Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: presa bucsi bascule
DaciaClub - Forum Dacia > Celelalte modele Dacia - 1100, Berlina, Papuc, Nova > Probleme tehnice - Dacia Clasic
christyanx
Va rog sa ma ajutati cu o schita sau un desen ,o poza ceva cu o presa pentru bucsile de la bascula.
nikuniku
daca esti din bucuresti gasesti in targ la vitan tot felu de prese
sspoitoru
.....[attachmentid=1627806870]
christyanx
sspoitoru te rog sa postezi mai multe poze sau o schita ceva sa o pot face si eu.Mersi anticipat
christyanx
Chiar nimeni nu are un desen sau poze din care sa-mi pot da seama sa confectionez o presa?
Club12TRS
Nu iti trebuie desen.
O poti face in 2 moduri: 1. cu filet; 2. cu ciocan.
1. cu filet: iti trebuie o piesa care sa se fixeze peste buza basculei, alta piesa care sa calce pe marginea metalica exterioara a bucsei si un surub cu piulita tim spinglu.
2. cu ciocan - o piesa care sa se fixeze peste buza basculei si alta piesa care sa calce pe marginea metalica exterioara a bucsei. Piesei care calca pe marginea metalica exterioara a bucsei i se face o prelungire pt a putea fi lovita cu un ciocan de 2 kg.


Tu du-i unui strungar o bascula si o bucsa, iar el va sti ce sa faca.
schumi_86
Salutare! Am o nedumarire in legatura cu bucsile de pe bascula, azi am bascula jos ca sa schimb pivotii si sa schimb si bucsile ca tot le aveam noi.

Am o presa de bucsi ca cea din poza de mai sus dar nu stiu care este problema pt.ca atunci cand am incercat sa scot prima bucsa a iesit doar miezul de cauciuc, partea metalica a ramas pe bascula. Cumva nu am folosit eu cum trebuie presa? Aveti idee cum pot scoate bucsa? am incercat sa bat cu o piesa metalica in ea cu ciocanul dar nu s-a miscat deloc.
La cealalta nu am mai incercat sa o scot ca imi era ca patesc la fel ca la asta.
ct-03-tvy
cauta o tubulara de crichet cat diametru la inelu ala de tabla , iei un surub lung de 12 cu piulite si diverse seibi, mai iei o tubulara mare de 24 sau mai mare, cea mica o pui intro parte..tubulara mare in cealalta parte,. bagi surubul prin tubuara mica bcsa din bascula si prin cealalta tubulara mai mare( mare adica sa poata intra camasa aia in ea , iar tubulara sa se sprijine pe bascula)<, pui piulita seibi ,strangi pana scoti camasa afara, la montaj tot ceva de genul se monteaza, succes!
schumi_86
Mersi pt.raspuns wink.gif
Incerc maine si revin cu un raspuns ce am rezolvat.

11 Sep 2012, 17:30:
Am rezolvat azi cu bucsile, am procedat cum mi-a recomandat colegul mai sus, la montaj a fost mai usor dar la demontarea bucsilor ai nevoie de ceva muschi cand dai la cheie.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.