Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Desene DACIA
DaciaClub - Forum Dacia > Alte discutii > Cafenea
Pages: 1, 2, 3, 4
skija
Cine poate sa faca DACIA 13XX sau Logan, SN etc... in stilul asta?
RIon
in curand...uzinele din pitesti smile.gif
cine stapaneste photosop, corel etc., poate face usor, daca are timp wink.gif
la ce iti trebuie?
Hormonelul
Nu este facuta de mine. Poate te ajuta rolleyes.gif
adso
mult mai mult decat photoshop si corel, aici e nevoie de... mana. creionul (eventual o tabela grafica) sunt de baza, peste mama photoshopului...
AND
Nu face nimeni cu logan?
Yva
Creionul si hartia e solutia. nu poti da un contur frumos numa daca ai interfata de creion la comp. Eu am incercat sa fac masinuta asta ( e copiata, deci nu eu sunt autorul ). M-am chinuit cateva ore la ea... Din pacate nu prea ma pricep sa fac caricaturi ca e greu. Abea mi-a iesit si asta.Poate daca postati un model de marime mica as putea sa-l maresc... Dar nu garantez ca va iesit sad.gif Nu sunt de meserie deci fac asta din pasiune.. wub.gif
( desenul e facut in 1999 )
Yva
AND, iete ca ti-am facut un logan biggrin.gif . Din nou precizez ca este facut dupa un model. Poza am vazut-o pe net cu rezolutia 300x179 si am marit schita la A4. Asta ca sa nu incalc regulile CopyRight-ului. Desenul este facut de mine. EU am dat cu creionul pe hartie ca la un moment dat vedeam in ceata si mana mergea singura. Ok, gata cu lauda de sine tongue.gif. Sper sa va placa.



P.S.: Schitele nu sunt bune? Trebuie neaparat sa fie caricaturi???
tribunul
Ham...zici Logan...sigur era ceta...
skija
eu am facut ceva, le fac in creion dar nu sunt in stare sa le colorez cum trebuie... o sa pun zilele astea cateva (si Logan si 1310). Si poate reusitzi vreunu sa le colorati bine... (nu e vorba de Photoshop, cred ca se fac la mana...)
Eu am si tableta grafica dar degeaba... NU MA PRICEP LA COLORAT...


le pun vineri (eu nu mai am net acasa si tre' sa aduc pe CD la servici...)
Yva
Sa speram ca e vre-un meserias care stie sa coloreze ca nici eu nu prea le am cu coloratu...
Yva
Eu zic sa deseneze fiecare cum stie si sa posteze pozele chiar daca nu are sau are talent. Sa vedem ce idei avem biggrin.gif. Ha? ce ziceti?
naturall
QUOTE(RIon @ 9 Aug 2005, 21:34)
in curand...uzinele din pitesti smile.gif
*


cred ca deja au vadut 100.000 de bucati... smile.gif
Yva
Inca o aratare. Ma plictisesc groaznic deci n-am ce face in timpul liber biggrin.gif asa ca... desenez aratari... tongue.gif
Yva
Comeing Sooooon... On Dacia club... The Dacia 1300 ( colorata biggrin.gif. In jumate de ora ma duc sa-mi cumpar creioane colorate si ma apuc de treaba... cred ca va fi albastra tongue.gif )
skija
Uitati despre ce vorbeam eu...

cine poate mai mult, sa faca....
Yva
Ultima ka deja nu mai vad...
ovidiusoft
QUOTE(skija @ 12 Aug 2005, 09:03)
Uitati despre ce vorbeam eu...

cine poate mai mult, sa faca....
*



Super nice, skija! Pot sa-mi pun logan-ul in avatar? Btw, sub ce licenta publici caricaturile? smile.gif Eu as sugera ceva de genul Creative Commons...
Yva
Eu vreau schite biggrin.gif!!! O gramada de schite... toate schitele. Vb serios. biggrin.gif


Si ultima porcarie desenata....
kid88
Vreau si eu schite. merci anticipat, frumoase rau....o sa ma chinui si eu un pic cu photoshopu' sa vad ce iese din DSNul meu wink.gif
IRONICK
Bre dar voi chiar aveti talent !
kid88
DSN-ul meu, modificat cu photoshop. Recunosc ca nu prea ma pricep, de o luna am inceput sa-l bazai un pic. Sper sa mai capat experienta.
Yva
Pai e simplu... Incercam sa ne chinuim talentul si sa facem ceva de genul:


Ultima e mixata de mine dupa schita lu' Skija. Copyrightul ii apartine la ultima caricatura.
kid88
QUOTE(Yva @ 13 Aug 2005, 21:03)
Pai e simplu... Incercam sa ne chinuim talentul si sa facem ceva de genul:
Ultima e mixata de mine dupa schita lu' Skija. Copyrightul ii apartine la ultima caricatura.
*




YVA, tari rau de tot caricaturile, cum le faci? wink.gif
Yva
Pai nu eu le fac sad.gif. Din pacate nu eu am talentul asta. Chiar mi-ar place sa pot face asa ceva. Daca stiam sa desenez asa, ma lasam de scoala cu mult timp in urma laugh.gif . Ale mele sunt cele alb-negru... sad.gif.

