Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Motoare
DaciaClub - Forum Dacia > Celelalte modele Dacia - 1100, Berlina, Papuc, Nova > Probleme tehnice - Dacia Clasic
diaconuliviu
Am citit cindva pe forum ca motoarele de 1289 cmc is mai zgomotoase decit cele de 1397.
Nu era si explicatia acolo.
Stie cineva si DE CE? ca poate le facem mai silentioase.
Tutzigureanu
motoarele de 1289 sunt instalate pe acelasi tip de Dacie ca si cele de 1400.
Deci greutatea masini e identica.
Motorul de 1289 e mai zgomotos deoarece trebuie sa "traga" aceasi greutate ca si cel de 1400, diferenta dintre ele fiind de 8 cai.
In rest ca arhitectura sunt la fel, au aceasi izolare fonica laugh.gif (inexistenta) amandoua.
solutia ar fi blana la capota:)

in rest nu exista nici o metoda cunoscuta de a reduce zgomotul. 243.gif

Ps motoarele de 1289 au fost un esec, ele fiind concepute pentru un consum mai mic.
toate bune si frumoase dar trebuia redusa si greutatea masini cu 100-200 kg pentru a realiza aceasta economie.
Cand colo cele de 1289 consuma la fel asu chiar mai mult, datorita suprasolicitarii, de unde si zgomotul mai mare...
andu911
QUOTE(diaconuliviu @ 9 Aug 2005, 11:59)
Am citit cindva pe forum ca motoarele de 1289 cmc is mai zgomotoase decit cele de 1397.
Nu era si explicatia acolo.
Stie cineva si DE CE? ca poate le facem mai silentioase.
*



Pai 1400 are acelasi vibrochen ca si 1300, dar pistoane diferite, probabil e un dezechilibru mai mare.

Ma gandesc ca 1300 a fost proiectat cu un alt tip de vibrochen, dupa care inginerii de la Pitesti l-au schimbat.
cristidb
NU stiu care e explicatia, dar am observat si eu. La fosta dacie a lui tata (1300 4 trepte) motorul era zgomotos peste 3000 rpm.
Ar putea fi ceva legat de avans.
diaconuliviu
QUOTE(Tutzigureanu @ 9 Aug 2005, 12:36)
[...]
Ps motoarele de 1289  au fost un esec, ele fiind concepute pentru un consum mai mic.
toate bune si frumoase dar trebuia redusa si greutatea masini cu 100-200 kg pentru a realiza aceasta economie.
Cand colo cele de 1289 consuma la fel asu chiar mai mult, datorita suprasolicitarii, de unde si zgomotul mai mare...
*


Eu am consum de 5,6% singur si 6% cu 4 pers si bagaje, am scris.
Sa inteleg ca cu 1397 as scadea consumul sub cel de acum?
tatabobu
Stai cuminte, Liviu! N-are cum.
cristidb
Cu 1400 se obtine un consum mai mic, dar asta din cauza ca de obicei 1400 are cutie cu 5 trepte si 1300 cu 4. Cu aceeasi cutie 1300 consuma mai putin.
george_slz
motorele sunt mai zgomotoase pt ca au amestec de aer/carburant mai sarac in hidrocarburi.
Tutzigureanu
"Cu 1400 se obtine un consum mai mic, dar asta din cauza ca de obicei 1400 are cutie cu 5 trepte si 1300 cu 4. Cu aceeasi cutie 1300 consuma mai putin"

Exact..mi-a scapat asta, mersi Cristidb.


