Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Apare MUTE cand conectez fir remote, radio cd mega
DaciaClub - Forum Dacia > Alte discutii > In Car Entertainment
r1cco
Salut,
Am o problema, cand conectez cablul de remote la woofer, imi apare pe ecran MUTE, si nu merge nimic, cand ii fac punte cu un fir de pe cablul de + pe rem, cu cablul de remore de la radio cd conectat, merge fara probleme.
Ce ar putea sa fie, cablul prea subtire, sau ce ? statia e de 400 W, dar nu cred ca grosimea cablului de remote conteaza, deoarece e doar un semnal.
In fine, daca ati mai patit asa ceva, va rog sa imi spuneti cum ati solutionat problema.

Mentionez ca am cablurile de semnal, + de la baterie si remote pe aceiasi parte a masinii, are vreo importanta?
Am observat ca trebuie legat la intrarea de HIGH si un GND. De unde iau acel gnd avand in vedere ca este pus la intrearea high?
Acum merge ca am facut o punte de la + la REM, dar nu vreau sa ramana asa.
C@talin
Sigur ai legat unde trebuie cablu la hu ?
r1cco
Da, cu cablul de remote conectat si facut punte de la + functioneaza si statia si RadioCD-ul! Nu mai inteleg nimic. Voi verifica azi daca este pus unde trebuie firul de remote la HU, dupa care revin cu poze eventual.

LE: Am decis sa ii dau semnal de la firul de contact si cu un intrerupator pe fir ca sa il pot opri cand vreau eu. Va multumesc pentru sfaturi, se poate inchide topicul.
bygy007
poate te ajuta asta , ca idee poti lua semnal de pe antena automata , dar trebuie sa vezi daca ai 12 v si pe cas si pe radio

firul GND este o masa , o poti lua de oriunde unde gasesti tabla
mysymbol
Imaginea atasata de tine este valabila la cd player-ul de pe clio?
vicelord
Salut vezi ca cel mai probabil ai incurcat firu de remote cu firu de mute pt car kit.

regards
aka1
Cum spune si VICELORD, tu ai incurcat firele.
In statie intri cu PLUS permanent (baterie), MINUS (GND - din portbagaj de la un surub) si cu REMOTE (firul albastru).
Normal ca merge cand legi firul REMOTE de la Subwoofer la orice PLUS (12V) din masina (ca ai zic ca merge daca legi pe firele de alimentare de la mp3-player).

Din cate stiu eu, din HU original renault NU IESE fir de REMOTE. Trebuie sa legi tu firul alabastru de Remote (adus din portbagaj) la pinul corespunzator. Firul la care ai legat tu este pentru altceva (nici nu stiu sigur Mute carkit / RDS... habar n-am).

Leaga firul albastru (de REMOTE - adus de la statie in fata) la mufa care intra in HU pe pozitia (la pinul) A - 3 (uita-te in poza postata mai sus).
Si gata...

Oricum, a trecut o luna, probabil ca ai legat-o deja.
alexshady31
QUOTE(aka1 @ 17 Jul 2012, 12:05)
Cum spune si VICELORD, tu ai incurcat firele.
In statie intri cu PLUS permanent (baterie), MINUS (GND - din portbagaj de la un surub) si cu REMOTE (firul albastru).
Normal ca merge cand legi firul REMOTE de la Subwoofer la orice PLUS (12V) din masina (ca ai zic ca merge daca legi pe firele de alimentare de la mp3-player).

Din cate stiu eu, din HU original renault NU IESE fir de REMOTE. Trebuie sa legi tu firul alabastru de Remote (adus din portbagaj) la pinul corespunzator. Firul la care ai legat tu este pentru altceva (nici nu stiu sigur Mute carkit / RDS... habar n-am).

Leaga firul albastru (de REMOTE - adus de la statie in fata) la mufa care intra in HU pe pozitia (la pinul) A - 3 (uita-te in poza postata mai sus).
Si gata...

Oricum, a trecut o luna, probabil ca ai legat-o deja.
*





Ma indrumi si pe mine te rog?
Din ce am inteles ar fi 3 fire de legat in statie. + de la baterie. - de oriunde iar inca un fir (gnd?) la pinul A-3?
Nu sunt greu de cap, dar te rog sa ma ajuti putin.


PS:
Pentru ce sunt firele Mute in 1,2,3?
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.