Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: burduf de planetare glenzer
DaciaClub - Forum Dacia > Celelalte modele Dacia - 1100, Berlina, Papuc, Nova > Piese auto - Dacia Clasic
razpas
Salut,

Am o dacie 1410 cu planetare glenzer de care sunt foarte multumit... din pacate, in orasul natal (tulcea) nu gasesc deloc burdufuri pentru astfel de planetare; abia am gasit in constanta, acum vreo 3 ani, mi-am luat cateva, dar s-au terminat...

Zilele astea sunt in bucuresti si saptamana viitoare in brasov... Am rugamintea sa imi transmiteti si mie daca stiti vreun magazin unde sa gasesc piesa de care am nevoie intr-unul din aceste orase...

multumesc anticipat
tunderbird
Daca in trei ani ai terminat cateva, este clar ca nu au fost originale.

In Bucuresti sunt doua ateliere de cauciucarie: unul langa hala Traian si altul langa Piata 1 Mai. Sigur au burduful pentru varianta romaneasca si nu vad de ce nu ar avea si pentru Glaentzer (nu mai retin cum se scrie corect).
razpas
Merci mult

Intra-adevar, doar doua erau originale, celelalte erau "facute" pentru ca nu erau 100% la fel cu cele doua meseriase...

O sa merg la atelierele respective, sper sa le gasesc..

O zi buna
tunderbird
Cel de la hala Traian este usor de gasit, se afla pe Calea Calarasilor colt cu prima strada (nu mai retin numele), dupa intersectia cu str. Traian mergand de la Piata Unirii spre Piata Muncii.


La 1Mai este mai greu sa-ti explic, eu cand m-am dus prima data acolo am intrebat pe un nene cu nasul rosu de bautura (probabil locuia prin preajma), care mi-a explicat cu lux de amanunte pe care stradute sa merg.

In privinta calitatii te previn sa nu-ti faci iluzii, eu am luat pentru D1100, burdufurile de la cremaliera si s-au macinat rapid, pentru ca nu folosesc material de calitate, rezistent la vaselina.


m_and_trix
Am eu o planetara glentzer prin garaj dar e din aia primele tipuri frantuzesti .Are burdufele foarte bune nu sunt planse.
dadoshel
du-te la magazine si cauta burdufuri pt planetare de renault 18 sau 19..si eu am invatat smecheria de la un mecanic wink.gif
seb
se schimba greu?
este greu sa repari o planetara?
a mea pe dreapta bate,am facut-o acum trei luni dar se pare ca nu tin.
LIVIOO
QUOTE(m_and_trix @ 10 Aug 2005, 14:56)
Am eu o planetara glentzer prin garaj dar e din aia primele tipuri frantuzesti .Are burdufele foarte bune nu sunt planse.
*



Am si eu o curiozitate...cumva planetara ta Glenzer e de vanzare? Eu am o Dacia 1300 din '71 si merg cu ea zi de zi si chiar a inceput sa-i trancane planetara de dreapta si as vrea sa o inlocuiesc tot cu una Glenzer.Binenteles....ma intereseaza doar daca mai e in mintile ei! icon_mrgreen.gif
BAFTA !
gattoman
Din gresela si din intamplare stie cineva unde gasesc in Iasi burduf de planetara glentzer, ambele burdufe de la partea dinspre roata.Multumesc anticipat. smile.gif
tuner
QUOTE(gattoman @ 6 Jul 2006, 21:46)
Din gresela si din intamplare stie cineva unde gasesc in Iasi burduf de planetara glentzer, ambele burdufe de la partea dinspre roata.Multumesc anticipat. smile.gif
*




eu am luat burduf de nova,solenta nu mai stiu exact si sa potrivit nu chiar perfect da e ok
yulicapop
eu am pus burduf de planetara romaneasca groasa de papuc,pentru partea dinspre roata.merg de 15000km cu ea si nu am nici o problema
gattoman
Am planetara cardanica care la partea de la roata are doua burdufuri, pe o parte si pe alta, in total fiind 3 burdufuri pe planetara.M-am uitat si la nova, super nova si altele dar nu se potrivesc in nici un fel. Pana la urma, din cele doua care sunt la roata, cel care e pe fus sa potrivit cu burduf de la audi 100( si alte modele cum ar fi alfa 33, audi 200,50,80,90, lada samara, seat ibiza 2, toledo1).A costat doar 21 lei cu tot cu coliere si vaselina.
Kiraly
Mai stie cineva vreun cod de burduf exterior?
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.