Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Ștergere motor cu motorină ?
DaciaClub - Forum Dacia > Dacia Solenza > Diverse - Dacia Solenza
jaaL
A curățat cineva motoru' cu motorină ? Cum arată si cât persistă mirosu' ?...Am văzut azi la un vecin , a curățat motorul unei SN cu motorină și arăta destul de frumos !
r3d
motorina e grasa deci se va pune praful mai repede.daca mergi cu ea mai mult prin oras merge sa o stergi cu motorina.plus de asta unde ai dat cu motorina apa nu mai sta.io daciuta mea o sterg cu motorina:D.
george_scala_2004
QUOTE(jaaL @ 5 May 2012, 14:03)
A curățat cineva motoru' cu motorină ? Cum arată si cât persistă mirosu' ?...Am văzut azi la un vecin , a curățat motorul unei SN cu motorină și arăta destul de frumos !
*



vecinu' ce a zis ? icon_mrgreen.gif
mrkiry
pune motorina pe ea fara grija.Iei o pensula,i-ai dat cu motorina,ai luat o galeata unde adaugi apa si dero sau ce vrei tu,ai spalat,clatit,ai sters-o cat se poate,ai dat cheie si ai plecat.Ce iti iese la afacerea asta?multumire...si un motor curat.Atentie insa mare cu spalatul motoarelor biggrin.gif Eu unu l-am spalat dupa cum am zis(aveam nova gti),dar nu am avut nicio problema!
jaaL
Vecinu' avea câteva beri luate'n freză (că doar e ziua bărbatului , la mulți ani tuturor ) , și nu am stat cu el la povești că sigur îmi zicea de nu știu ce teoremă

5 May 2012, 16:13:
QUOTE(mrkiry @ 5 May 2012, 15:01)
pune motorina pe ea fara grija.Iei o pensula,i-ai dat cu motorina,ai luat o galeata unde adaugi apa si dero sau ce vrei tu,ai spalat,clatit,ai sters-o cat se poate,ai dat cheie si ai plecat.Ce iti iese la afacerea asta?multumire...si un motor curat.Atentie insa mare cu spalatul motoarelor  biggrin.gif  Eu unu l-am spalat dupa cum am zis(aveam nova gti),dar nu am avut nicio problema!
*



Păi din ce a zis r3d , motorina e grasă și cred că nu se curăță cu apă sleep.gif
mrkiry
pai tocmai d-asta ti-am zis sa bagi dero sau ceva puternic...
jaaL
Dar nu poateafecta nimic găleata aia de apă ? Adică o instalație electrică ceva?
mrkiry
Nu,deconectezi bateria.Si nu arunci cu galeata,bagi furtunul usurel(asta ca sa clatesti) cand dai cu spuma prima data,dai cu buretele
Iulikk
O singura intrebare am: DE CE ati face asta? Merge motorul mai bine? Castigati 6 cai frumosi? Cat de des deschideti capota ca sa vedeti jegu de acolo? icon_mrgreen.gif
jaaL
Nu mă uit așa des la el , dar îmi place să fie curat spre deosebire de tine , că nu'ți place absolut nimic dacă nu dă căluți în plus...
G I M
QUOTE(Iulikk @ 6 May 2012, 16:25)
O singura intrebare am: DE CE ati face asta? Merge motorul mai bine? Castigati 6 cai frumosi? Cat de des deschideti capota ca sa vedeti jegu de acolo? icon_mrgreen.gif
*


Este ca si cum ai zice de ce trebuie sa speli raiatii negri ca orium nu se vad ca sunt jegosi.
Unii vor ca masina lor sa fie curata peste tot. Tu acasa nu tragi cu aspiratorul pe sub pat?
mafiozzo
scuze ca ma bag, da decat sa mergi sa dai bani pe motorina,mai stiu eu ce dero vazusem mai sus apa, deranju, efortu, nu ma ibine mergeti ca tot omu la o spalatorie cu 10 lei si spalati motoru cum trebue? doar o sugestie fara suparare
Iulikk
QUOTE(G I M @ 6 May 2012, 21:00)
Tu acasa nu tragi cu aspiratorul pe sub pat?
*



Nope. Pentru asta exista mama tongue.gif .

Oke. My bad. Scuze, nu am vrut sa par rău, dar mi se pare cam multa bataie de cap cu motorina dupa aia apa cu dero etc etc.

De exemplu, la Solenza din dotare doar sterg capacul de la filtru de aer, bateria, cutia de relee si locul ala patrat unde-s suruburile de la amortizoare cu o carpa si ceva detergent de geamuri icon_mrgreen.gif .
G I M
Pai vezi? Si nici acolo nu se vede praful tongue.gif .
Iulikk
Da... dar ultima oara am sters acu' 2 ani 04.gif .
jaaL
QUOTE(mafiozzo @ 6 May 2012, 22:11)
scuze ca ma bag, da decat sa mergi sa dai bani pe motorina,mai stiu eu ce dero vazusem mai sus apa, deranju, efortu, nu ma ibine mergeti ca tot omu la o spalatorie cu 10 lei si spalati motoru cum trebue? doar o sugestie fara suparare
*



Iese mai frumos cu motorină , durează mai mult , singura chestie e mirosu' ... și mi'e cam frică să îi las p'ăia să bage jetu' la motor...
Iulikk
Cica n-are nici pe dracu:

http://www.daciaclub.ro/index.php?showtopi...dpost&p=3419176
G I M
Momentan...
jaaL
Aia e HomeMade , dar dacă o duci la spălătorie îți bagă cu jet :|
Solenzul
Un produs dedicat pentru asa ceva nu s-a inventat? Un spray ceva?
jaaL
QUOTE(Solenzul @ 9 May 2012, 17:32)
Un produs dedicat pentru asa ceva nu s-a inventat? Un spray ceva?
*



Pot fi sigur că s'a inventat , dar dacă e 20lei/100 ml , îți dai seama că prefer motorina : icon_mrgreen.gif
mecanicosu
In cartea masinii scrie negru pe alb ca nu se spala motoru sub nici o forma
mrkiry
In cartea masinii scrie multe lucruri....
Iulikk
Niste handicapati aia de-au facut cartea... ph34r.gif . Romanul nostru va face tot ceea ce stie el...
jaaL
Ați cam derivat de la subiect dry.gif Eu am întrebat dacă e bine să ȘTERG motoru' cu motorină , nu de spălat și nici măcar de carte ...sau cartea interzice și ștergerea acestuia ? blush.gif
besche
Cel mai bine este ca, dupa stergerea cu motorina,sa mai stergi o data cu o carpa cu detergent de vase diluat cu apa si totul va fi ok !
jaaL
Cred că mai bine renunț la curățarea acesteia după ștergere sleep.gif Șterg doar conductele din cauciuc rolleyes.gif
medros
Eu am avut ceva probleme cu spalatul motorului. A intrat apa pe la contacte si seara cand incepea sa scada temperatura pe undeva pe la -1 grade se aprindeau farurile din senin.O perioada seara mergeam dadeam borna la baterie jos si dimineata operatia inversa, asa ca nu va sfatuiesc sa mergeti la spalatorie, sau daca o faceti sa mergeti la cineva care se pricepe.
shake
pai acum e vara , seara nu sunt -xx grade happy.gif
jaaL
Am găsit un fel de spray prin real la 20 de lei , acum nu știu cât de bun e , dar o să îl încerc !
shake
daca e vorba de cel de la "Turtle" e bun ... am avut eu , doar ca trebuie sa dai cu jetu de apa ... daca nu ... raman pete urate
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.