Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: nu se accelereaza pe gaz
DaciaClub - Forum Dacia > Celelalte modele Dacia - 1100, Berlina, Papuc, Nova > Probleme tehnice - Dacia Clasic
philiprobz
instalatie gpl marini dacia break 1995 motor 1400 . In urma cu cateva luni au aparut probleme cu acceleratia atunci cand motorul functioneaza pe gpl. Mai exact nu se accelereaza decat daca o iau foarte usor cu apasatul pe pedala pt ca altfel moare motorul . sunt nevoit sa schimb treptele foarte devreme pt ca altfel nu am cum . Pe benzina merge impecabil dar pe gaz nu vrea. Am schimbat plamanul , am verificat conductele si curatat sita aceea din electrovalva instalatiei plus reglaje la plaman si debitul de gaz . Plamanul se incalzeste asa cum trebuie . am obturat si orificiul de la filtrul de aer crezand ca poate fi de acolo dar tot nu vrea sa mearga. viteza maxima pe care o pot atinge e de 90 km /h . Care poate fi cauza ? daca cineva s-a lovit de acesta problema va rog sa ma ajutati . multumesc
libarca
Cu avans un pic marit ai incercat?
r3d
vezi sa nu fie o conducta infundata,cauta postul lui ph 06 boa in ca care a descris cum sa reglezi instalatia gpl.cum ai reglato de curiozitate???
philiprobz
problema rezolvata . nu era vreo conducta infundata desi m-am gandit serios la acest aspect . era clar ca pe undeva era obturat debitul de gaz si luand plamanul la verificat am constatat ca mecanismul electrovalvei plamanului era imbacsit de o pulbere neagra. l-am curatat corespunzator dupa ce am desfiletat mecanismul de pe plaman si ca prin minune si-a revenit la normal . accelereaza cat se poate de bine si totul e ok acum. cred ca o asemenea operatiune ar trebui sa se faca ca si intretinere cel putin odata pe an.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.