Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: sonda litrometrica
DaciaClub - Forum Dacia > Celelalte modele Dacia - 1100, Berlina, Papuc, Nova > Probleme tehnice - Dacia Clasic
bostan22
Hristos a Inviat! Dragi forumisti,am o problema cu dacia din semnatura si anume:Alimentez cu 10 L de benzina toate bune si frumoase indicatorul arata bine dar dupa 10 km deja e la gol si becul aprins.Am verificat la ochi de pierderi,avansul reglat corespunzator toate sunt in parametri dar aseara cred ca am umplut rezervorul deoarece s-a oprit pompa la 45 lei.Zilele astea cred ca am bagat benzina de 300 lei si am facut vreo 200km.Ce sa cred?Am sonda defecta sau pierd benzina.?Cum as putea sa scot benzina din rezervor sa vad intradevar cata benzina am ca asa stau cu frica de ,,pana prostului" si cum vad becul aprins fuga la statie sa alimentez.Mentionez ca sonda am schimbat-o acum vreo 2 ani si are plutitor de plastic.E posibil ca acesta sa se fi spart intr-un timp asa de scurt?
Rog moderatorii sa mute acest topic daca nu am postat unde trebuie,am cautat problema mea...si nu am gasit ceva care sa se potriveasca!
Cu mii de multumiri bostan22!
N E S
Uita-te sa nu cumva sa ai conductele sparte si sa pierzi benzina pe acolo, sau chiar rezervorul spart.
Cat despre sonda litrometrica, saptamana trecuta am intampinat si eu probleme cu ea, imi indica mai mult decat aveam in rezervor. Rezolvarea: am indoit tija plutitorului in asa fel incat acum imi indica corect cantitatea de benzina din rezervor.
Spor si daca mai ai ceva nelamuriri posteaza.
bostan22
Pai am verificat conductele de la rezervor pana la carburator si inapoi toate bune si frumoase...iar aseara cand alimentam s-a oprit pompa deci teoretic rezervor plin.Cineva mi-a spus ca plutitorul e spart si cand alimentez se ridica cat de cat apoi se duce la fund.(scuzati-mi modul de exprimare,care stiu ca e haios dar acum nu imi gasesc cuvintele)Ramane sa dau sonda jos...dar totusi eu in garaj nu gasesc pete de carburant,totul e ok.Doar ca dupa 10-20 km mers lejer 80-90 indicatorul meu arata gol si becul aprins!
maho
Scoate si tu busonul de la rezervor, ridici sonda si scuturi putin de plutitor, o sa-ti dai seama daca e fisurat si a luat benzina, se mai intampla.
bucatzel
Mai mult ca sigur ii dus plutitorul ala minune.

In 5 minute ai dat sonda jos, si vezi cata benzina ai in rezervor. Mai ales ca am o presimtire ca-i plin ochi tongue.gif.

Ultima oara cand m-am uitat, parca era 2 lei un plutitor nou.
bostan22
Exact asta presimt si eu ca e plin ochi.De 2 saptamani tot pun benzina incontinuu si circul 20-30 km dar eu pun de 50 lei...S-a tot adunat dar nu am curaj sa dau sonda jos ca la noi ploua incontinuu,iar in garaj nu am loc sa ma desfasor:)
Magnum_Baracuda
des e intalnita problema flotorului ca se fisureaza si nu indica in bord bine ceasul litrometric,furtunele le examinezi sau fisuri,dar atat timp cat nu este un miros intepator de benzina nu ar exista pierderi,nu cumva ai amestecul prea bogat in benzina si consuma de rupe
bostan22
Nu cred sa am amestecul bogat deoarece acum 2 saptamani i-am scos consum de 5.5% extraurban...
De mers merg babeste 80-90 viteza de croaziera,nu abuzez de acceleratie decat atunci cand intru intr-o depasire ma duc cu a-4-a pana pe la 100,dar asta se intampla foarte rar.Totusi dupa cum am calculat iese un consum de 32 la suta deci imposibil sa consume atat (man-ul pe care lucreaza tata consuma 40 incarcat cu 40 tone:)))
M-am convins am rezervorul full:X mai aveam intr-un bidon 5L din care am pus 2 in rezervor si deja curgea pe langa:)))
B17XGG
Ai grija ca la montarea noului plutitor sa slabesti putin strangerea inelului tijei de fixare. Acest este exagerat de strans pe plutitor si il fisureaza.
bashtalu
salut,

sonda litrometrica are o garnitura de cauciuc si peste ea vine un inel de metal. este vreo tehnica anume de pus a acelui inel de metal? ma tot chinui d ceva vreme sa-l pun corect si nu-mi iese. nu prinde pe toata suprafata si imi iese benzina

smile.gif

multumesc
maru
dupa cum ai observat are o "catare" "cavitate" care trebuie introdusa in acel locas apoi vii cu garnitura uniform si cand pui acel inel,saiba sau cum vrei tu sa`i spui apesi uniform pe toata suprafata si invarti pana vezi ca ai intrat pe acel sant apoi iei un dorm si cu un ciocanel bati usor in acel inel/saiba in sens de rotatie pana se unesc acele doua degajari
bashtalu
o sa incerc, cred ca l-am cam indoit putin, poate gasesc unul nou de cumparat
multumesc de sfat
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.