( deokamdata... ca ma cam chinuie talentul ca sa fac ceva unic si cred ca ma apuc chiar daca imi ia 2 saptamani biggrin.gif )

Cred ca fac progrese cu photoshopul ( doar cred ). La partea cu mana mai trebuie sa lucrez...
skija
AFISATI-VA TALENTU'...smile.gif

pe bune... care va mai pricepeti, faceti schite si caricaturi si alte desene pe tema MASINI (posibile DACIA)...
Poate vor folosi elemente din desenele noastre la proiectarea viitoarelor masini....( smile.gifsmile.gifsmile.gif )

si daca adunam mai multe, facem un site cu ele... wink.gif
Yva
Buna idee cu site-ul. Numai sa nu ia cineva adresa inainte sa facem noi site-ul ph34r.gif
Hormonelul

Cateva desene cu Renault 12 Gordini. "Seamana" cu Dacia wink.gif (stiti voi ce vreau sa spun)

skija
asa frate... de unde le ai?
Hormonelul
le-am luat si eu la randul meu de pe net am fost pasionat intr-o vreme de desene cu Dacii. Cum aveam un pic de timp desenam o Dacie.
skija
pai daca ai ceva desene (facute de tine) pune-le si tu aici sau trimite-mi pe mail (skija80@gmail.com)...
ca ma apuc de siteul cu desene...

Asta daca vrei sa le vada lumea... wink.gif
Hormonelul
O sa incerc sa le scanez ...in curand.

Pana atunci mai am cateva frumoase ...... wub.gif
Yva
Au frate, mai ai de lucrat la structura site-ului...

Pana atunci, pun o poza cu mini Dacia. Asta e numai un prototip biggrin.gif. E desenat de mama cand era in liceu.
Yva
He's BACK! He's BAD! And He Feels GOOD.
In curand si dacia 1100
Yva
Si uite ca e gata si dacia 1100. E fioroasa nu? mad.gif
Si dupa cum se vede la categoria photoshop sunt prastie, am dovedit-o cu lastunu. Asa ca de acum in colo pun mai mult schite.


Pentru Skija

Adaugare referitor crearii unui site.
Structura:

- Schite
- Photoshop ( sau alt nume. Ati prins ideea despre ce e vb aici. )
- Concurs ( aici ar trebui sa participe doar 5 "desene" sau mai multe, dar nu prea multe. Si la fiecare inceput de saptamana sa adaugam la rubrica urmatoare desenul si un comentariu din partea concurentului. )
- Rezultat concurs
- Despre ( cu urmatoarele "submeniuri" )
- Autorii
- Talente ( userii care trimit mai multe desene, si asta sa fie reinnoit la fiecare 1 luna in functie de desene )
- Premiu ( daca e cazul. Ar fi tare sa facem o intelegere cu vre-o revista de design, si castigatorul sa aiba schita pusa intr-una din paginile revistei )
- Clasament ( o lista cu userii care trimit desene si cu date despre numarul desenelo si categoria in care se incadreaza ele )

Si acuma apare o problema. Din cate stiu eu, Home.ro ofera doar 10Mb sad.gif. Trist. Deci prin urmare am putea imparti meniurile pe 2 site-uri. E si mai avantajos ca se poate lucra la 2 rubrici in acelasi timp si se dubleaza si spatiul.

Eu acuma incep alt site, in caz ca esti de'acord cu ideea a celor 2 site-uri. Daca nu esti de'acord, nu e nimic, sterg domeniul.
Lolek
skija... se zice "de pe net", nu "dupa net"... si gagica e misto smile.gif, la fel si desenele - desi site-ul e un pic cam...hmmm...pune si tu linkuri in "cuprinsul" ala din prima pagina.

bafte
skija
right.. ai dreptate.. sunt un prost... smile.gif

da, o sa mentionez dar le fac si eu printre picaturi... (sunt la munca si mai intru si eu cand apuc...)
mai sunt multe de bagat si corectat (tot siteul e facut in 30 min...). Dat fiind faptul ca nu prea am timp...

