Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: sunet marsarier
DaciaClub - Forum Dacia > Dacia - Diverse > Diverse
drakool21
salut...fratimiu are un logan 1.4 laureat si m-a rugat sa-i aflu daca se poate opri sunetul ala enervant cand bagi in marsarier...
merci anticipat...
Ov
e de la alarma. Sa citeasca manualul alarmei.

De regula daca dezarmezi masina siletios atunci nu mai piuie in marsarier
drakool21
stia ca e de la alarma...a zis ca a incercat si oricum ar opri alarma tot piuie...manual n-are ca a primit masina de la firma smile.gif
alarma e cea standard de logan, instalata la dealer...
CristinelM
QUOTE(drakool21 @ 5 Aug 2005, 19:38)
salut...fratimiu are un logan 1.4 laureat si m-a rugat sa-i aflu daca se poate opri sunetul ala enervant cand bagi in marsarier...
merci anticipat...
*




E cam de Bula Daciotului (parerea mea, nu te supara wink.gif ) intrebarea pentru ca nu tine de Logan 1.4 etc.. nici macar de Dacia. E o setare a alarmei, tine de ea si se dezactiveaza din meniul ei. Asadar alarma "produce" sunetul acela enervant...
drakool21
ok....de acord cu tine....am precizat modelul pt ca alrma este cea standard instalata pe masina respectiva...daca stiam modelul de alarma ziceam...am zis ca poate stie cineva ce si cum....
CristinelM
QUOTE(drakool21 @ 5 Aug 2005, 19:51)
ok....de acord cu tine....am precizat modelul pt ca alrma este cea standard instalata pe masina respectiva...daca stiam modelul de alarma ziceam...am zis ca poate stie cineva ce si cum....
*



smile.gif gresesti din nou, pentru ca nu exista alarma standard instalata pe Logan, indiferent versiunea, (vezi topicul de alarme). Deci trebuie sa stii marca alarmei...
drakool21
buuun...ai ceva dreptate...daca forumul asta e util la ceva ar insemna ca postand o intrebare legata de dezactivarea sunetului enervant de la marsarier, cu masina cumparata de la dealaria "aia mare" din floreasca, e posibil sa existe sansa ca cineva sa stie deja cum se face jmekeria si sa raspunda...daca nu exista multam oricum, caz in care din partea mea topic closed...
marianrec
Daca este putin iscusit e f usor. Scoate centrala de alarma si verifica firele care intra in ea: ala care are 12v cand este schimbatorul de viteza pe pozitia marsarier(contactul pus)--- il taie.
drakool21
aha....in sfarsit cineva cu un raspuns concret...merci frumos...
Tutzigureanu
Sa incerce sa nu mai mearga cu spatete asa mult..sa fim seriosi acum, sa zicem ca merge 3-4 secunde pe zii..chiar atat dse iritabil e fratetu?
Si in plus la mersul in fata sunt 5 viteze..e mai comod.. laugh.gif laugh.gif laugh.gif
bogdan_o
Pai unele alarme pot fi setate sa nu mai piuie in marche-arriere din "meniul" lor. Nu trebuie neaparat taiat vre-un fir. Uite-te si tu ce alarma e (daca nu are vre-un abtipild pe usa cu marca alarmei atunci sa se uite pe carcasa ei, ca acolo 100% scrie) si cauta pe net un manual.
marianrec
QUOTE(Tutzigureanu @ 6 Aug 2005, 12:00)
Sa incerce sa nu mai mearga cu spatete asa mult..sa fim seriosi acum, sa zicem ca merge 3-4 secunde pe zii..chiar atat dse iritabil e fratetu?
Si in plus la mersul in fata sunt 5 viteze..e mai comod.. laugh.gif  laugh.gif  laugh.gif
*




Te-ai gandit ca poate ajunge in fiecare zi acasa seara si trebuie sa parcheze masina. Eu unul nu mi-am pus asa ceva la masina pt ca nu vreau sa deranjez vecinii cand ajung seara acasa si sunt nevoit sa fac mai multe manevre pt a parca masina (parcarea e mica si inghesuita). In alte tari este interzisa prin lege folosirea unei astfel de avertizari pt marsarier deoarece polueaza fonic...
bogdan_o
Mare dreptate ai. Dar ce sa-i faci daca traim in Romania. Ce mai conteaza acum ca urla alarma la mersul cu spatele, ca sunt masini care daca treci pe langa ele incep sa cante, ce conteaza ca daca da o ploaie e cor de alarme, ce conteaza ca alarma trebuie sa sune maxim 3 minute, ce conteaza. Noi sa fim sanatosi si sa defilam cu ce aveam, ca oricum masinile se sparg cu/fara alrme. Europa, pazea, venim.
drakool21
alarma poate urla maxim 1 minut (asa scrie in cea mai recenta legislatie)...fratimiu sta pe mihai bravu, chiar inainte de intersectia cu dimitrov...3 benzi, circulatie maxima tot timpul...si in fiecare dimineata la 7 cand trebuie sa plece la servici sta juma de ora in marsarier pana il lasa vreunu sa iasa din parcare...evident ca in fiecare seara ii vin vecinii de la parter la usa sa faca scandal...s-a saturat si el...
acuma isi da pumni in cap ca i-au luat de la firma masina cu alarma...ca el oricum nu o foloseste...da i-au zis aia de la dealer sa n-o scoata ca nu-i mai merge inchiderea centralizata dupa aceea (ceea ce eu nu prea cred dar...daca ei asa au zis...)
merci de posturi la toata lumea...
bogdan_o
Aia de la dealer au baut gaz? Cum adica sa nu mai mearga inchiderea centralizata daca scoate beep-aitoarea in marche-arriere. In cel mai nefericit caz tai cablul si gata problema. dar sigur se poate face treaba asta si din meniul alarmei.
drakool21
nu, ai inteles gresit smile.gif am zis ca el ar scoate alarma cu totul dar i-au zis aia ca dupaia n-o sa-i mai mearga inchiderea...ceea ce mie oricum mi se pare gresit pt ca alarma i-au instalat-o dupa ce a venit masina de la fabrica si avea inchidere centralizata...
in fine...o s-o rezolve el pana la urma, vorba ta...in cel mai rau caz taie firu si gata...
gap
Daca chiar vrei sa te ajutam, era bine sa ne dai mai multe detalii. Cum e telecomanda masinii, daca sunt abtibilduri lipite pe geamuri cu vreun nume ceva, eu de la Floreasca mi-am luat-o si mi-au bagat Eaglemaster clt5100, si mi-am dezactivat mersul cu spatele in prima seara. blink.gif , daca pe bord in stanga sau dreapta eu un bec rosu, care iti arata in ce meniu al alarmei esti.. si mai consulta si pagina de alarme

Serby22
Salut. Am un Logan cu alarma Alcar, nu cunosc modelul de alarma, nici nu stiu unde pot sa verific... Asa arata telecomanda in caz ca ajuta http://www.directorproduse.ro/images/59/67...783/3466783.jpg
Este foarte enervant sunetul pe care il face cand bag in marasier, aveti idee cum se poate dezactiva, lasand la o partea varianta cu taiatul firului pe care am 12v la intrarea in viteza... Merci
bygy007
normal ar trebui desfacut firul de la alarma care se duce la becurile de mansarier altfel nu prea ai cum

in functie de alarma , care trebuie sa scrie pe undeva tipul

un exemplu ar fi [attachmentid=1627995677] , firul alb din mufa din mijloc (cn4 in aceasta schema)
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.