Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: geometrie ("unghi de fuga")
DaciaClub - Forum Dacia > Celelalte modele Dacia - 1100, Berlina, Papuc, Nova > Probleme tehnice - Dacia Clasic
fion98
in week-endul asta ma duc sa fac si eu geometria la roti.



Se poate face operatia de reglare daca am "ceva" (f. mic) joc in capetele de bara, sau prin alte locuri?



In principiu, mecanicul care mi-a tras de roti mi-a zis ca nu am "joc" pe nicaieri, dar nu se stie niciodata ... sad.gif



Multumesc



PS. eventual, pentru cine stie mai bine, m-ar interesa ce trebuie sa fac inainte de o astfel de operatie .... fara chestia cu pregatitul banilor ca o stiu sihi eu wink.gif ...



:idea:
paulp
Pai tot in principiu, ai schimbat ceva pe la directie (capete de bara, bucse brat, pivoti, caseta) de trebuie sa-ti face directia?

Sau trage stg, dr, roade cauciucurile neuniform?

Si de unde stii ca ai joc in capetele de bara?



Dar daca tot esti hotarit s-o faci, schimba tot ce se poate schimba la directie (pivoti, bucse brat, capete de bara, bucsa ax volan, bucse bara stabilizatoare) si du-te dupa aia sa faci unghiurile.

Apropo, la primavara s-ar putea sa trebuiasca sa le schimbi din nou icon_twisted.gif
fion98
sad.gif



thanks



am vazut doar ca mi-a tocit cauciucurile fata pe exterior
fion98
Paul ai idee cat costa cele enumerate de tine (doar piesele, fara manopera)?
paulp
Florian, sfatul meu e ca daca mai rezisti pina in primavara, fa-ti toata directia atunci. Iarna are prostul obicei de a bushi cam tot ce insemna bucshe si alte caucioace cu rol de amortizare.



Un facut de unghiuri costa in jur de 250k (cind l-am facut eu ultima oara acum 1 an), deci poti sa-l faci asa, dar de schimbat mai asteapta.

Succes



Despre costuri, tu esti avantajat, ai tirgul Vitan aproape.

La Iasi sint niste scoruri...
Liviu
Paul .. te rog sa ma ierti ca iti spun asta dar ..

Iarna este cea mai mare tampenie sa mergi cu unghiurile dereglate .. de ce ??? pai daca rotile se tocesc pe exterior/interior inseamna ca roata nu sta perfect aliniata la directia de inaintare .. asta inseamna ca roata roade in asfalt cu partea respectiva(care se toceste) .... asta e pe asfalt .. dar .. pe zapada/gheata unde tu ai nevoie de toata aderenta din lume ... iti permiti oare sa stai cu rotile derapand ???? .... Gandeste-te la asta ...



E adevarat .. si eu las pe la primavara unele chestii legate de caroserie ... gen indreptat o aripa/portiera .. dar N UTE JUCA CU TRENUL DE RULARE ... mai ales iarna .. nu e de glumit !!!!
fion98
Thanks !!!



O sa fac doar unghiul, si la primavara schimb tot ce inseamna "bucsaraie"



:shock: :shock: :shock:
paulp
Domnu' Liviu (saru mina cu care ne repari toate cele), daca citeai tot topicul vedeai ca asta i-am spus si eu omului

QUOTE


Un facut de unghiuri costa in jur de 250k (cind l-am facut eu ultima oara acum 1 an), deci poti sa-l faci asa, dar de schimbat mai asteapta.  

biggrin.gif

Cred ca tre sa fiu mai clar in indicatii sad.gif .



Acuma o intrebare: (stiu ca sint off-topic dar poate nu mai vede nimeni): unde ai gasit si cit costa banda aia dublu-adeziva pe care am vazut-o la tine.

Saru minusitele si distractie placuta la Onesti!
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.