Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: becuri bord
DaciaClub - Forum Dacia > Celelalte modele Dacia - 1100, Berlina, Papuc, Nova > Probleme tehnice - Dacia Clasic
expert
salutare

multumesc frumos pentru linku-ul despre sisteme de injectie dar eu vroiam doar sa schimb becurile de la vitrina cu ceasuri de la bord!
ma poate ajuta cineva sa-mi spuna cum se scoate de acolo si cum se pot inlocui?
bordul este de tip CN nu takosan
multumesc!
diaconuliviu
QUOTE(expert @ 7 Aug 2005, 14:47)
[...]vroiam doar sa schimb becurile de la vitrina cu ceasuri de la bord!
ma poate ajuta cineva sa-mi spuna cum se scoate de acolo si cum se pot inlocui?
bordul este de tip CN nu takosan
multumesc!
*


Care becuri? Iluminarea vitrinei? sau cele martor?
Cit de indeminatic/ simt al orientarii ai?
becurile la CN se schimba prin rotire/extractie/implant/ rotire. rotirea pt extractie este ca defiletarea unei piulite, numai ca pe 1/4 tura. Ce bord ai? normal/scoica sau CN?
La normal/scoica, daca ai indeminare, majoritatea se pot schimba cu vitrina montata. Totul e sa ai "orientare in spatiu" incit sa localizezi pozitia lui dupa ce vezi in fata, eventual sa numeri pe pipaite becurile. La iluminarea vitrinei o sa ai dificultati numai cu cel din dreapta, e pozitia mai incomoda.
Daca nu ai indeminare, trebuie sa scoti vitrina, lucru mai complicat in acest caz, al neindeminarii. Va trebui sa eliberezi vitrina prin demontarea clemelor , extractia mufelor si scoaterea cu grija a vitrinei prin stinga. Atentie la fire.
Tutzigureanu
Exista ceva becuri mai puternice pt iluminarea vitrinei? ca sincer cele verzi sunt anoste si nu ajuta la vizibilitate.
Ce dulie au?
diaconuliviu
QUOTE(Tutzigureanu @ 8 Aug 2005, 09:14)
Exista ceva becuri mai puternice pt iluminarea vitrinei?  ca sincer cele verzi sunt anoste si nu ajuta la vizibilitate.
Ce dulie au?
*


Cauta pe forum, era discutie de neoane
Verde nu e culoarea becului ci a dispersorului. Becul e "clar".
Si bec mai puternic in sensul unei puteri mai mari nu se recomanda, topeste plasticul.
expert
QUOTE(diaconuliviu @ 8 Aug 2005, 09:10)
Care becuri? Iluminarea vitrinei? sau cele martor?
Cit de indeminatic/ simt al orientarii ai?
becurile la CN se schimba prin rotire/extractie/implant/ rotire. rotirea pt extractie este ca defiletarea unei piulite, numai ca pe 1/4 tura. Ce bord ai? normal/scoica sau CN?
La normal/scoica, daca ai indeminare, majoritatea se pot schimba cu vitrina montata. Totul e sa ai "orientare in spatiu" incit sa localizezi pozitia lui dupa ce vezi in fata, eventual sa numeri pe pipaite becurile. La iluminarea vitrinei o sa ai dificultati numai cu cel din dreapta, e pozitia mai incomoda.
Daca nu ai indeminare, trebuie sa scoti vitrina, lucru mai complicat in acest caz, al neindeminarii. Va trebui sa eliberezi vitrina prin demontarea clemelor  , extractia mufelor si scoaterea cu grija a vitrinei prin stinga. Atentie la fire.
*



este vorba despre becurile care ilumineaza vitrina!
am bord cn asa cum am mentionat!
nu este takosan
nu vad pe unde as putea baga mana ca sa ajung deasupra vitrinei pentru a scaote becurile?!?
trebuie sa dau jos semicarcasele de la volan?

This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.