Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Zgomot in caseta de directie.
DaciaClub - Forum Dacia > Celelalte modele Dacia - 1100, Berlina, Papuc, Nova > Probleme tehnice - Dacia Clasic
Marius Adrian
Salutare, revin cu o problema si anume cand virez in orice directie indiferent in mers sau pe loc se aud niste zgomote ca si cand s-ar rupe ceva. De unde poate fi? Parerea mea este ca in caseta de directie se aude. ce anume trebuie inlocuit? Multumesc anticipat!
andu911
bucsa de teflon, e ieftina, dar costa s-o schimbi ca e ceva munca
Marius Adrian
Multumesc pentru raspuns. Aceasta bucsa este in caseta de directie?
cristidb
Bucsa este in caseta, in partea dreapta. Trebuie demontata caseta pentru a o inlocui. E posibil sa reusesti si cu caseta pe masina dar te chinui mai tare.
De la bucsa de teflon auzi troncanituri in dreapta cand mergi pe drum denivelat, si poti sa iti dai seama daca e uzata tare miscand de bieleta din dreapta sus-jos.
Daca e de la bucsa de teflon se aud troncanituri cand virezi repede stanga-dreapta pe loc.
Dupa cum spui tu, ca trozneste cand virezi, inclin sa cred ca alta e problema. Pinionul de la caseta sau axul. Te sfatuiesc sa o desfaci complet si sa verifici starea pinionului si a axului, sa schimbi bucsa de teflon si sa reglezi arcul care impinge axul pe pinion. La 1300 se regleaza adaugand saibe in spatele capacelului. Cu ocazia asta o cureti si o ungi.
valioglu
Merge cu caseta pe masina. Singura dificultate e sa scoti siguranta, dar cu un cleste de sigurante e banal. Dupa aia virezi maxim dreapta, bagi o surubelnita in bucsa si rogi pe cineva sa ia volan stanga un pic. O scuipa afara ca pe o coaja de samanta. Ca sa o bagi la loc folosesti bucsa veche. Adica pui inelele de cauciuc pe bucsa noua, o pozitionezi, asezi peste ea bucsa veche, pui bieleta doar de forma si iei viraj dreapta usor pana intra bucsa noua. E banal. succes.
Daca face zgomot (bate) cand iei viraj, mai exista si urmatoarele posibilitati:
jocuri in rotule (pivoti), in bucsi, in bielete, amortizoare defecte sau cu punctele de prindere pe caroserie slabite, tiranti slabiti sau fara bucsi, prinderi pe caroserie rupte, obiecte care se plimba prin portbagaj, jocuri in axul volanului, rulmenti sparti sau nestransi (spate), traversa dintre lonjeroane slabita, etc. etc. etc.
Asa ca daca vrei mai multe pareri trebuie sa ne dai mai multe detalii.
Adrian xlz
e tachetul de directie undeva pe dedesuptul masinii sub axul volanului asa am avut eu probleme
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.