Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: rugina portiera dreapta
DaciaClub - Forum Dacia > Dacia Solenza > Diverse - Dacia Solenza
augustin87r
As vrea sa imi indicati un service care ma poate rezolva. As vrea sa o vopsesc de la bandou in jos ca sa fie mai ieftin. In rest, vopseaua e buna pe usa.
Poate cunoasteti un service si un pret ca sa ma orientez. Ca sa nu faceti publicitate, astept si pm...

claudiuc
A inceput sa-mi apara si mie culoarea aceea la usi rolleyes.gif Ai vopsit-o? Cat te-a tinut?
cosstti
Acolo este o zona unde nu a patruns ceara. Solenza mea a fost ceruita din fabrica si tot a facut rugina in acele zone.
Cred ca trebuie data rugina jos si chituita cu fibra, slefuita si apoi vopsita.
sk100it
Taiata bucata de tabla ruginita,sudata o alta,pasivata,chituita si vopsita.
Daca masina e pentru vanzare imediata,merge si chit de fibra bagat in gaura,slefuit si vopsit. smile.gif
psychoo
Cat tine peticul de tabla sudat atat tine si chitul de fibra. Doar ca e mai multa manopera si sanse sa iasa nasol, in functie de priceperea mesterului.
Odata inceputa rugina acolo, va tot reveni din cauza ca sunt 2 table apropiate unde nu se poate trata corespunzator pe interior.
cosstti
Si daca bagam ulei pe interior pentru stoparea ruginii?
Poate tine carpeala pana schimbam masina.
In general nu sunt pentru improvizatii si carpeli, dar pentru un an sau doi, sau cine stie? poate mai devreme...
psychoo
Pai oricum e o carpeala, eu as merge pe chit de fibra, apoi dat cu ulei pe interior.
E manopera mai putina decat alta tabla sudata acolo, plus s-ar putea sa tina mai mult.
Si a mea e plina de locuri unde a inceput sa apara rugina. Trebuie sa imi fac timp sa o duc la un mester sa vedem si daca merita osteneala...
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.