Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Problema casetofon
DaciaClub - Forum Dacia > Celelalte modele Dacia - 1100, Berlina, Papuc, Nova > Probleme tehnice - Dacia Clasic
IonuTz1338
Am si eu o problema la casetofon nu mai merge sa bag cd , nu il mai primeste de la ce a putea fi ?
r3d
poate sa fie murdar inauntru de praf,sau sa so fi uzat rotitele ce trage sau scoate cd-ul afara.
IonuTz1338
Pei imi spune tata ca ii spune CD RESET !
libarca
Fa-i un reset.Dai fata jos,si gasesti un buton adancit pe care il apesi cu o scobitoare sau un chibrit.Tine mai mult apasat ca sa fii sigur,depinde de model.
IonuTz1338
Trebuie scoasa toata aia de la casetofon nu ?
sebymesteru
Toata aia? Dai fata jos de la CD-player,banuiesc ca e detasabila,si undeva pe fata interioara(de sub aia care ai dat-o jos trebuie sa fie o gaurica mica,cam cat un varf de pix langa care probabil scrie RESET. Iei un ac mai gros sau sarma potrivita si apesi usor in gaura respectiva. Asta-i tot,mai clar de-atat nu se poate.
markko
QUOTE(IonuTz1338 @ 25 May 2012, 19:49)
Am si eu o problema la casetofon nu mai merge sa bag cd , nu il mai primeste de la ce a putea fi ?
*


Stimabililor rezolvarea problemei e foarte simpla, omul spune clar ca are un casetofon, si din cate stim cu totii la casetofon merg doar casete nu poti folosi CD-uri.
IonuTz1338
QUOTE(markko @ 27 May 2012, 12:01)
Stimabililor rezolvarea problemei e foarte simpla, omul spune clar ca are un casetofon, si din cate stim cu totii la casetofon merg doar casete nu poti folosi CD-uri.
*



Ai chef de misto spune ? , am dat reset la casetofon si degeaba tot nu primeste cd , cand ii pun cd nu il ia de parca nu as baga cd...
sebymesteru
Inseamna ca fie cd-ul nu coboara pe pozitie,implicit trenul de pozitionare are vre-o buba(posibil sa ai o curea de cauciuc uzata acolo) fie un microintrerupator din mecanism,cel care sesizeaza prezenta cd-ului e dus sau oxidat. Oricum ar fi,daca nu te pricepi scoate cd-player-ul afara si du-l la cineva care are habar si te rezolva.
IonuTz1338
QUOTE(sebymesteru @ 27 May 2012, 15:46)
Inseamna ca fie cd-ul nu coboara pe pozitie,implicit trenul de pozitionare are vre-o buba(posibil sa ai o curea de cauciuc uzata acolo) fie un microintrerupator din mecanism,cel care sesizeaza prezenta cd-ului e dus sau oxidat. Oricum ar fi,daca nu te pricepi scoate cd-player-ul afara si du-l la cineva care are habar si te rezolva.
*



Am sa incerc si asta dar de precizat cv , cand apas pe ala de scos cd se aude cum ar scoate cam 1 minut .
sebymesteru
dar nu scoate cd-ul? probabil cureaua aceea e dusa,si la mine face figuri uneori si nu scoate cd-ul,trebuie sa-i mai dau cate una sub el ca sa il scoata. Ma repet,daca nu te pricepi,jos cu el si du-l la cineva sa-l desfaca sa vad exact ce are.
IonuTz1338
Deci fi atent , Cand bag cd-ul nu actioneaza de loc sa il ia inauntru , dar in el nu e nici un cd apas pe ala sa scot cd si se aude cureaua , sta 1 minut si dupa se opreste , daca as baga cd fortat acolo mai am sanse sa il scot ?
bygy007
decit sa strici mai bine nu , eu zic sa il duci la reparat
libarca
Cel mai probabil este o problema mecanica,care implica rotitele ce antreneaza sania CD-ului ca sa-l ridice sa-l dea afara si invers.Ele sunt capsate cu dintii impreunati,isi fac joc si atunci cand sunt actionate de motoras,se incaleca una pe cealalta si cea antrenanta se invarte in gol.Solutia e relativ simpla si implica un superglue bun cu care se lipeste acel capac de plastic care tine rotile presate pentru a nu se incaleca.Dar mai important,daca aceasta se dovedeste a fi problema ta,si nu esti sigur pe tine,du-l frumos la cineva si se rezolva pana in 30 de lei!
anghelcatalin1992@yahoo.com
QUOTE(IonuTz1338 @ 27 May 2012, 14:39)
Ai chef de misto spune  ? , am dat reset la casetofon si degeaba tot nu primeste cd , cand ii pun cd nu il ia de parca nu as baga cd...
*


bai copile in primul rand casetofonul nu primeste cd-uri , el primeste doar casete (fara misto ) , ala care primeste cd-uri se numeste cd player , iar in aldoilea rand aici se discuta despre masini dacia 13xx, 14xx ,etc. , nu si despre cd playerul lui taicatu . despre cd playerul lui taicatu se discuta la "diverse "
IonuTz1338
QUOTE(anghelcatalin1992@yahoo.com @ 29 May 2012, 16:58)
bai copile in primul rand casetofonul nu primeste cd-uri , el primeste doar casete (fara misto ) , ala care primeste cd-uri se numeste cd player , iar in aldoilea rand aici se discuta despre masini dacia 13xx, 14xx ,etc. , nu si despre cd playerul lui taicatu . despre cd playerul lui taicatu se discuta la "diverse "
*




Daca am deschis aici discutia ce te freaca pe tine ? Vad ca ai chef de scandal . !
anghelcatalin1992@yahoo.com
QUOTE(IonuTz1338 @ 30 May 2012, 15:45)
Daca am deschis aici discutia ce te freaca pe tine ? Vad ca ai chef de scandal . !
*


nu are nimeni chef de scandal dar lasal pe taicatu sasi rezolve problema de la "casetofon" singur si tu invata sa citesti .
apropo vezi ca scandalun este interzis pe forum .
IonuTz1338
QUOTE(anghelcatalin1992@yahoo.com @ 4 Jun 2012, 13:48)
nu are nimeni chef de scandal dar lasal pe taicatu sasi rezolve problema de la "casetofon" singur si tu invata sa citesti .
apropo vezi ca scandalun este interzis pe forum .
*




Boss eu doar am intrebat in speranta ca il pot ajuta dar se pare ca e direct din Cd player...
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.