Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Intrebare
DaciaClub - Forum Dacia > Celelalte modele Dacia - 1100, Berlina, Papuc, Nova > Probleme tehnice - Dacia Clasic
sharkky
in ce conditii o dacie 1310 din '84 consuma ulei?
(in afara de pierderi ptr ca nu exista asa ceva si mentionez ca setul motor a fost facut in urma cu 30.000 de km segmentii montati fiid de fabricatie engelezeasca)
uleiul pus recent a fost Valvoline 15W40 mi se pare.

multumess anticipat
costi
segmenti prost aliniati.
Sau bine aliniati initial dar din cauza camasilor uzate au ajuns cu fantele pe aceiasi linie
sharkky
si ca rezolvare a acestei probleme ce se recomanda?
tre sa schimb setu motor?
cristidb
Daca ghidurile supapelor sunt uzate poate consuma pe acolo. 1300 nu are simeringuri. Ar fi recomandat montarea unor ghiduri la care se pot pune simeringuri.
sharkky
e bine ... daca as sti si ce inseamna ...
m-ai bagat in ceatza total smile.gif
cristidb
Coada supapei culiseaza pe o teava, montata in chiulasa(ghidul supapei). Daca aceste ghiduri se uzeaza, pe langa coada supapei de admisie absoarbe ulei in galeria de admisie. La evacuare nu e asa grav, cu toate ca o cantitate de gaze de evacuare poate ajunge sa contamineze uleiul.
Pentru a verifica starea ghidurilor, se demonteaza arcul supapei, si se verifica daca are joc supapa.
La modelele mai noi, 1400 si 1600, supapele au simeringuri, care reduc si mai mult consumul de ulei. Pentru a monta simeringuri ghidul trebuie sa aiba o buza, de care se agata simeringul.
Tutzigureanu
Ca o soluitie temporara pune 20w50 ca nu-l mai papa asa tare..asta daca nu ai bani pe moment sa-ti rezolvi problema
diaconuliviu
QUOTE(cristidb @ 5 Aug 2005, 10:31)
[...]
La modelele mai noi, 1400 si 1600, supapele au simeringuri, care reduc si mai mult consumul de ulei. Pentru a monta simeringuri ghidul trebuie sa aiba o buza, de care se agata simeringul.
*


Cristi, spune daca ai montat pe 1300 si daca rezultatele sint bune; de ce? pentru ca am auzit si pareri de genul "sar simeringurile de pe ghid" sau "se ancraseaza si nu mai etanseaza" sau "is proaste". Sincer, as vrea sa pun pe 1300 ghiduri de 1400 si simeringuri.
cristidb
Pe 1300 nu am montat.
Am schimbat simeringurile cu ocazia segmentarii motorului la nova, nu pentru ca ar fi fost uzate, dar daca tot am demontat supapele sa polizez intrarile in chiulasa...
Dupa 15000km a inceput sa consume ulei 300ml/1000km.
Simeringurile erau proaste si devenisera casante. Le-am schimbat cu unele goetze (sper ca am scris corect)si nu a mai consumat. Am vreo 10.000 Km de cand le-am schimbat. Probabil astea o sa tina.
De sarit nu prea cred ca sar, cel putin eu nu am auzit. Dar daca sunt pentru alta masina si sunt putin mai mari e posibil.
In cazul in care ghidurile sunt bune, nu cred ca merita munca si investitia de a le schimba cu unele pe care se pot pune simeringuri. Daca sunt uzate, clar trebuie puse ghiduri noi si simeringuri.
diaconuliviu
QUOTE(cristidb @ 5 Aug 2005, 12:53)
[...]
In cazul in care ghidurile sunt bune, nu cred ca merita munca si investitia de a le schimba cu unele pe care se pot pune simeringuri. Daca sunt uzate, clar trebuie puse ghiduri noi si simeringuri.
*


Multumesc de raspuns
daca sint sau nu uzate, inca nu stiu, doar banuiesc- asta pentru ca pe traseele zilnice nu consuma; pe drumuri cu serpentine/coborisuri, la 150 km cam 300-500 ml ( pe care folosesc frina de motor). Daca ar consuma constant as banui numai setul motor, asa, banuiesc si ghidurile.
Oricum, la montarea setului o sa fac si chiulasa.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.