Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: APA IN PORTBAGAJ LOGAN
DaciaClub - Forum Dacia > Dacia Logan > Probleme tehnice - Dacia Logan
B 193 RUS
Buna ziua!Sunt nou pe forum si sper ca nu s-a mai trata acest subiect.detin o dacia logan berlina,2004-laureate ,achizitionata in 2011.recent am descoperit ca in partea dreapta in portnagaj era o mare balta de apa.dupa ce am indepartat mocheta am observat ca este un fel de aerisire in spatele mochetei prin care intra apa la fiecare ploaie.ce este de facut?ce rol are acea aserisire daca este intr-adevar aserisire?este o problema destul de mare pt ca intra destula apa...si mi-e frica ca in curand rugina isi va face aparitia.
kti
da exact aia este responsabila
are garnitura de burete f firava
umbla la etansare ca se rezolva
spor
nikuniku
dai bara spate jos si dai cu mastic siliconic pe marginea ei(grila aerisire portbagaj),sa fie locu perfect curat si grila la fel
floream
Am patit acelasi lucru in urma cu 2 ani. Cu putina indemanare am dat jos aceea aerisire prin porbagaj (are 4 cleme pe care le apesi si ti de grilaj sa nu cada, rasucesti si il scoti prin decuparea lui), am lipit garnitura rupta cu poxipol si am pus-o la loc. Inca rezista.
bobo77
Eu nu mai gasesc garnitura...
razvan_3asy
si eu patesc la fel, tot acolo in dreapta...dar nu stiu ce aerisire ziceti voi, se poate o poza ceva? ms
kti
stanga si dreapta in aceeasi locatie adica in spatele mochetei aproximativ unde este cricul putin mai jos se afla aceste aerisiri
nu trebuie poze
au cleme si garnitura burete-cauciuc care se rupe sau cade pt ca este firava.
se poate improviza cu idei variate.
pt cei care dau spoilerul jos desi nu este necesar se poate pune mastic sau silicon
cred ca se gaseste si originala daca se cauta
bafta si spor
B 193 RUS
va multumesc frumos pentru raspunsuri.intr-adevar garnitura aia era rupta.e de foarte proasta calitate.am pus silicon si pana acum vad ca nu a mai aparut nicio picatura de ploaie. biggrin.gif
DMP
Poze sunt prin topicul asta.
bobo77
Silicon o sa pun si eu, dar mai trebuie sa am si timp.
kti
recomandare
partea superioara a ,,aerisitorului,, este cea mai importanta apa se sscurge de sus si acolo este zona cea mai expusa.
cu putina atentie se repara chiar si garnitura.
deci nu puneti imbinarea sau ruptura garniturii in partea de sus
bafta
IRONICK
Problema apare si datorita luftului dintre spoiler si caroserie. Acolo se mareste jocul in timp si lasa apa sa patrunda spre extractor.
kti
corect
biggrin.gif
importanta este etansarea zonei mai putin cu ce si cum
bafta
excl.gif
bobo77
Am rezolvat astazi problema, am pus silicon si totul pare ok.
Pauloo
La astfel de lucruri trebuie sa te astepti cand cumperi marca "Dacia".Obligatoriu trebuia comercializata si cu 2 tuburi de silicon in dotarea standard...wink.gif
bobo77
Exagerezi un pic dar in mare tind sa-ti dau dreptate.
B 193 RUS
eu nu prea ii dau dreptate...pentru ca pana la urma este o masina utila,destul de accesibila...ca are si defecte are..toate au defecte...si numai e aceeasi dacie...e mai mult renault..asa ca eu sunt de parere ca ar trebui sa lasam la o parte criticile...
YRX
Daca nu va place siliconul puteti confectiona garnituri noi (ele nu se gasesc ca piese de schimb) din izopren (materialul din care sunt confectionate saltelele de fitness - fara aluminiu pe el).
Totodata puteti sa mai verificati si garniturile de la stopuri, este acelasi material.
SorinXp
Problema asta se rezolva foarte simplu cu o aerisire noua ( nu stiu unde se gaseste la un pret ok, dar la reprezenta trebuie sa fie).
Un amic a fost lovit in lateral in acea zona si dupa reparatie pe partea dreapta intra apa in portbagaj, acolo jos inspre aripa era ceva apa. Cand ne-am uitat mai bine, ne-am dat seama ca era vechea piesa care era crapata si cu garnitura in mare parte lipsa. Am fost cu el in service si a facut rost de una si l-am ajutat sa o monteze, a durat 5 min si de atunci nu mai sunt probleme.
Asa ca partea cu siliconul nu e cea mai ok solutie, incercati sa repozitionati piesa pe pozitie care trebuie cu garnitura la locului si foarte important ca plasticul acela din spatele rotii (ala de nu lasa apa sa sara in aripa) sa fie pe pozitie si intreg, ca altfel cred ca intra.

