Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Huse Dacia Logan Prestige
DaciaClub - Forum Dacia > Dacia Logan > Piese auto - Dacia Logan
jonyonyx
Salutare tuturor.

Am o Dacia Logan Prestige, 1,6 16v (Faza 2, 2009)
cu interiorul de culoare negru - crem (bord si tapiserie) .
[attachmentid=1627811120]

Ma intereseaza achizitionarea unui set de Huse pentru acest autoturism in culorile originale, sau cat mai apropiate de tapiseria originala.

Stie cineva de unde? cu cat? ... ?

Multumesc.
ionut
ionutz3hcj@yahoo.com
0724.049.785

bobo77
Frumoasa combinatie de culori dar greu de intretinut si slaba calitativ tapiteria...
Sir Andrew
Si eu am aceeasi tapiterie, foarte slaba calitativ si foarte foarte greu de intretinut. Eu am masina de 6 luni, dar dupa vreo 2 ani ii iau si eu niste huse in aceeasi tenta. Am gasit o firma din Bucuresti care face exact la fel ca tapiteria originala, ba chiar mai buna, zic ei.
Sunt destul de scumpe. Unele foarte bune calitativ sunt si 700 lei.
Cauta pe google firma Autotex parca.

http://www.autotex.ro/huse_auto_galerie_foto.html
Iulikk
Pai cu 700 de lei iti iei 5 seturi din hyperarket... le schimbi anual si tot esti mai castigat....
Sir Andrew
Sunt niste materiale de foarte buna calitate, le poti face cauciucate pe anumite locuri, caserate, diferite culori etc. Eu as da 700 daca mi-ar face o tapierie exact ca cea din fabrica, ma refer la culori, si mult mai buna calitativ.
Iar 700 e cea mai scumpa varianta. Au si la 150 lei.
jonyonyx

Am fost la ei Autotex, au atelierele la Otopeni.
Este adevarat costa 700 lei, materialele par ok ( setul de huse este mai greu de vreo 5 ori decat ce se vinde prin supermarketuri).... dar:

- materialul crem pe care mi-l propun ei nu se potriveste de loc cu tapiseria originala... voi adauga zilele urmatoare o poza cu mostra de material.

- baza este din material textil ... si eu as fi vrut din ceva mai cauciucat sa poti sa-l stergi cu o carpa umeda...

- iar pretul este cam exagerat...

sa zicem ca as fi dat 400 lei (cat cereau pe huse deja facute... numai ca nu aveau combinatia asta de culori... "ca nu se cere") si atunci tre' sa fac la comanda si costa 700 lei...

P.S. revin cu foto zilele urmatoare.

22 May 2012, 14:18:
QUOTE(Sir Andrew @ 22 May 2012, 09:17)




Daca vrei sa mai ai la ce pune huse, pune-i acum cat e noua... ca peste 2 ani nu prea mai are rost...

Masina mea are 2,5 ani si s-a cam murdarit tapiseria ... mai ales pe scaunul soferului si pel din dreapta fata... ca au fost cele mai folosite...

Sir Andrew
Se pot spala...nu ai auzit de spalare? Cu 150 lei iti faci masina si tapiteria ca din fabrica. Nu cred ca-i mult la cativa ani sa speli o tapiterie. In multe masini cand intru miroase a statut si tapiterie imbacsita. Nu stiu ca scaunele se pot spala. Mi-e jena sa le zic sa nu se supere pe mine.

Eu cand am avut o pata mica am dat cu vanish si apoi cu servetel umed si s-a luat. La tine vad ca e destul de patata chiar si pe spatar. E pretentios bejul ala...
andreig1982
daca va place sa surubariti, puteti sa scoateti tapiteria de pe scaune
si o bagati in masina de spalat
bobo77
Vai de degetele celui care incearca...
andreig1982
dar cine a zis sa folosesti degetele? rolleyes.gif
dc vrei sa refolosesti inelele te ajuti de 2 patenti subtiri la varf
dc sunt d-aia curbati sau macar unul, e si mai bine
dc nu vrei sa le refolosesti, tai inelele si pui soricei
bobo77
Adica tu vrei sa lasi sa se inteleaga ca este usor de scos si pus la loc...
IRONICK
QUOTE(bobo77 @ 22 May 2012, 23:02)
Vai de degetele celui care incearca...
*
up.gif
QUOTE(andreig1982 @ 23 May 2012, 14:50)
dc vrei sa refolosesti inelele te ajuti de 2 patenti subtiri la varf
*
Ca sa vezi, eu am rupt un patent subtire la varf de ce usor se schimba.
andreig1982
am zis eu undeva ca-i usor? rolleyes.gif
a mea a fost demontata de 2 ori
cand a fost montata incalzirea si s-au refolosit inelele
si a doua oara cand am vrut sa schimb tapiteria cu una de blackline si am taiat inelele si am folosit in loc soricei
ironick foloseste Stanley tongue.gif
jonyonyx
Am revenit cu poze:

1 - Comparatie materiale

2 - Tapiserie Originala

3 - Material propus

4 - Bancheta spate (Tapiserie Originala)

5 - Scaune Fata (Tapiserie Originala)

