Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: salut all o parere va rog
DaciaClub - Forum Dacia > Dacia Solenza > Imbunatatiri - Dacia Solenza
DANWMD
am gasit pe un site ceva turbocharger universal avand si 2 poze, montat pe logan.eu am solenza 1.4.ce ziceti merita?sau mai bine imi vad de treaba. http://www.srz.ro/pagini/Turbocharger%20universal%20electric. sau srz.ro
ArtVandelay
se vede ca s-a pus caldura..
jaaL
BUJII IRIDIUM DENSO NGK
FILTRE SPORT - ADMISII
GALERII EVACUARE
BANDA TERMOIZOLANTA
TOBE SI SISTEME EVACUARE
TURBINE
KITURI TURBO COMPLETE
ACCESORII TURBO
TURBOCHARGER ELECTRIC
BLOW OFF BOV
INTERCOOLER
INJECTIE CU APA SI ALCOOL
LAMBO DOORS

bagă tot pe solenza ! Și sfatu' meu , după cum spune și colegu Vandelay , ferește'te de soare sau poartă o șapcă!
Iulikk
QUOTE(DANWMD @ 17 Jun 2012, 14:40)
am gasit pe un site ceva turbocharger universal avand si 2 poze, montat pe logan.eu am solenza 1.4.ce ziceti merita?sau mai bine imi vad de treaba.                   http://www.srz.ro/pagini/Turbocharger%20universal%20electric.     sau srz.ro
*



Deci ma pij pă mine de râs băăă radmasa.gif radmasa.gif radmasa.gif

EDIT: trebuia sa imi imaginez ca poza este de pe lighean club icon_mrgreen.gif rolleyes.gif ...
wasko_666
ASTA SE CREDE LA RALIU.smile.gif) CUM SA PUI ASA CEVA PE MASINA????
bygy007
ma mic cum de nu pune un compresor , sa aibe putere mai mare laugh.gif
argon
Rahatul ala numai obtureaza admisia, o turbina ca sa faca un minim de presiune necesara cere mult mai multa putere decat puterea maxima data de alternatorul de pe lighean, deci electrica iese din discutie, si de aia nu s-a folosit vreodata(pocnitorile astea chinezesti ies din discutie).
Iulikk
&feature=related

Minim 20 de cai castigati!!!!
Ming
fluierice deaia de esapament, am gasit ... n-o sa va vina sa credeti unde ...
in nici un caz la piese auto ... intr-un sexshop =)) (nu merg in locurile alea, dar mi-a zis cineva ca acolo se gasesc si a trebuit sa vad cu uachii mei ca sa ma conving) =))
shake
si ce ti se pare anormal ?

doar se introduce intr-o gaura....
bucatzel
QUOTE(argon @ 17 Jun 2012, 20:56)
Rahatul ala numai obtureaza admisia, o turbina ca sa faca un minim de presiune necesara cere mult mai multa putere decat puterea maxima data de alternatorul de pe lighean, deci electrica iese din discutie, si de aia nu s-a folosit vreodata(pocnitorile astea chinezesti ies din discutie).
*



Eh, merge, numai ca in loc s-o alimentezi la 12V, o alimentezi la 220. Perfect pentru liniute, daca gasesti si un prelungitor de macar 500 de metri.
jaaL
Păi da , ca nouă liniuțe ne trebuie .. doh.gif
marius80_eugen
1. adaptarea este destul de greoaie , pt ca acea poza cred ca este facuta stand pe loc . La noi daca nu fixezi FOARTE bine corpul clapeta in suporti , la prima accelerare iti sare din loc .
2. presiunea respectiva te ajuta numai la turatii mare , la turatii mici chiar nu este recomandata , pentru ca iti fluctueaza relatiul .
3. daca reusesti sa faci un controller care sa varieze turatia/presiunea odata cu turatia motorului , ar mai fi ceva DAR nu te gandi ca motorul ia mai mult aer si ca iti mareste presiunea din cilindri , ci doar ca aerul intra MAI USOR in motor .
- personal as lasa toata cutia la loc si as pune un feon sub baterie care sa impinga aerul rece in cutie , in rest NICI o modificare . In cazul asta nici controller nu trebuie ca motorul trage singurel cat aer are nevoie .
Probleme :
- inca un consumator ;
- acel feon se imbacseste cu praf in timp ( mai mult de 6 luni nu cred ca merge fara sa fie curatat mai ales in oras ) ;
- in prezent prefer un filtrul sport cu intretinere ( curatare si redentie praf ) decat adaptarea lor .
- la turatie mare , la viteza peste 80 km/h NU mai ai problema ca nu are de unde sa traga aer rece , deci acest feon te-ar fi ajutat in oras , la bara la bara si reprize scurte ca iti dadea aer mai rece decat ar fi tras singur motorul ... dar exact in oras nu prea ai nevoie de ce se spune initial ca ofera putere mai multa si alte prostii .