PS "Eu am consum de 5,6% singur si 6% cu 4 pers si bagaje, am scris"
Esti sigur? eu zic sa mai faci odata consumul, iti garantez eu ca ai intre 6.5 si 7 incarcat, si asta la vit de 80 km/h.
In schimb cu 1400 cm cubi ai avea consumul 7 la o vit de 100-110 km/h si asta incarcat.
Eu am reusit un consum (masurat la gram) de 6,3 l/100 km, 2 pers in masina, fara bagaje, pe ruta Tm-Mangalia, cu motor de 1400.
tatabobu
Nu va mai bagati peste masinile altor oameni la probleme de consum! Nu aveti de unde sa stiti ce jicloare au, ce planetare si in ce stare, cat de mult au reusit sa reduca pierderile de putere din trenul de rulare, cu ce cauciucuri merg, in ce stare sunt acestea, cat e raportul de amestec... Faptul ca unuia dintre noi ii consuma dacia x % nu inseamna ca altuia nu-i poate consuma x-1, sau x+3 la suta. Sunt mult prea multe variabile care trebuiesc luate in calcul, mai ales la carburatie.
diaconuliviu
Cititi la "Premiera absoluta", am scris datele de consum (alimentari, km, localitati); e vorba de metoda plinului.
Da,motor 1300 si CV 5tr, asta am, anvelope 155/80-13 umflate la 2,2 bar
Restul datelor sint la subiectul amintit - ce "jucarii" mai am pe masina.
@tatabobu
"Stai cuminte, Liviu! N-are cum." Pai stiam ca n-are cum, se voia intrebare "naiva" biggrin.gif prin care sa-i arat ca nu poate fi consumul mai mic.

De asemenea, ce spui, tatabobu, e corect; carburatia e o uzina de date/ situatii; toti cu care am vorbit de carburatorul de Golf:"consuma putiiiin, sub 6, o sa ai 5-5,5" Dupa ce l-am pus, am sarit la 7,5% pe traseul zilnic pe care-l faceam cu 6-6,3% cu Carfilul, in plus, "diesel-iza" tare de tot.
Tutzigureanu
eu credeam ca ai cutie 4 trepte...
andu911
eu am o nedumerire...toate motoarele au acelasi tip de intinzator pe lant ? cred ca asta e sursa galagiei in plus sau in minus

nu prea ma pricep eu la dacii, dar cica astea mai noi au intinzator hidraulic
dar eu am 1.4 cu intinzator mecanic si e mai zgomotos decat celelalte de 1,4...incep sa cred ca asta e diferenta de galagie...

si abia am schimbat lantu....cu pinioane si intinzator, ma bate gandu sa pun hidraulic sa vad ce iese laugh.gif e ceva de modificat pe acolo ?
rtulea
Nu stiu daca ai posibilitatea sa aduci ulei la intinzator. Masinile care au intinzator hidraulic au o gaura prin care uleiul ajunge la intinzator practicata chiar in blocul motor. Verifica sa vezi daca ai gaura aceea si daca o ai poate poti monta intinzatorul hidraulic.
Slider
Dupa cite stiam eu ii mai bun intinzatorul mecanic. Mai bine lasa-l asa.
andu911
pana la urma...astea mai noi au intinzator mecanic sau hidraulic ?
tatabobu
mecanic
cristi_doditoiu
masinile mai noi au hidraulic.in schimb cele mecanice sunt mai buneToate blocurile motoare au aceleasi canale numai ca unele,le au infundate..
ionut L.
Eu am o dacie din '97 si am intinzator mecanic. Am avut inainte o dacie di 78, avea intinzator hidraulic si mi-am facut modificare, i-am pus mecanic.
Intinzatoarele hidraulice au dezavantajul ca pe la ele se mai poate pierde presiune de ulei
valentin_n
QUOTE(tatabobu @ 9 Aug 2005, 17:38)
Nu va mai bagati peste masinile altor oameni la probleme de consum! Nu aveti de unde sa stiti ce jicloare au, ce planetare si in ce stare, cat de mult au reusit sa reduca pierderile de putere din trenul de rulare, cu ce cauciucuri merg, in ce stare sunt acestea, cat e raportul de amestec... Faptul ca unuia dintre noi ii consuma dacia x % nu inseamna ca altuia nu-i poate consuma x-1, sau x+3 la suta. Sunt mult prea multe variabile care trebuiesc luate in calcul, mai ales la carburatie.
*





'Tatabbobu', Imi explici si mie ce influenta are uzura planetarelor asupra consumului de carburant? [amestecul si dimensiunile cauciucurilor, inteleg]
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.