Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: probleme aprindere
DaciaClub - Forum Dacia > Celelalte modele Dacia - 1100, Berlina, Papuc, Nova > Probleme tehnice - Dacia Clasic
catalinxx
salut, am si eu o problema cu o dacie din 95.a inceput sa mearga in 2 bujii.sta la relanti cu trei fise scoase.la pistoanele 3 si 4 se observa daca scot fisa dar la 1si 2 nu, pot sa le scot pe ambele si tot nu se observa nimic.stiu ca face autoaprindere ca se aude un zgomot ciudat de detonatie dar de ce doar la 1 si 2 ? cine are o ideie care sa ma ajute?
dacia98
QUOTE(catalinxx @ 16 Apr 2012, 16:05)
salut, am si eu o problema cu o dacie din 95.a inceput sa mearga in 2 bujii.sta la relanti cu trei fise scoase.la pistoanele 3 si 4 se observa daca scot fisa dar la 1si 2 nu, pot sa le scot pe ambele si tot nu se observa nimic.stiu ca face autoaprindere ca se aude un zgomot ciudat de detonatie dar de ce doar la 1 si 2 ? cine are o ideie care sa ma ajute?
*


Pai in cazul asta uite-te la capacul delco, fisele, si bujiile.......Eu te sfatuiesc sa schimbi toate bujiile, si regleaza din nou avansul....
bafta
Magnum_Baracuda
se schimba sint consumabile,poate avea fisele fisurate ,poti avea capacul impuscat poti avea oxizi la contacte,e discutabila cauta pe forum ca sint probleme asemanatoare scrise de mult chiar indrumari
PH-06-BOA
Cand furtunul de la servo prinde aer datorita fisurarii lui, crapa la capatul de la galerie, sau chiar supapa de sens poate sa fie defecta, cilindrii 1 si 2 nu lucreaza la capacitate, ceea ce face pe ceilalti sa preia o mare parte din sarcina si sa bata avansul (detonatii, cum zici tu). Daca turezi , ti constant si scoti cate o fisa de la cei doi, vei vedea ca nu sunt chiar inactivi. La relanti da, nu se simte mersul lor. Nu are cum sa fie din doua fise, doua bujii, doua came si cate mai cate...
Lucian MC
Sau daca sa scos motorul recent mai poate fi din cauza suruburilor nestranse de la galeria de admisie:) eu am facut prostia sa nu strang suruburile corect si la fel facea si am mai patit sa fie garnitura intre galerie si chiuloasa arsa... pana nu verifici nu ai de unde sti
catalinxx
era furtunul de la servofrana rupt, multumesc pentru ajutor!
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.