Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Problema ciudata dacia 1310
DaciaClub - Forum Dacia > Celelalte modele Dacia - 1100, Berlina, Papuc, Nova > Probleme tehnice - Dacia Clasic
TXzamora88
Cand dau sa merg cu spatele se blocheaza cele doua roti din spate.Pur si simplu merg cu spatele 1m-2 si dupa se blocheaza deodata rotile.Ce sa fie???M-am uitat pe sub ea si pare a fi in regula.
Kanutza_77
Nu e vorba de agatat. Este vorba de saboti, scoate tamburii si vezi ce e inauntru!
r3d
verfica saboti sar putea sa ii ai rupti sau nu mai sunt la locul lor prinsi in acele arculete...des si vezi ce e acolo
ghitza
clopotei sun cazuti intre tambur si taler si saboti nu mai stau in pozitia lor normala
B17XGG
Problema relatata apare atunci cand s-au schimbat sabotii sau numai ferodourile si nu s-a dat atentie pozitiei ferodoului pe sabotul metalic functie de sensul invartirii rotii respective(la sabotii gata uzinati s-au montat cei de roata dreapta in locul celei stangi si invers). Se stie ca ferodoul este montat asimetric pe sabot. Ca "smecherie" de asezare corecta in ansamblul sabotilor in taler este imaginarea alunecarii ferodoului pe sabot in sensul de invartire a tamburului spre inainte. Astfel, la sabotii dinspre fata ferodoul va fi spre josul sabotului iar la cei dinspre spate va fi asezat spre susul sabotului.
Kanutza_77
Nu cred ca asta este problema....
Oricum i-ai aseza nu ar trebui sa agate pentru ca din cate stiu eu sunt concentrici fata de tambur.
simstef
Stiu ca a trecut ceva timp de la relatarea problemei de catre initiator ,dar pentru cei ce se confrunta cu aceiasi situatie ,este bine de stiut ca arcurile din partea de jos a sabotilor sunt slabe , nu mai retrag sabotii si la mersul inapoi sunt agatati de tambur. Aceeasi problema am intampinat si eu zilele trecute iar mecanicul mi-a schimbat acurile si problema a disparut.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.