Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: praguri ruginite
DaciaClub - Forum Dacia > Dacia Solenza > Diverse - Dacia Solenza
totaldeacord
salut. am si eu o problema descoperita de cand tot pun cric-ul si ridic masina. la imbinarea tablelor ce formeaza marginea inferioara a pragului (unde poti pune cric-ul)am observat rugina, in sensul ca se ia vopseaua cu protectia aia de antifon sau ce este si totodata cu niste rugina.
cum as putea da de tabla "curata" razuind protectia de antifon avand in vedere ca aceasta rugina se formeaza intre tablele pragului imbinate. nu este nicio gaura doar rugina superficiala dar nu vreau sa las sa se agraveze.
si de la atatea ridicari tabla aceea a pragului pe care se fixeaza cric-ul s-a indoit
mentionez ca am ulei nou+vaselina in praguri de 2 ani !
iarna de la sare pe prag in aceea zona se formeaza pete de rugina...
daca razuiesc toata protectia aceea cu ce sa dau sa nu mai am probleme?
BluBear
Scoate`i dopurile din praguri si scurge uleiul ala.
Polizezi pana la tabla, grunduiesti, vopsesti.
Pui ulei cu vaselina in praguri cu dopuri de lemn.O zdruncini bine o luna doua, dupa care scurgi uleiul din ele si le lasi fara.
totaldeacord
sa o curat cu peria de sarma cu bormasina? asa ceva as avea si mi-ar fi mai usor.
dar partea de jos a pragului are o protectie ceva mai groasa...ce e aia? ca vopsea este doar pe deasupra
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.