Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: [VAND] dacia 1301 model de exceptie
DaciaClub - Forum Dacia > Alte discutii > Bursa > Arhiva cu anunturi
mihai1069
Salutare, va plictisesc si eu cu un anunt legat de un proiect pe care eu nu-l mai pot continua din lipsa de fonduri...Este vorba de o dacie 1301 cu interior de piele si insertie de material textil dupa cum se vede in poza, cu jante de tabla model gordini, fara oglinda pe dreapta si stopuri de mers inapoi, cu bord de 1300, barele cromate fara rugina, volan renault gordini, cu ornamentele originale pe ea, parbriz fata inchis la culoare pentru protectie solara(din fabrica) fara prea multa rugina. Masina vroiam sa o reconditionez si sa o transform in vehicul istoric insa din pacate nu mai pot continua din lipsa de fonduri. Pana acum am refacut integral sistemul de franare ( etriere, cilindrii, saboti, placute, pompa de frane, repartitor furtunele si 2 conducte ) am dat jos motorul si urma golirea interiorului pentru pregatirea de vopsire insa aici m-am cam oprit. Ma puteti gasi pe forum.

<span class='edit'>11 Apr 2012, 23:32:</span>
Inca cateva poze
Ov
cum ati ajuns la concluzia ca-i 1301? Ca are mocheta rosie si bricheta in bord si cineva a rupt de pe scrisul (neoriginal si ala) spate un 0 si a pus un 1?

Ce an este masina? Cum sta cu rugina? Are vreun document "de pe vremuri" care sa ateste ca e 1301?
mihai1069
Pentru ca scrie pe ea smile.gif si pentru ca are cateva mici detalii care nu prea se gasesc pe 1300 de exemplu parbriz cu protectie solara, sau acea componenta metalica de la cheder care la toate este argintie pe asta este aurie, etc.
La rugina sta mult mai bine decat va puteti inchipuii adik foarte putina, la aripa de dreapta in partea de jos unde arunca roata e putin mancata in rest e ok si la telescoapele spate arata chiar foarte bine, pragurile la fel etc...An de fabricatie 1976; Nu am un document care sa ateste faptul ca este 1301, in cartea tehnica si talon scrie 1300...
tatabobu
Cand a mai fost vopsita?
EDIT: cat despre inima "aurie" a chederului: asa arata plasticul din care-i facuta, dupa ce sare nichelul de pe ea.
OVIDIUS
Daca nu scrie in talon ca e 1301, atunci nu e. Exista taloane in care scrie exact asa : Dacia 1301. La fel si in CIV. Fara suparare, este admirabil sa reconditionezi si o 1300, nu-i problema...
mrkiry
Pana ne lamurim ce model este,baga un pret happy.gif
mihai1069
Nu stiu sa va spun cand a mai fost vopstita pentru ca eu am cumparat-o pt reconditionare cert este ca nu a mai fost folosita de cel putin 10 ani deci revopsita probabil acum vreo 15-20 ani.
Leget de inima chederului, este ea insasi imbracatata intr-un plastic transparent, tind sa cred ca asa a venit din fabrica aurie si nu argintie, oricum chiar daca este sau nu 1301 reconditionata eu zic ca ar arata foarte bine mai ales ca nu prea are probleme cu tablaria...


12 Apr 2012, 20:17:
Un pret 2000 RON
Black%Snake
In ce oras este masina ?
mihai1069
In Zarnesti, langa Brasov
Ov
Dupa ce-am studiat cu atentie inimioarele de cheder am ajuns la concluzia ca TOATE au fost initial argintii, apoi de la soare s-au ingalbenit si au devenit aurii. Oricum nu asa deosebesti o 1300 de o 1301. Primele 2 lucruri evidente sunt scaunele cu tetiera (nu ai asa ceva) si jantele (cum sunt si cele care le dai tu separat). Si inca o chestie: din cate stiu eu, 1301 s-au fabricat DOAR negre smile.gif
sspoitoru
toate geamurile verzi le-a avut si a mea......1310tlx

mi-ar place sa-mi bag jeg sub unghii cu baba ta......bafta la vanzare
Albert Einstein
Frana dublu circuit? Stropitor de parbriz electric? antena aripa dreapta fata? Lumina in torpedou?
Ma gandesc ca cineva poate i-a schimbat culoarea la un moment dat....
ionut.tanase
frate ... nu te supara pe mine dar asta nu e masina sa ceri 2000 lei pe ea. de fapt parerea mea e ca nu merita nici macar reconditionata. e prea multa munca iar rezultatul nu va fi niciodata pe masura asteptarilor . in concluzie e pierdere de vreme si bani arucnati pe fereastra. masina ca asta gasesti in fiecare parcare ... sau pe la remat. no offense dar vinzi castraveti la gradinari.
valoarea ei este : 700 kg x 0,9 lei/kg = 630 lei (pret fier vechi) din care scazi platforma cu care o duci pana acolo.

