Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: probleme sistem franare
DaciaClub - Forum Dacia > Celelalte modele Dacia - 1100, Berlina, Papuc, Nova > Probleme tehnice - Dacia Clasic
robi_project
Am observat in una din zile ca nu imi mai prinde frana cum trebuie, pe cand verific lichidul de frana, vasul era aproape gol.
Bun,zic ca sigur curge pe undeva.
Am verificat pe la roti,pe la conducte si am depistat ca picura undeva in partea din spate a masinii intre T-ul acela care imparte conducta in 2 la roti si pompa.
S-a uitat cineva si a zis ca e ceva parghie.... care are rolul de a regla franarea in functie de incarcarea masinii.
Stie cineva cum se numeste chestia aia? ca sa stiu ce sa cer cand o cumpar:D
Multumesc!
Lucian MC
Se numeste repartitor si o sa ai putin de munca sa il schimbi. Fii foarte atent la conducte,ia un spray penetrant si dai din belsug inainte de a te apuca de munca si fii foarte atent caci conductele alea le poti deteriora foarte usor.
cristicipaian
repartitorul e acel T-u de care spui, iar piesa actionata de parghie, este limitator. Daca ajungi sa desfaci si limitatorul , neaparat sa recuperezi suruburile de fixare, au pasul filetului mai marunt.
ghitza
Vezi sa gasesti ceva mai bun
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.