Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Demontare/ Montare Ambreiaj
DaciaClub - Forum Dacia > Celelalte modele Dacia - 1100, Berlina, Papuc, Nova > Probleme tehnice - Dacia Clasic
Alynush
Salut, am si eu o dilema si pana nu ma consult sub acest aspect nu ma apuc eu sa umblu pe acolo, poate stric dracu ceva.

Bun, deci am cumparat o pedala noua de ambreiaj la Dacie si nu stiu cum sa o demontez, respectiv montez la loc. Ma poate ajuta cineva?! (Dau o bere)
Magnum_Baracuda
simplu
dai jos siguranta dupa boltul cablului scoti boltul ai eliberat pedala de ambreaj,porma pedala e asezata pe un ax la rindul ei si mai are un arc eliberezi arcul
in capatul axului exista o siguranata in gorma de U o scoti cu un patent
si tragi pedala la capat,inainte de a monta se greseaza axul se monteaza in ordin inversa
neacsugabrie
QUOTE(Alynush @ 14 Jun 2012, 17:05)
Salut, am si eu o dilema si pana nu ma consult sub acest aspect nu ma apuc eu sa umblu pe acolo, poate stric dracu ceva.

Bun, deci am cumparat o pedala noua de ambreiaj la Dacie si nu stiu cum sa o demontez, respectiv montez la loc. Ma poate ajuta cineva?! (Dau o bere)
*


Pasul 1:desfaci piulita de reglaj a cablului aflata la parghia de ambreiaj:
Pasul 2:Ingenuchezi langa masina in partea stanga inarmat cu o surubelnita sau patent si scoti siguranta de pe axul pedalelor aflata in stanga pedalei de ambreiaj;
Pasul 3:scoti pedala de pe ax si o tragi afara cu tot cu cablu;
Pasul 4:demontezi cablul de pe vechia pedala si il montezi pe cea noua;
Pasii 5.6.7.8 ordinea inversa:
Pasul 9 bereeeee.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.