P.S.
Am incercat si eu faza cu spalatul... dar dupa cum vezi ala este rezultatul.... si ce nu se vede in poza este ca s-a scamosat rau materialul sad.gif ...
IRONICK
Materialul de pe Prestige a fost intodeauna mai prost decat cel de pe restul de versiuni.
vi_escu
Pe strada Delea Veche e un magazin cu fel de fel de materiale de-astea.
jonyonyx
Mai exact... sti cum se numeste... cam pe unde e ? si daca face huse auto ?
ag02cws
Eu am comandat si pt sandero, si pt kia pe www.huse.ro. Sper sa nu se considere reclama.
Sir Andrew
QUOTE(IRONICK @ 24 May 2012, 08:32)
Materialul de pe Prestige a fost intodeauna mai prost decat cel de pe restul de versiuni.
*



nu prost...infect de prost.
Am fost recent in service cu Loganul de 1,4 si ma benoclam in showroom la un model de Logan. Avea o tapiterie foarte misto un negru cu gri cusut cu ata rosie, iar cand am pus mana am simtit ca pun mana pe ceva calitativ, ceva ce rezista in timp. Cand ma uit la mine la cel de 1,6, parca e facut din ata de papiota. Din ca ca mai exact.
andreig1982
vedeti ca are un baiat de vis-a-vis tapiterii de logan
eu am luat de blackline (doar 4 tetiere) si am vazut ca mai nou mai are 2 modele
jonyonyx
QUOTE(andreig1982 @ 28 May 2012, 11:03)
vedeti ca are un baiat de vis-a-vis tapiterii de logan
eu am luat de blackline (doar 4 tetiere) si am vazut ca mai nou mai are 2 modele
*




Fi mai explicit....unde se afla individul respectiv?


andreig1982
pe celalalt forum logan
andreig1982
tapiteria din cauza careia va fii vai de degetele mele icon_mrgreen.gif
este de logan story sau live prin alte tari
bobo77
Si se comporta mai bine decat cele de laureate sau de prestige crezi?
andreig1982
nu stiu
materialul pare diferit
pe mine ma intereseaza sa schimb tapiteria originala
asta are ceva mai mult gri si se potriveste cu interiorul
cea de black line era ca nuca in perete
bobo77
Credeam ca stii ceva, tu le schimbi doar ca arata bine si ca vrei sa scapi de cele de acum, nu ca astea noi ar fi mai bune calitativ...
andreig1982
fata de cea de pe ambitionul meu e clar mai buna smile.gif)
si imi place ca nu mai are vinilinul ala pe laterale wink.gif
o sa le mai pipai diseara, desi s-ar putea sa se uite cineva ciudat la mine radmasa.gif
jonyonyx
Încă nu am găsit o soluție...

Mai are cineva vreo idee ?
IRONICK
QUOTE(Sir Andrew @ 28 May 2012, 10:56)
nu prost...infect de prost.
Am fost recent  in service cu Loganul de 1,4 si ma benoclam in showroom la un model de Logan. Avea o tapiterie foarte misto un negru cu gri cusut cu ata rosie, iar cand am pus mana am simtit ca pun mana pe ceva calitativ, ceva ce rezista in timp. Cand ma uit la mine la cel de 1,6, parca e facut din ata de papiota. Din ca ca mai exact.
*


Nu este vorba de pipaiala, ci de scamosare. La nici o luna s-a scamosat in partea dreapta a sezutului. De la portofelul purtat in buzunarul spate al pantalonului. Cu aia veche nu a facut asa.
bobo77
Confirm si eu faza cu scamosatul de la portofel... din cauza ca este prea plin probabil tongue.gif
Nu mai zic ca la primul logan nici urma de asa ceva, aratau impecabil dupa 3,5 ani.
Ulysse
ai pm.
CriSTI68
tapiteria originala de prestige PH1 o mai vine cineva pe aici ? a mea s-a decolorat de la soare mad.gif
jonyonyx
Stie cineva de unde sa cumpar o Tapiterie noua (culorile negru-crem) ?

(Tapiterie nu Huse) ....
bobo77
Vezi pe la bursa.
klaus
sau tapiterii cu mici defecte, duminica in targ.
andreig1982
intr-un sfarsit am montat tapiteria
mi-a luat cap coada 4 ore fara sa ma grabesc
eu zic ca a iesit bine smile.gif
Marius 77
Arata foarte bine. Daca si scaunele fata sant la fel de reusite atunci e ok. Cu ocazia asta si daca tot se apropie sezonul rece, nu ai montat si incalzire in scaune ?
Pentru mine incalzirea in scaune pare mai mult un moft dar daca d-nele sau d-soarele noastre sint mai sensibile la frig, se schimba datele problemei.
andreig1982
si cele din fata au iesit cam la fel
nemultumit sunt de dunga aia alba care pe interior are un tub din plastic si la scaunul pasagerului pe partea dreapta a spatarului nu a iesit dreapta, probabul dc mai trag de ea o sa se aseze
incalzire am de vreo 3 ani si in scaunele fata si in cele spate smile.gif
jonyonyx
Salutare tuturor.

Încă nu am găsit o soluție sad.gif ... Mai are cineva vreo idee ? blush.gif

Huse sau Tapiterie .... orice ... numai sa fie pe negru si crem... cat de cat apropiate de materialele originale...
andreig1982
ai incercat in vitan cum ti-a sugerata klaus?
s-ar putea nici sa nu se mai fabrice, am vazut ca prestige-ul nu mai apare la versiunea curenta de logan
male
intrebare pentru cei care au scos tapiseria originala de pe scaune si au spalat-o, nu intra la apa? se mai potriveste?

multumesc!
marian_ariciuc
QUOTE(male @ 21 Nov 2013, 20:34)
intrebare pentru cei care au scos tapiseria originala de pe scaune si au spalat-o, nu intra la apa? se mai potriveste?

multumesc!
*



cam târziu dar poate te mai ajută:
l-am ajutat pe un prieten sa o scoată, dupa care a băgat-o la mașina de spălat. nu a intrat la apă, dar a rămas puțin șifonată că gheorgheanul a ales temperatură cam mare.
în schimb, a ieșit foarte curata(avea pete de grăsime); parerea mea e ca se merita sa o speli.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.