Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Mici modificari
DaciaClub - Forum Dacia > Celelalte modele Dacia - 1100, Berlina, Papuc, Nova > Probleme tehnice - Dacia Clasic
forcrims
Daca imi scot catalizatorul o sa imi scada putin consumul iar masina o sa traga mai bine , cum asa ceva nu este permis si nu am nici aparat de sudura, vreau sa fac o mica adaptare conform schitei urmatoare:
user posted image
Vreau sa tai catalizatorul si sa pun o teava in locul lui , prinsa la fel , cu niste coliere precum in imagine astfel incat sa fie etans. In caz ca scoate un zgomot prea puternic , sau nu simt nici o modificare , vreau sa pun catalizatorul la loc conform schitei de mai sus. Asa ceva m-ar impiedica la itp , pentru ca nu am folosit sudura in loc de acele coliere??

Deasemenea , am mai facut o modificare...am fost nevoit. Vechiul proprietar avea undeva la 100kg.Scaunele la dacie sunt prinse in 4 suruburi, in fiecare colt, dar la mine scaunul de la sofer era prins doar pe diagonala, in 2 suruburi.Cand plecam de pe loc sau franam , exista un joc al scaunului pe diagonala, fapt care a dus la ruperea unui suport din podul pedalier.Nu are rugina, dar cum nu am avut la cine sa apelez pentru sudura, am dat scaunul si acel suport rupt jos, si peste acea gaura din podul pedalier am pus o bucata de tabla groasa (2mm) de vreo 20x30cm(latime/lungime) pe care am prinso de jur in prejur cu suruburi de metric 6(9 suruburi in total) , iar in aceasta tabla am prins suportul scaunului cu 3 suruburi pe o parte si 3 pe cealalta parte, tot metric6.Am pus scaunul la loc, treaba a iesit destul de bine, mai bine ca o sudura 100%. Scaunul este fix si solid , nu am probleme..doar ca , daca te uiti pe sub masina se vede acea gaura.

Pot avea probleme la itp ?

Club12TRS
In cazul unui catalizator in stare buna, neimbacsit, anularea acestuia face motorul sa consume mai mult, nu mai putin. La ITP s-ar putea sa se ia de tine. Cat priveste acel suport de scaun, nu vei avea probleme, atata timp cat sunt scaune originale (RAR nu permite montarea scaunelor de alt tip / marca).
Black%Snake
Hahahaha ce probleme grave au unii dintre voi. Noi astia cu motoare schimbate si roti pe 15 ce sa mai zicem daca tie iti tremura chilotii pentru ca inlocuiesti 30 de cm de teava? In primul rand aminteste-ti ca traiesti in Romania si poti rezolva totul usor, cu 100 lei iti faci itp-ul fara sa duci masina la verificat. In alta ordine de idei cu cat crezi ca iti scade consumul, 100 ml la 100km ? se merita oare?
fullhouse
ITP-ul se face usor, dar ce faci de te ia o patrula RAR pe drum si-ti face testul de noxe? N-o sa-l iei in veci fara catalizator. Eu sunt patit, asa ca stiu, la fel am avut si eu modificarea.
forcrims
ok, merci de raspunsuri. inca ceva , eram in apropiere de un magazin de piese auto si am intrebat ce termostate au , si mi-au aratat vreo 3, unul la 15 ron , unul de uzina la 24 ron si unul la vreo 26ron , badotherm sau ceva de genul . de care sa iau ?
s(p)am
si daca nu treci testul de noxe, le dai talonul si te duci la RAR. acolo platesti "taxa" de alti 100 de lei si iti iei talonul

Club12TRS
QUOTE(fullhouse @ 18 Jun 2012, 06:45)
ITP-ul se face usor, dar ce faci de te ia o patrula RAR pe drum si-ti face testul de noxe? N-o sa-l iei in veci fara catalizator. Eu sunt patit, asa ca stiu, la fel am avut si eu modificarea.
*


