Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Nu-mi mai merg indicatoarele pt baterie
DaciaClub - Forum Dacia > Celelalte modele Dacia - 1100, Berlina, Papuc, Nova > Probleme tehnice - Dacia Clasic
Uncle-Sam
De cand am trecut pe releu electronic nu-mi mai merg indicatoarele pt incarcarea bateriei. Ma refer la cele rotunde si capsulate, gen alea de ulei si apa folosite pe primele 1310. Folosesc pluralul pt ca am incercat doua pana acum (unu nou si unu sh). Am verificat si este tensiune la papucii care se conecteaza la indicator
mihai1677
Esti sigur ca acest releu incarca cum trebuie?
Pote incarca mai putin decat este nevoie.
Uncle-Sam
sunt sigur. am mers cel putin 700km cu el ziua si vreo 200 noaptea. si oricum daca nu incarca deloc statea acu pe rosu. in cazul meu, acul nu se misca decat 1mm (cred)
mihai1677
Scote ceasul din bord, si leaga-l cu doua fire direc pe baterie. daca merge s-ar putea sa ai contact imperfect cu toate ca ai tensiune cu voltmetru, sau incearca sa masori tebsiunea cu volmetru direct pe bornele ceasului cu el cuplat in instalatie.
creep
O intrbare am si eu.. mie nu imi indica de loc si nici nu mi-a indicat de cand am luat cazanelul (un break '89 cu motor frantuzesc 1400 in 5 trepte) si sincer nici nu m-a interesat pana nu mi-am prajit RCA-ul... imi baga releul mecanic 18 v. L-am schimbat cu unul electronic si am zis ca este necesar sa monitorizez starea bateriei, numai ca... nu stiu exact de unde se alimenteaza. Unde anume este conectat, mai intai vreau sa verific contactele si apoi starea partii mecanice a Ampermetrului. Mentionez ca de cand am masina am devenit si mecanic si electrician auto tongue.gif Thanks a lot
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.