sa nu fiu off ofer 150 lei cu mentiunea ca nu ma intereseaza fierul vechi.
twinbubu
Era ceva prin regulament de genul,,daca nu ti convine pretul nu cumperi,,nu de alta dar in general un comentariu atrage altul si un topic de vanzari se transforma in cafenea.Cine este interesat suna proprietarul,negociaza,bat palma,beau aldamasul,etc......restul e can can.
Scuze colegu de poluare si bafta cu fieru.
mihai1069
Ideea este in felul urmator, nu vreau sa o dau la rabla, pretul este echivalent cu cel al unui voucher daca o vrea cineva bine daca nu in 2 saptamani ajunge la remat pt un voucher. Speram daca tot am inceput proiectul sa-l preia altcineva dar vad ca lumea vrea doar sa-si bage jeg sub unghii. Ce sa zic, tind sa cred ca avem printre noi si soferi de bmw din 95... daca ati inteles ce vreau sa zic, tot respectul celor care isi dau cu pararea legat de masina, sincer nu am documente in care sa descrie tot ceea ce are o dacie 1301 motiv pentru care am presupus ca este avand in vedere ca am mai avut o dacie 1300 din 76(cea verde din poza) si stiu cam ce dotari avea respectiva si asta se pare ca are cateva peste.
Jantele sunt ale masinii insa pentru a o putea transporta le-am pus de la dacia mea pentru ca acestea una era descaltata alta pe pana...
Legat de cel ce isi doreste jeg sub unghii am doar un lucru de spus: In ce an a aparut 1310TLX?? Despre ce model vorbim aici??
Stii vorba aia daca taceai filozof ramaneai......
sechi
Nu este corect nici sa induci lumea in eraoare, spunand ca vinzi ceva si, de fapt, este altceva.
Masina nu este clar 1301: Ii lipsesc: scaune tombstone, spalator electric de parbriz, dezaburire spate, oglinda interioara cu 2 pozitii, antena, poampa frana dublu circuit, iluminat portbagaj si torpedou, mocheta interioara. Ar trebui sa aiba preinstalatie pentru mersul inapoi ( contactul de la cv) si pentru radio.
D 1301 au fost covarsitor negre. Au scapat insa si cateva exemplate, luate pe valuta, de culoare portocalie si bleumarin.

Bafta la vanzare!
mihai1069
A si promit ca daca o duc la remat pastrez chederele si vin cu ele la prima intalnire a clubului smile.gif
Albert Einstein
Daca gasim o posibilitate vreau eu jantele si geamurile daca sunt cu tenta albastre/verde unsure.gif
mihai1069
Ok imi pare rau dar eu asa am crezut. O parte din cele descrise le are: Oglinda interioara cu 2 pozitii dezaburire geam spate pompa lichid de parbriz electrica, antena, mocheta rosie, lumina portbagaj si torpedou, dar asta cu lumina in torpedou am mai vazut-o pe o dacie 1300. Nu are lumini de mers inapoi si nici tetiere in scaune si are pompa cu circuit simplu

13 Apr 2012, 21:45:
Ok cu jantele o rezolvam dar vreau altele la schimb sa o duc pe roti la rabla si parbrizul e fumuriu geamurile am impresia ca sunt incolore sau daca au o tenta e foarte slaba comparativ cu parbrizul
Albert Einstein
Nici o problema, caut si iti aduc alte jante, doar sa-mi spui wink.gif
vladutz_17ph
va salut. daca va ganditi sa o duceti la remat as dori eu ornamentele laterale...cele de a lungul masinii. multumesc.
mihai1069
ok, va anunt
roby_1300_rap
eu zic ca nu este 1301 da ar putea fi un 1300 LS , sau S ca dupa interior spune tata , eventual daca no ia nimeni , vindeo pe bucati , ca ai multe piese bune pe ea si ACUM nu mai prea se gesesc piese si ii mare pacat sad.gif , mar interesesa si pe mine husele de pe scaune biggrin.gif biggrin.gif
mihai1069
Nu mai am husele. Ce se vede in poza sunt scaunele direct. Sincer nu mai stau sa ma complic sa o vand pe piese. Daca o duc la rabla va spun si veniti si luati ce vreti de pe ia insa aduceti altele la schimb, sau daca vrea cineva o poate lua intreaga si o vinde mai departe pe bucati:)
Albert Einstein
Ok, cu rugamintea sa ma anunti cu cateva zile inainte ca sa pot face un drum pana acolo...
sspoitoru
QUOTE(mihai1069 @ 13 Apr 2012, 21:17)
Legat de cel ce isi doreste jeg sub unghii am doar un lucru de spus:  In ce an a aparut 1310TLX?? Despre ce model vorbim aici??
Stii vorba aia daca taceai filozof ramaneai......
*