Oare? Ford Focus - testat cu si fara catalizator, a scos aceleasi noxe. Fiat Punto, Volvo V40 la fel.
Ov
poate alea aveau catalizatoarele moarte. Iti garantez ca noxele nu-ti ies in limitele in care trebuie sa se incadreze o masina cu catalizator (euro cat o fi ea) daca il scoti.
fullhouse
Eu am catalizator nou de vreo 2 ani. Am circulat si eu cu acea carcasa a lui goala, vreo 2 ani, ITP-ul l-am luat bineinteles cu interventii tongue.gif . Am crezut si eu ca sunt invincibil si am circulat asa cu ea pana m-a oprit o patrula. Bineinteles ca am picat testul, desi motorul era cald si functiona perfect, ulei si filtru schimbate atunci recent, culbutori reglati etc. Dupa montaj mi-am luat usor inapoi talonul. Anul asta am fost iar la ITP, catalizatorul vad ca se prezinta inca bine.
Totusi, nu e o avere, e vreo 400 de lei, iti bati joc si de mediu si stai si cu frica sa nu te opreasca vreun destept si sa-ti strice vreun concediu de exemplu.
ionutpostolache2000
cu termostatul cred ca cel mai bun sunt cele de badotherm(A.M.C.) cel putim asa stiam eu ca erau mai bune ,da acum tu decizi
forcrims
Am luat unul de uzina...nu m-am zgarcit la bani , pentru ca badotherm era doar cu 2 lei in plus. Tinta mea era vernet, am citit pe aici si toata lumea le lauda...dar cum nu am gasit..am luat de uzina pentru ca nu stiam nimic de badotherm. Inca nu am facut drumuri lungi sa vad cum se comporta. Acum imi indica cam cu ~1mm sub linia alba de pe mijlocul ceasului de temperatura, apoi urca fix la jumatate..oscileaza prin zona aia, depinde cum forjez motorul. Termostatul este de 89 grade, cam pe unde trebuie sa stea acul? la jumata-te? Cate grade sunt la jumata-te pe ceas? Maine fac un drum de vreo 20km si vreau sa vad cum se comporta.
fullhouse
Cam 90 de grade ar trebui sa fie la jumatatea ceasului, si mie tot asa imi sta acul.
forcrims
Am facut 22km mers continuu, acul s-a ridicat aproape de juma-te si acolo a inghetat tot drumul..dar cand mai aveam putin si ajungeam la destinatie, mergeam cu vreo 90km/h si mi-a dat in nas (acul turometrului a scazut brusc de la 2000+ pe la 1000 apoi a revenit la loc..cam intr-o secunda) , s-a aprins si becul de la injector...am calcat ambreiajul apoi am luat piciorul si si-a revenit. De la ce poate fi? nu am mai avut problema asta..o sa ma documentez acum.
Club12TRS
Vernet e high class, badotherm e o ghena, nu cumparati.
Vernet cautati pt Renault 12 sau Renault 18 1.4 phase 1.
anghelcatalin1992@yahoo.com
QUOTE(Club12TRS @ 17 Jun 2012, 23:26)
In cazul unui catalizator in stare buna, neimbacsit, anularea acestuia face motorul sa consume mai mult, nu mai putin. La ITP s-ar putea sa se ia de tine. Cat priveste acel suport de scaun, nu vei avea probleme, atata timp cat sunt scaune originale (RAR nu permite montarea scaunelor de alt tip / marca).
*


si ce daca am pe masina scaune de la alta masina (un ford) crezi ca sta r.a.r.-ul sa ma controleze la scaune ? nici centurile de siguranta nu le mai am de dacie .
forcrims
QUOTE
Am facut 22km mers continuu, acul s-a ridicat aproape de juma-te si acolo a inghetat tot drumul..dar cand mai aveam putin si ajungeam la destinatie, mergeam cu vreo 90km/h si mi-a dat in nas (acul turometrului a scazut brusc de la 2000+ pe la 1000 apoi a revenit la loc..cam intr-o secunda) , s-a aprins si becul de la injector...am calcat ambreiajul apoi am luat piciorul si si-a revenit. De la ce poate fi? nu am mai avut problema asta..o sa ma documentez acum.


Nici un raspuns la aceasta problema? masina merge impecabil , isi mentine relantiulul, Doar ca mi-a scazut turatia in mers pentru o secunda apoi si-a revenit si s-a aprins si martor injectie in acelasi timp.
vladut88
Si vernetu tot slabut e ,wahler e cel mai bun
Black%Snake
Eu nu am pus nici un termostat pe timp de vara si merge motorul de rupe, nu se incalzeste si nu face alte figuri, toamna tarziu il pun si primavara il scot ca sa am cadura in masina altfel nu l-as pune deloc. Merg pe sistemul asta de vreo 4 ani si il recomand oricui sa-l incerce. Nu stiu de ce tot va bateti capul cu fel si fel de firme de termostate.... sunt banii vostri faceti ce vreti cu ei smile.gif
maho
Pai daca nu pui termostat, lichidul de racire circula permanent prin radiator, cand mai ajunge motorul la temperatura optima de functionare (chiar si vara) ? Nu mai vorbesc de consum, uzuri...
Black%Snake
QUOTE(maho @ 22 Jun 2012, 15:38)
Pai daca nu pui termostat, lichidul de racire circula permanent prin radiator, cand mai ajunge motorul la temperatura optima de functionare (chiar si vara) ? Nu mai vorbesc de consum, uzuri...
*



Stai linistit ca in 5 minute de mers ajunge la temperatura buna, daca in cativa ani nu s-a produs nici o defectiune la motor inseamna ca e buna solutia, eu unul nu merg cu masina doar duminica la piata si biserica, vede de la mine de toate si inca nu a cedat.
mecanick_maverick
QUOTE(Black%Snake @ 22 Jun 2012, 22:10)
Stai linistit ca in 5 minute de mers ajunge la temperatura buna, daca in cativa ani nu s-a produs nici o defectiune la motor inseamna ca e buna solutia ...
*


Trebuie sa vinzi solutia la mercedes sau BMW , vor concedia aia toti inginerii de la I+D
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.