Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Etansare lampi
DaciaClub - Forum Dacia > Celelalte modele Dacia - 1100, Berlina, Papuc, Nova > Probleme tehnice - Dacia Clasic
diaconuliviu
Pe partea stinga tripla nu mai are suruburile de fixare a capacului interior fiind fixata cu doua suruburi autofiletante.
Am inlocuit "chederele" dar imi intra apa in portbagaj pe linga dispersor, pentru ca exista spatiu intre cheder si dispersor. Cum pot etansa tinind cont si de faptul ca distpersorul se demonteaza destul de des la inlocuire de becuri.
As vrea fara inlocuire de lampa
mihai1677
Cele patru suruburi care prind sticla de suport, se inlocuiesc cu suruburi normale iar in plastic cu ajutorul unui letcon de 100W pe interior fixezi piuluite(metoda testata), iar pt etanjare silicon ceresit incolor pt instalatii sanitare (metoda incercata) , iar intre stop si caroserie silicon.
diaconuliviu
Din ce spui rezulta ca si intre dispersor si lampa sa pun silicon. Numai ca asa cum am scris mai sus, acolo se umbla des, sa tot siliconezi si cind tocmai se incheaga sa constati ca iar nu mai ai un contact bun.... In fine, merci de idee, partea cu lampa e OK.

Editat: nu la cele 4 suruburi care fixeaza dispersorul ma refeream ci la cele doua care fixeaza capacul din portbagaj.
brvictors
S-ar parea ca siliconul este imperios necesar la dacie. Eu am bagat la stopuri, faruri, proiectoare si chederele de la parbriz si lluneta. Ah, sa nu uit, si la semnalizarile laterale (lucasuri cred ca se numesc).
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.