domnu' "stie tot"
eu ziceam ca MI-AR PLACE sa-mi bag jeg sub unghii...
adica ar fi o placere sa lucrez la asa masina, sa o reconditionez etc
cat despre geamuri ma refeream ca nu sunt asa raritati, am eu pe tlx si gem rematurile de ele...

invata sa si citesti ce srie omul pe topicul tau si dupa aceea sa tocesti tastele

BAFTA LA VANZARE inca o data
mihai1069
Ok scuze domnu' am mai citit odata si ai dreptate....Mea culpa...eu citisem altceva...scz... blush.gif
PENTAGON
salut as fi interesat de jantele de pe masina ta acelea stil gordinii
mihai1069
Ok deci e oficial. Masina nu va mai merge la rabla, deci se vinde intreaga sau pe bucati. Astept oferte smile.gif
CT-03-JTR
QUOTE(ionut.tanase @ 13 Apr 2012, 19:34)
frate ... nu te supara pe mine dar asta nu e masina sa ceri 2000 lei pe ea. de fapt parerea mea e ca nu merita nici macar reconditionata. e prea multa munca iar rezultatul nu va fi niciodata pe masura asteptarilor . in concluzie e pierdere de vreme si bani arucnati pe fereastra. masina ca asta gasesti in fiecare parcare ... sau pe la remat. no offense dar vinzi castraveti la gradinari.
valoarea ei este : 700 kg x 0,9 lei/kg = 630 lei (pret fier vechi) din care scazi platforma cu care o duci pana acolo.

sa nu fiu off ofer 150 lei cu mentiunea ca nu ma intereseaza fierul vechi.
*




"FRATE" din ce vb tu se pare ca nu te pricepi deloc la masini,printre multi care au mai comentat pe topicul omului.Nu cred ca mai gasiti 1300 asa drepte ca asta si cel mai important unde e rugina, ca eu nu o vad decat superficial de suprafata.La chedere nu are rugina la imbinari aripi nu are rugina pragul nu se vede prea bine dar nu se vede nimic stramb sau umflat pe el.Tabla nu e ondulata.Este un foarte foarte bun proiect de restaurat.

ON: Daca erai mai aproape de constanta ti-o luam fara sa mai stau pe ganduri.Succes la vanzare dar iti zic sincer mai gandeste-te inainte sa o vinzi.
mihai1069
Jantele s-au dat a mai ramas restul masinii:)

19 Apr 2012, 21:08:
Crede-ma ca si mie imi pare rau dupa ea insa sincer nu am de ales....
Apropo, pentru ca sunt membru incepator NU POT RASPUNDE LA PM-uri asa ca va rog sa imi lasati in PM si o adresa de mail de contact.
mihai1069
Cu parere de rau insa si dacia din poza va ajunge la rabla asadar am demontat de pe ea si am scos la vanzare urmatoarele:

- Set geamuri electrice complet(2 macarale electrice, 2 butoane si instalatia electrica pentru ele)
- Set inchidere centralizata pe telecomanda fara alarma pentru 4 usi.(se poate incuia sau descuia doar din telecomanda)
- Bord CN cu tot cu aeroterma si cutie de documente(fara ceasuri ca oricum erau defecte)
- 12 piulite pentru roti, odata erau cromate acum mai sunt insa nu integral dar sunt pline, adica acopera integral prezonul, nu iese prin ele prezonul.

Astept doritori si oferte smile.gif

CT-03-JTR
Te rog da-mi pm pentru geamurile electrice un pret si nr tau de tel.
Black%Snake
QUOTE(mihai1069 @ 21 Apr 2012, 18:41)
Cu parere de rau insa si dacia din poza va ajunge la rabla asadar am demontat de pe ea si am scos la vanzare urmatoarele:


- Set inchidere centralizata pe telecomanda fara alarma pentru 4 usi.(se poate incuia sau descuia doar din telecomanda)

Astept doritori si oferte smile.gif
*



un pret se poate? este noua in cutie sau in ce stare se afla ?
mihai1069
Subliniez inca odata daca imi dati pm-uri ca nu pot raspunde la ele asa ca va rog sa lasati in PM-uri si o adresa de mail pentru raspuns.

