Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Problema Demontare bord
DaciaClub - Forum Dacia > Celelalte modele Dacia - 1100, Berlina, Papuc, Nova > Probleme tehnice - Dacia Clasic
Kosty2012
Salut. Sunt nou pe acest forum. Vin de pe scuteristi.ro, am vandut scuterul si mi-am luat o daciuta 1310 CL . E din 95 si are cateva probleme estetice atat in interior cat si in exterior. Am decis sa ma apuc sa fac cate ceva pe la ea, dar iata ca au aparut si problemele.

Una din ele este urmatoarea: Nu am gasit un topic detaliat ( cu poze) despre demontarea bordului CN. AM FOLOSIT functia search, am gsait niste discutii pe tema asta, mai mult sau mai putin folositoare, insa as dori niste informatii exacte, cu poze editate si descriptionate pe ea ce si cum se desface. Eu am incercat sa il desfac bazandu-ma pe spusele voastre despre cum se face, dar tot nu reusesc. Iata cam cat am reusit sa il scot, mai mult nu iese, si alte suruburi nu gasesc. Clemele din spatele cadranului nu reusesc sa le scot.

Prizele de aer din centru nu reusesc sa le scot deloc.
ghitza
Sigurantele de la ceasuri trebuie scoase si merg fara probleme,cea din stanga pe la usita de la sigurante bagi mana cea din dreapta dupa ce dai fata de la selectoru de aer/caldura,acuma fata de la selector dupa ce ai scos butonu bagi usor un varf de surubelnita si iese fara probleme ,pe urma ai sa vezi cum te uiti la buton in stanga o sa vezi in lateralu ceasurilor siguranta ,la fel cu un varf de surubelnita,pe urma desfaci cele 2 holsuruburi care tin blocu de la climatizare de consola si scoti consola afara tragand usor de jos pana iasa de susu din bor cei 2 pinteni,sa nu uiti sa desfaci si cablu de la kilometraj si mufele de la ceasuri,bafta si scrie la un topic deja facut nu mai fa si tu unu,bine ai venit
Ov
In mod normal blocul de climatizare mai e prins intr-un surub in lateral stanga la care ajungi dupa ce dai torpedoul jos.

Clemele care prind ceasurile nu sunt in spatele cadranului ci fix pe laterale.
2xGI
si cand te gandesti ca eu l-am dat de 3 ori jos in aceeasi zi wacko.gif

asa cum spun colegii, ai suruburi la .... 1: climatizare ( acolo unde dai sa bage cald-rece, ajungi la ele dupa ce dai jos ''fata'' aceea pe care sunt desenate pozitiile unde baga aer, e prinsa in clipsuri, suruburile sunt in partea de sus ) , 2 in fata volanului ( alea cred ca le-ai scos ), 3 sub scrumiera ( alea l-ai scos ), sigurantele de la ceasuri le scoti tragand de ele usor cu o surubelnita deajuns de lunga, nu uita de toate mufele, care-unde vin.
aeratoarele nu sunt prinse cu suruburi, tragi de ele usor ( lateral parca ) si ies.
cablul de km. daca e ca la mine, se strange de cele 2 parti laterale unde sunt ''aripioarele'' si iese prin tragere.
la ceasuri ai 3 mufe anti-prost, adica nu ai cum sa le incurci intre ele, au numar diferit de contacte.

lucrezi mult mai usor daca dai jos volanul si scoica lui.
unde e sageata e pe interiorul torpedoului
mda, acum am vazut ca ai dat jos volanul si scoica.
libarca
Se vede clar in poze ce stie omu',si in ce stadiu a ajuns cu demontarea. Mai trebuie sa dea doar clemele de la ceasuri,si atat!Nu e nici un surub pe lateral prin torpedo la modelul asta,se vede clar in poza.Poate la cel din poza lui 2xGI,la care difera anumite elemente.
Aeratoarele au si ele niste cleme in colturi,care daca sunt intregi nu le vor lasa sa iasa fara sa rupi marginea cum deja ai si facut!Sunt facute sa se desfaca dupa ce dai jos consola,dar daca iese un pic capatul fiecarei cleme in afara daca fortezi un pic cu surubelnita,ca sa poti apasa pe ea,se pot da jos si fara sa demontezi masina,dar nu e cazul asta.
Exista topic despre asta,si se putea ajunge la final prin citit cu atentie,si putina explorare pe masina.La noi cum a mers?
Dar fiindca ai facut un pas mare,zic eu,de la scuter la masina,si cam difera putin lucrurile laugh.gif ,e justificata treaba!
Ov
QUOTE(libarca @ 23 May 2012, 14:34)
Nu e nici un surub pe lateral prin torpedo la modelul asta,se vede clar in poza.
*



eu zic ca e icon_mrgreen.gif

uite aici si un topic pe care s-a mai discutat:
http://www.daciaclub.ro/https://www.daciaclub.ro/index.php?showtopic=4899
ghitza
QUOTE(Ov @ 23 May 2012, 12:41)
In mod normal blocul de climatizare mai e prins intr-un surub in lateral stanga la care ajungi dupa ce dai torpedoul jos.

Clemele care prind ceasurile nu sunt in spatele cadranului ci fix pe laterale.
*



nu am zis c a ,clemele sunt in spate ci pe lateral
Si ai dreptate cu al 3-lea surub ce tine blocu de climatizare ,am omis smile.gif
libarca
Nu cred ca vorbim de acelasi surub.Io zic de cel marcat in poza.
2xGI
Sper sa nu fi facut eu vro' confuzie, dar acel surub il gasesti acolo la unele modele de bord, la mine, sincer, nu a fost, insa e posibil sa fi fost scos inainte sa umblu eu pe acolo si sa nu fi fost pus la loc. Ca si pozitionare, e undeva in zona aia sau chiar la climatizare ( eu am gasit doar 2 la climatizare ).
Oricum tre sa mai dau odata bordul jos, tremura acul de km. intre 0-50 la ora, deci cu ocazia asta am sa ma edific mai bine cu privire la nr. de suruburi si pozitionarea lor.
r3d
cea mai simpla metoda sa dai consola la un bord cn jos.
1 desfaci 2 suruburi sus langa ceasuri ,2 suruburi,2 suruburi la reljaju farurilor,desfaci piulita de la temporizator stergator,scoti firele de la buton avarii(tii cont ordinea firelor.
2 sus la comanda incalzire:
-scoti butonu de la treptele de la ventilator, si cele 2 butoane de la pozitionarea aerului cald/rece etc.acum vei vedea un asnamblu in care vin multe furtunase subtire acesta e prins in 3 hosuruburi(unul din ele daca nu ai mana fina dai si torpedeu jos)
-ca tot ejti aici dai jos sigurnata de la bord (o srama o vei vedea in stanga ceasurilor)
-dai jos butoanele de sus
3 cu o mana ridici partea de sus unde vine ceasurile si cu cealalta tragi usor de acea masca tragi cate putin si de sus si de jos din toate pozitile sa nu o rupi.
4 ai grija la firele de la bricheta
5inaite de tot iti dai semnele necesare sau eventual scrii pa o foaie ca sa nu incurci vreun firicel.
Kosty2012
am sa tin cont de ce ati spus, multam fain si scz inca odata ca am facut alt topic dar na, pozele vorbesc de la sine ce sa fac. Maine ma pun inca o data sa desfac, poate reusesc. Revin cu detalii, o seara buna tuturor.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.