Pe dyno , nu cred ca puterea si cuplul difera , daca se asigura conditii de ventilatie corecta a motorului in timpul testului . Eu nu cred ca presiunea in cilindri se schimba din cauza acestui feon , apoi daca vrei sa ai o compresie mai buna , o verifici si vezi cum stai cu supapele si reglajele si castigi mai mult decat porcaria asta .
Maskatu
Credeam ca v_ati mai maturizat in gandire, dar constat ca tot aveti vise umede cu turbochargere and shit.
Iulikk
Cica turbina de Boeing se portiveste pe Solenza. Dar trebuie renuntat la filtrul de aer, tre pus ceva sport, ca nu mai are loc carcasa.
neacsugabrie
QUOTE(Iulikk @ 24 Jul 2012, 10:08)
Cica turbina de Boeing se portiveste pe Solenza. Dar trebuie renuntat la filtrul de aer, tre pus ceva sport, ca nu mai are loc carcasa.
*


Numa`aia de 747 mere`!
mecanicosu
Am si eu un baiat In cartier care are NOS la un Bmw 318 din 96 ,si am vorbit cu el daca pot monta si eu o astfel de instalatie si mi-a zis ca se poate monta, doar ca costa 1300 euro , Intrebarea e rezista motorul la instalatia NOS? a avut cineva montata o instalatie?
jaaL
A fost prea mult soare zilele astea... Cum drq sa reziste , si de ce ai da 1300 de euro pe o instalatie de NOS , Oare merita Solenza asa ceva?
4x4
user posted image

Imprima asta. E suficient.
jaaL
Nu cred ca e suficient , mai adauga unu' cu Brembo , si unu' cu Need For Speed!
Maskatu
QUOTE(mecanicosu @ 24 Jul 2012, 19:47)
Am si eu un baiat In cartier care are NOS la un Bmw 318 din 96 ,si am vorbit cu el daca pot monta si eu o astfel de instalatie si mi-a zis ca se poate monta, doar ca costa 1300 euro , Intrebarea e    rezista motorul la instalatia NOS? a avut cineva montata o instalatie?
*


Ai habar despre cum functioneaza o astfel de instalatie si ce implica montarea ei? Mai mult ca sigur ca nu. Plus de asta nu o sa iti monteze nimeni asa ceva pe o solenza. Ai tu acum cash 1300 de euro si nu ai ce face cu ei? Pune_i in banca sau baga un concediu afara.

Si daca nu sunt indiscret, unde ai vrea sa folosesti nosul? Dimineata cand te duci la aprozar sa cumperi paine? Te_ai interesat cat costa un refill la butelia aia?
Iulikk
QUOTE(Maskatu @ 24 Jul 2012, 20:50)
Te_ai interesat cat costa un refill la butelia aia?
*



O umple acasa de la butelia de aragaz.
mecanicosu
QUOTE(Maskatu @ 24 Jul 2012, 19:50)
Ai habar despre cum functioneaza o astfel de instalatie si ce implica montarea ei? Mai mult ca sigur ca nu.  Plus de asta nu o sa iti monteze nimeni asa ceva pe o solenza. Ai tu acum cash 1300 de euro si nu ai ce face cu ei? Pune_i in banca sau baga un concediu afara.

Si daca nu sunt indiscret, unde ai vrea sa folosesti nosul? Dimineata cand te duci la aprozar sa cumperi paine? Te_ai interesat cat costa un refill la butelia aia?
*




De montat instalatia se moneaza la servis, stiu un servis care monteaza asa ceva dar la negru ,vroiam sa particip si eu la "liniute", fara o instalatie Nos nu am nici o sansa sa iau pe careva , findca participa numai masini cu multi cai putere,dar cred ca ma las pagubas nu as vrea sa stric ceva pe la masina
4x4


Liniute cu bemveuri 318i radmasa.gif

Pentru asta ti-ai luat permis si solenza?
bogdanelkva
QUOTE(Maskatu @ 24 Jul 2012, 10:17)
Credeam ca v_ati mai maturizat in gandire

up.gif
MuciX
QUOTE(mecanicosu @ 24 Jul 2012, 21:42)
vroiam sa particip si eu la "liniute"
*



Daca vrei liniute, descarca-te aici si lasa solnita in plata ei.
mecanicosu
Bine am Inteles nu se merita ,dar o instalatie de flacari la esapament tot vreau sa-mi montez
MuciX
Uite cum privezi tu fetita aia de o praji in centru.
Maskatu
QUOTE(mecanicosu @ 24 Jul 2012, 21:42)
De montat instalatia se moneaza la servis, stiu un servis care monteaza asa ceva dar la negru ,vroiam sa particip si eu la "liniute", fara o instalatie Nos nu am nici o sansa sa iau pe careva , findca participa numai masini cu multi cai putere,dar cred ca ma las pagubas nu as vrea sa stric ceva pe la masina
*




QUOTE(mecanicosu @ 24 Jul 2012, 22:27)
Bine am Inteles nu se merita ,dar o instalatie de flacari la esapament tot vreau sa-mi montez
*


Tu ai 18 ani? huh.gif Ca dupa cum scrii si dupa ce idei debitezi, cred ca esti in a opta.
mecanicosu
QUOTE(Maskatu @ 24 Jul 2012, 21:36)
Tu ai 18 ani?  huh.gif Ca dupa cum scrii si dupa ce idei debitezi, cred ca esti in a opta.
*



As da toti banii din lume ca sa mai am Inca o data 18 ani, fara griji si fara bani.

Sa lasam discutia asta fiindca unii oameni se mai si supara si nu as vrea sa supar pe nimeni peacefingers.gif
Iulikk
Avea un amic o treaba d-asta pt evacuare pe un... Tico. Era super funny.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.