Referitor la piulite avand in vedere ca sunt destul de rare 50 RON toate 12
Am pus 2 poze cu ele sa le vedeti cum arata

Inchiderea centralizata a fost montata pe masina din poza, deci nu este noua insa este functionala . Am 2 telecomenzi la ea. Pret 80 RON

florin iulian
aripile fata ( daca sunt in stare buna )nu le vinzi ?
Daca le vinzi ,spune te rog un pret .
ydaniel
Piulitele sunt intr-adevar de 1301,masinuta mie imi pare interesanta,ar fi fost buna sa o ia cineva sa o refaca,dar este mega mega munca sa o faci.Dar merita la final,necesita timp muuult,atentie mare si chef de refacut.
mihai1069
Salutare avand in vedere ca nu au rugina deloc si ca acest model nu se mai gaseste in magazin (partea din fata, acum, in partea de jos a farului lasa un spatiu ) iar calitatea tablei este net superioara celor din comert eu zic 50 RON bucata. Se pot vedea in poza.

Deasemenea inca mai sunt disponibile urmatoarele: Parpbriz cu protectie solara (tenta de culoare) - 100 RON
4 usi si capotele fata/spate 200 RON toate
Barele fata/spate in stare foarte buna (fara rugina) 100 RON/Buc
Etriere stanga fata reconditionat cu cilingru si garnituri noi, etrier dreapta fara NOU, cilintrii stanga si dreapta spate NOI si pompa de frana cu circuit simplu perfect functionala toate la 100 RON
Carlig remorcare 50 RON
Motorul si cutia in 4 trepte - Astept oferte
Plus cele enuntate mai sus exceptand rotile care s-au dat

Merci,
Mihai

23 Apr 2012, 11:10:
alte poze
Ov
ma intereseaza tapiseria laterala spate (cea de pe stalpi) daca nu e patata/rupta. Pune-mi poze cu ambele bucati

http://www.daciaclub.ro/index.php?act=Atta...t&id=1627804826
aici se vede un colt
mihai1069
[QUOTE]
Buna.
Am vazut ca aveti la vanzare o dacia 1301. As dori si eu sa stiu, care este pretul pentru cele 2 inimi de cheder(fata+spate). As fi interesat.
Multumesc.
/[QUOTE]
------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Pretul lor este 30 RON cu mentiunea ca le dati jos dvs de pe masina

Nu am uitat de tapiteria de pe stalpii spate insa nu am avut timp sa fac poze. Maine sper sa ajung pe la pranz acasa si fac atunci poze

PS: Mai spun odata. NU POT RASPUNDE LA PM-uri asa ca va rog sa imi lasati si o adresa de mail pt raspuns
mihai1069
Salutare,
Uite cateva poze si cu tapiteria
vladutz_17ph
va salut din nou. daca o vindeti pe bucati as dori eu barile si ornamentele laterale. multumesc anticipat

29 Apr 2012, 06:58:
nici eu nu pot da pm asa ca va las un id de mess vladutz_17ph sau mail vladutz_17ph@yahoo.com astept un raspuns.
mihai1069
Au mai ramas urmatoarele:

Bord cu ceasuri si torpedou si etajera 50 RON
Scaunele si bancheta 50 RON
Capota fata, capota spate si grila 80 RON
Piulitele de mai sus 50 RON
Parbrizul Albastru 80 RON
Luneta 50 RON
Inimile de la chedere 20 RON(sau bonus la parbrize)
Masca Fata cu emblema si ochelarii 50 RON
Aeroterma Bord 1300 30RON
Motoras stergatoare cu prinderile de stergatoare cromate: 50 RON

De pe dacia mea:

Kit geamuri electrice fata: 100RON
Inchidere centralizata 4 usi cu telecomanda 80 RON
Bord CN cu aeroterma 100RON
Mocheta Galbena fata/spate 50 RON
Mici alte piese

Pentru cine are remorca sau van si vrea pentru TOT ceea ce am de dacie incepand cu cele enuntate mai sus pretul este 600 RON
Gerhard_1300
Buna. V-am mai scris in legatura cu ornamentele de cheder, dar nu am stiut ca nu puteti da reply, si acum am vazut ca mi-ati dat aici raspuns.
Daca va rog frumos, imi puteti face vreo 2-3 poze cu ele, sa le vad. In continuare sunt interesat. Daca sunt ce caut, facem afacerea. Multumesc
mihai1069
Scuze de intarziere, asa arata chederele de la parbriz:
ydaniel
aripa stg fata o mai ai?
mihai1069
Nope, nu o mai am. La tablarie mai am doar capota fata capota spate si grila de la calorifer
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.