Asta e cu graba.... smile.gif


10X Lolek ptr. corectare...
Yva
Si eu sunt la fel de limitat ca nu m-a pasionat niciodata sa fac un site. Tu fa-ti numa treaba cu pozele ca io ma acup de partea cu datele (text) despre cei care iti trimit pozele tie (asta in caz ca vor sa fie stiuti) si despre concurs. Eu acuma lucrez la site.
skija
ochei. hai ca vedem ce facem si ce o sa iasa...
Yva
Skija, la tine cum merge cu progresu site-ului??? Eu m-am plictiset deja. De fapt fara date nu pot face nimic deocamdata. Am pus poza aia la promo cu link la site-ul tau. Vad ca pana acuma suntem numa noi cu caricaturile ( ma refer la fatul ca noi le desenam ).
Yva
Mi frica sa nu patim ca la " Tuning machete" unde sunte 3-4 persoane care modifica masinute... sad.gif. Sper sa mai rasara talente printre noi. Si sa mentionam ca nu trebuie neaparat sa fie reusita schita sau caricatura. NU e nici o problema daca nu e iesit cum trebuie. Exersand, pana la urma va iesi. Documentati-va avand in fata poze si schite cu urmatoarea victima a voastra. Bafta si multa rabdare.
andrey2003
Am si eu neste poze cu logane tunate de mine p calc. Le pun ca am vazut pe site ca si pus si poze modificate in PhotoShop?
kid88
O sa ma apuc si eu de desene wink.gif
skija
QUOTE(andrey2003 @ 16 Aug 2005, 17:01)
Am si eu neste poze cu logane tunate de mine p calc. Le pun ca am vazut pe site ca si pus si poze modificate in PhotoShop?
*




Trimite-mi-le sau posteaza-le aici...
Yva
Posteaza-le mai bine aici ca doar nu transformam topicul din "caricaturi Dacia" in "trimite-mi si mie 2 poze". Si in plus de asta, poate unii nu stiu inca de site-uri.

In legatura cu concursul. Trebuie sa gasim o revista care sa ne poate publica desenul castigator. daca nu o revita, atunci mai multe din mai multe orase biggrin.gif. Stie cineva o revista nationala de genul asta? Sau daca nu la revista, sa contactam un ziar. Ce ziceti?
skija
YVA, stai tata, nu te grabi... stai sa vedem ce materiale avem, sa facem un sistem de votare, sa facem cunoscute siteurile.... nu trebuie sa ne grabim...
Eu mai am o idee... sa fac si versiunea in limba Engleza ptr posesorii (si pasionatii) de R12/Dacia de afara (sud americani, arabi si alte natii)...

dar sa vedem ce iese... ma mai gandesc... (pana bag net acasa mai am vreo 2-3 sapt. Dupa aceea va fi mai usor)
bertro
baieti, eu im mai pierd vremea ca developer PHP/mysql in timpul liber. as putea sa pun osul la treaba din cand in cand si sa ajut la crearea unui "motor" in spatele site-ului. ma gandeam la urmatoarele treburi:

- un sistem automatizat de trimis poze. adica in loc sa vi le trimita pe mail si voi sa le puneti manual pe site, am putea face un sistem de upload in care omul trimite pozele la categoria la care vrea sa le introduca. desigur administratorii site-ului pot oricand sa le rada pe cele nepotrivite. sau si mai bine, pozele trimise nu sunt afisate pe site pana nu primesc validarea unui admin.

- imaginile sa fie afisate stil "galerie", adica doar thumbnails pe pagina unde sunt mai multe si omul sa dea click pe poza si sa o vada full-size. altfel, dupa ce se aduna multe la o categorie, o sa se incarce greu pagina.

- un sistem de rating la poze, prin care vizitatorii pot da note creatiilor publicate de concurenti. eventual si un sistem de comentarii la fiecare poza. adminii avand iarasi control absolut asupra textelor scrise (posibilitate de banare a IP-urilor celor care injura/fac reclama/trimit poze cu porcarii, etc)

- un guestbook sau o "condica de sugestii si reclamatii" (publica sau privata).

- daca site-ul prinde la public, un sistem de banner advertising de unde poate scoatem si un banut pentru un domeniu .ro

desigur, asta ar implica mutarea site-ului pe un server care ofera suport PHP si MySQL. Eu as merge pe ca un baiat cu obraz ce sunt am editat eu singur pe unde a omis moderatorul (250Mb spatiu) sau idem
(350Mb spatiu)
skija
berto... ce sa zic... DA!!!
sunt cu totul de acord... daca ai chef, baga!


eu te sustin cu tot ce pot... nu e nici o problema...

Cat despre "banii ptr .ro" nu sunt atat de multi..
Eu pana nu am net acasa, nu ma pot implica prea tare...


oricum mai vb...
bertro
okay, in cazul asta o sa fac un mic "proof of concept" ca sa vedeti cam despre ce e vb si ne auzim in cateva zile.
skija
ochei...
daca vrei poze, da un mail sa-ti trimit (cele puse pe ... sunt micsorate).. O sa-ti trimit pozele mari...
bertro
acelasi ca userul meu de pe forum, la gmail.com
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.