Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: galerie nova
DaciaClub - Forum Dacia > Celelalte modele Dacia - 1100, Berlina, Papuc, Nova > Dacia Nova
ilieaxx
am si eu o interbare acum 2 saptamani am fost nevoit sa schimb garnitura de chiulasa la nova mea si ,am desfacut galeria de pe chiuloasa dar cand am strans-o la loc,parca nu mai etanseaza bine pentru ca la o anumita turatie se aude un zgomot specific care de acolo vine,ce as putea sa-i fac ,daca ii dau cu nitel gaschet rezista?ce sa-i mai fac?la ce ar trebuii sa mai ma uit?
G I M
Ai pus garnitura noua?
ilieaxx
nu,tot pe cea vech am pus-o
G I M
Pai din cate stiu eu, garnitura de la galerie e ca cea de la chiulasa, din moment ce ai folosit-o o data, nu o mai poti folosi si a doua oara pentru ca acele inele de etansare nu mai etanseaza bine la a doua strangere.
ilieaxx
ok,o sa incerc,ms
VladutzGTi
Stiu la ce zgomot te referi, daca nu ai schimbat garnitura de la galerie, schimb-o, insa sa nu te sperii daca tot o sa faca zgomotul ala, in timp se depune calamina pe la rosturi si scapi de zgomot
s(p)am
QUOTE(ilieaxx @ 12 Jun 2012, 16:21)
am si eu o interbare acum 2 saptamani am fost nevoit sa schimb garnitura de chiulasa la nova mea si ,am desfacut galeria de pe chiuloasa dar cand am strans-o la loc,parca nu mai etanseaza bine pentru ca la o anumita turatie se aude un zgomot specific care de acolo vine,ce as putea sa-i fac ,daca ii dau cu nitel gaschet rezista?ce sa-i mai fac?la ce ar trebuii sa mai ma uit?
*




Nitel gaschet nu e solutia, chiar asa scumpa e o garnitura de evacuare?
ilieaxx
nu m-am referit ca e scumpa,doar am intrebat o sa o schimb in weekend
s(p)am
Ai ales solutia cea mai simpla! Spor(t) la treaba.
spik1
De la un timp si la mine face un zgomot mai tare in cutia motorului.
Am observat de cca 1 an, cand am schimbat garnitura de la chiuloasa, ca la imbinarea tip con dintre galerie si teava de la evacuare nu mai etanseaza bine. Am schimbat acum si garnitura dintre chiuloasa si galerie dar tot asa face. Am adaugat o "garnitura" din foita de cupru de 0,2 mm pe conul acela..face mai urat !
Ma gandesc sa pun o alta "garnitura" din carpa de in captusita cu un silicon negru ce rezista la 1250 de grade. Am folosit aceasta metoda cu succes la o fisura de pe teava dintre tobe.
Arcurile prin intermediul carora se strang cele doua conuri banuiesc ca nu se strang la maximum.
Poate sunt alte solutii si sfaturi, multumesc anticipat !
ORIJINAL21
Poate te ajuta...

Garnitura + galerie. http://www.daciaclub.ro/https://www.daciaclub.ro/index.php?showtopic=283400&hl=
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.