Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Restaurare Dacia 1300
DaciaClub - Forum Dacia > Celelalte modele Dacia - 1100, Berlina, Papuc, Nova > Probleme tehnice - Dacia Clasic
S1bam


Buna seara forum. Sunt novice aici dar tocmai restaurez o Dacia 1300 din 1978 si am nevoie de niste sfaturi. Momentan sunt la capitolul "caroserie" si am nevoie de doua praguri noi si originale. Oare unde pot gasi asa ceva (nu am nevoie de praguri contra-facute in ziua de azi)? Sper ca vreun entuziast sa mai aiba prin pod/pivnita aceste praguri...




payty
praguri noi mai gasesti la magazin (cat s-or mai gasi...) ca sunt identice pe toate modelele si piese pt cn4 inca mai gasesti cat de cat.



doar ca ai postat la alta sectiune de forum, ca nu vad imbunatatirea.

s(p)am
sau poti sa alegi solutia inteleapta si sa le faci din tabla galvanizata de 1,25, la un atelier care se ocupa cu asa ceva.
ydaniel
DE unde esti?lasa un id de mess ceva.
S1bam
QUOTE(ydaniel @ 18 Jun 2012, 09:37)
DE unde esti?lasa un id de mess ceva.
*



din Cluj. gser18bam
Club12TRS
Ti-am dat si eu add, cand ai nelamuriri nu ezita sa intrebi.
Leo0608
iti dau si eu add, cand ai nelamuriri, nu ezita sa pui intrebari
Adrian_Boy
Pune si niste poze ca nu strica pentru ochiul critic wink.gif
deceneu32
Pentru Dacia 1300 se mai gasesc,INCA,prin magazine praguri noi.Producator:CONEX-Iasi.
Cristi1980
Zise Daniel Pahonie de pe forum oltcit biggrin.gif
Trebuia sa stii deja ca produsele Conex sunt cele mai slabe calitativ wink.gif te lauzi peste tot ca esti colectionar de dacia 1300 si oltcit 1,1 huh.gif
Si mai esti si din craiova ... patria oltciturilor mad.gif pacat ...
<span class='edit'>11 Jul 2012, 18:50:</span>
QUOTE(deceneu32 @ 11 Jul 2012, 13:18)
Pentru Dacia 1300 se mai gasesc,INCA,prin magazine praguri noi.Producator:CONEX-Iasi.
*

Ov
sincer, decat NIMIC cred ca-s bune si conexurile wink.gif Macar ai o baza de la care sa pleci.
catalinSV
Corect..daca tabla de conex este bine tratata si nu bagi autogen pe ea,mai dai si un grund pe interioriul pragurilor te tine cat de cat...
deceneu32
QUOTE(Cristi1980 @ 11 Jul 2012, 18:49)
Zise Daniel Pahonie de pe forum oltcit  biggrin.gif
Trebuia sa stii deja ca produsele Conex sunt cele mai slabe calitativ  wink.gif   te lauzi peste tot ca esti colectionar de dacia 1300 si oltcit 1,1  huh.gif
Si mai esti si din craiova ... patria oltciturilor   mad.gif   pacat ...
<span class='edit'>11 Jul 2012, 18:50:</span>
*


Ma,cine esti tu? mad.gif

Da,domnu',stim si noi ca tabla de Conex e de kkt.Dar in lipsa de altceva mai bun,se pot suda si praguri de Iasi.
Club12TRS
QUOTE(Cristi1980 @ 11 Jul 2012, 18:49)
  te lauzi peste tot ca esti colectionar de dacia 1300 si oltcit 1,1
<span class='edit'>11 Jul 2012, 18:50:</span>
*



Unde s-a laudat?? Mai bine mergi si unge cablu' de ambreiaj, ca-ti scartaie (desi nu e d-acolo), sau mai manjeste cu vaselina niste tabla cu vopsea sarita, mai curata senzorul de turatie... Si nu uita de masa la lampile spate, ca ti s-aprind semnalizatoarele cand pui frana.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.