Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Probleme cu Asigurarea
DaciaClub - Forum Dacia > Alte discutii > Asigurari si Daune Auto
dee_loc
va rog sa ma sfatuiti am un renault megane II din 2004...masina e full option...nu am fost implicat in nici un accident pana acum....chestia e ca a intrat unul in mine...mi-a distrus partea din spate... aripa stanga, portiera stanga, punte spate, brate, roti...m-am inteles cu omul...mi-a dat RCA-ul lui...a venit inspectorul, am dus-o in service-ul Renault Iasi unde costurile totale pt reparatie ajung la 23000 RON. Cei de la asigurari am decis ca masina intra pe dauna totala... si au decis sa imi dea suma de 11097 Ron. suma care pe mine nu ma avantajeaza deloc...adica imi da suma de 2500 euro(am un prieten care pe un OPEL TIGRA nush anul dar dar sub 1997, pe dauna totala a primit 2000 euro )...nu cred ca masina mea valoreaza atat...am facut sesizare la CSA...insa poate stiti se poate ca masina sa fie calculata gresit...adica cei de la asigurari sa fi calculat gresit(sau poate vor sa imi dea cat mai putin). au spus ca masina costa de noua 15136 euro si au scazut 78% din valoarea masinii, fara km(daca era cu 2 ani mai batrana cred ca mai dadeam eu bani de la mn ca sa ma achit)...cineva mi-a spus cum se calculeaza...scad in primul an 20%din valoarea masini si apoi cate 10% pana ajung la 8 ani...mi-e imi da 5407 euro...nush cum au calculat ei au scazut direct din suma totala 80%? am vb cu directoru de daune si a spus ca e calculata conform nush ce, ca au scazut 80% plus km...mi se pare o prostie odata ce scazi 80% mai scazi si km dar nu era sa fie cu km 0 o masina de aproape 8 ani...cineva mi-a spus ca ei vor sa dea cat mai putin....
cei de la CSA...mai pot face ceva...? pot obtine o suma mai mare... nush cat iau pe epava...ajung la 3000 si ceva...nu cred ca atat valoreaza... astept raspunsuri...multumesc
blual
La ce societate de asigurari avea RCA respectivul care te-a lovit?
espacern
I-a bani si masina(o vinzi cu totul sau pentru piese).
Asigurarile cu RCA nu fac "cadouri".
Si cere mutarea topicului la legislatie....nu la tehnic.

@+
pad.
Daca avea Casco luai valoarea la care e asigurata masina,care de obicei este mai mare decat Rca-ul.
Iti iei suma aia de bani,care reprezinta 75% din despagubire + epava.Un polo din 2005 full - 2300 euro + epava.Deci cam astea sunt cotatiile la asigurari.
dee_loc
Cel care m-a lovit era asigurat la UNIQA...
75% din despagubire ce inseamna?...din valoarea masinii sau din costurile reparatiei?
ce inseamna topic de legislatie?
clr
Eu zic sa iti expui problema si sa cauti raspunsuri pe sectiunea asta
http://www.reno.ro/Asigurari-si-Daune-Auto-f88.html
Probabil vei gasi mult mai repede raspuns la ceea ce cauti decat intr-o sectiune tehnica.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.