Iar pentru cel care zice ca e dacie, sa se uita si la alte marci : Google : "apa in masina" si sa vedem ce forumuri intoarce, primele si dupa asta sa mai vorbim. La bani astia e foarte buna, parerea mea
bobo77
E acceptabila solutia cu silicon chiar foarte buna.
nicu1971
Dupa ploaie, cand deschid portiera fata , vad in aripa apa (zona din poza)
Are vreo scurgere care este blocata?
YRX
Are o scurgere in partea de jos, intre contra-aripa de plastic si aripa.
Acolo se strange foarte multa mizerie (pamant, frunze etc.). Ar trebui sa desfaci contra-aripa si sa cureti temeinic.
ani[I]aL_2008
Servus
Subscriu la cele spuse de YRX. Trebuie insistat pe zona respectiva, acolo se strange multa mizerie( noroi, nisip, etc) . Anul trecut, in vara, imi ieseau de acolo ceva buruieni. Gasisera mediul propice. smile.gif)
La spalatorie am insistat cu jetul de apa pe zona respectiva, insa fara sa desfaci contra- aripa nu ai cum sa cureti perfect zona. Cel putin eu nu am reusit.
In portbagaj, dupa 4 ani de utilizare a masinii nu am sesizat nici macar o picatura de apa in portbagaj sau la interior. Aerisitoarele alea din spate ( pe unde intra apa in portbagaj la unii colegi de pe forum) pana in prezent nu mi-au creat probleme.
bobo77
Se pare ca problema cu aceste aerisiri din porbagaj la ph2 este mai des intalnita.

nicu1971
si care e contra-aripa? blush.gif
SorinXp
Mizeria care se aduna acolo in aripa fata se curata la spalatorie daca baga jetul de apa, daca faci de 2-3 ori pe an e perfect.
Eu nu as desface aripa ca sa curat acolo din 2 motive :
1 - in maxim 6 luni e la fel.
2 - nu am vazut rugina in zona aceea

Idei gen : umplem cu silicon si alte nebunii - nu recomand.

Eu chiar azi am rupt o planta care crestea, era gata gata sa iasa printre usa si aripa (e si loganul eco si voi gata ca e o defectiune )
YRX
Daca ti-a crescut vegetatie ai cel putin 2 pumni de pamant strans intre aripa si contraaripa. Jetul de apa nu mai poate curata asa ceva fara sa desfaci contraaripa. Asa am patit si eu, credeam ca am zona curata dar cand am desfacut am scos la pamant de mi s-a urat.
Toate frunzele si praful care cad sub grila stergatoarelor acoloo se depoziteaza.
Pioul
eu am dat bara jos, am curatat locul perfect, apoi am lipit aeratorul la loc cu silicon, nici o picatura de ploaie de atunci smile.gif

apropos, am 2 aeratoare pe acasa si nu mai am ce face cu ele, la unul garnitura este aproape noua, la altul este putin mai roasa, le donez cu placere daca are cineva nevoie de ele.
Slaker
Salutare, recent m-am lovit de problema asta, probabil ca e de ceva vreme buna pentru ca deja am o gaura in polrtbagaj de la rugina smile.gif
Daca observati apa in portbagaj am un sfat : Verificati mai intai pe unde exact curge apa!! Cu un furtun, poate chiar si cu o sticla de apa turnata pe aripa spate va va arata de unde exact curge apa!!
Eu am schimbat aerisitoarele de la logan fiind convins ca de acolo e sigur (dupa ce am citit acest forum) si dupa ce am facut operatiunea asta, am si montat bara sa constat ca tot curge apa.
Problema era de la clipsurile de prindere ale suporturilor de bara de pe ambele parti - pe la toate picura!!
Am izolat cu silicon pe dianuntru - nu as fi vrut sa mai dau odata bara jos.
Aceasta problema este posibil sa fie de foarte mult timp - poate chiar din productie.
Va urez bafta si spor la lucru smile.gif!
YRX
La clipsurile alea ar trebui sa ai un capison (capac, teaca) de cauciuc transparent. Daca sunt bagate fara ele curg.
sobolan
QUOTE(nicu1971 @ 6 Jun 2012, 06:40)
Dupa ploaie, cand deschid portiera fata , vad in aripa apa (zona din poza)
Are vreo scurgere care este blocata?
*




QUOTE(YRX @ 6 Jun 2012, 08:18)
Are o scurgere in partea de jos, intre contra-aripa de plastic si aripa.
Acolo se strange foarte multa mizerie (pamant, frunze etc.). Ar trebui sa desfaci contra-aripa si sa cureti temeinic.
*




sau sa dea o gaura "strategica" in carenaj,jos...la a mea 2017 are wink.gif ,si-au dat seama baietii.
YRX
Daca cureti spatiul de acolo macar odata pe an este OK. Eu am lasat si contraaripile fara clipsul de plastic, sa nu mai imi rup degetele cu el.
Gaura mai mare ar trebui tot acolo in spate, ca e putin inclinat planul spre spate.
kommodore_ss
Exista vreo sansa sa scoatem aerisitorul ala fara sa dam bara jos? am si eu putina apa acolo.
Agrig
Desfaceti coltul barei din surubul de sub aripa apoi o tradeti usor in lateral, iasa din clipsul de sus si cedeaza suficient cit sa lucrati usor la aerisitor.
Aerisitorul cade daca`l declipsati din interior.
kommodore_ss
Doar un surub e acolo pe dreapta nu?
Agrig
Unu este in aripa, sus.
Mai este unu in aparatoarea de noroi, atit tin minte ca ar fi pe acolo, dupa aia de trage in lateral bara.
Oricum nici sa scoti bara spate nu`i foarte complicat, parca maxim 7-8 suruburi sint, totul e sa nu fie intepenite.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.