Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: a dormit cineva in Solenza?
DaciaClub - Forum Dacia > Dacia Solenza > Diverse - Dacia Solenza
Pages: 1, 2
Danny20
Salutare tuturor! Vreu sa intreb daca a testat cineva SLZ pe post de dormitor....
M-am gandit ca prin rabatarea banchetei se poate face corp comun cu portbagajul si este un spatiu destul de mare, dar inca nu am testat asta . Astept pareri in caz ca ati facut asta . Multumesc
velceani
salut,

am incercat toate pozitiile de dormit, cel mai bine e pe scaunul fata rabatat la maxim. Cu banchet arabatata nu cred ca e loc destul. Oricum ar fi, sa dormi in masina e foarte incomod si obositor.
exceptie fac probabil limuzinele enorme cu spatiu interior de sufragerie smile.gif si tirurile, care au in cabina paturi.

Sfatul meu e : mai bine nu!
Danny20
dar ai incercat si aceasta varianta cu bancheta rabatata si nu a fost ok ?
velceani
Nu am incercat
dar nu cred ca e ok
incearca tu si sa ne zici si noua smile.gif
marius80_eugen
Sfat : lasa bancheta in pace , ca nu te ajuta cu nimic , ca nu poti dormi in portbagaj , apoi bancheta sta prea ridicata .
1. Daca sunt doua persoane , se urmeaza urmatorul tutorial :
- se desfac tetierele de la scaunele fata ;
- se rabateaza scaunele fata de tot , la maxim ;
- DACA nu ai cotiera e si mai ok . Se acopera scaunele fata si bancheta spate cu patura cat mai ok si se umplu gaurile cu diverse din portbagaj si haine .
- se asigura masina si afara cu pietre si diverse , se baga intr-a 3-a si se trage usor frana de mana .
- se pune prasolar si perdelute daca aveti sau daca este nevoie .
- daca sunteti in zone cu tantari , NU deschideti geamurile ! Inainte de semn se aeriseste toata masina deodata si apoi se inchide totul , riscul intrarii tantarilor scade f. mult .
- se fac prostii de dificultate mica - medie si se acopera cu muzica sunetele .
- bafta , sanatate si protectie majora ! icon_mrgreen.gif

2. daca este o singura persoana , se lasa doar scaunele pe fata jos si se umplu spatiile cu diverse . Eu am reusit sa dorm cel mai mult vre-o 5 ore intr-o noapte numai in scaun , lasat pe spate , dar cred ca puteam sa dorm si pe caramizi , ca era acelasi lucru , ca eram f obosit .
- pentru cei care se gandesc sa plece prin tara cu consoarta fara cazare ... e chin ;
- pentru cei care se gandesc sa plece ca 2 barbati in afara sa ca aduca ceva de pe acolo ( masini , motoare , chinezi feliati ... ) , se poate , dar cu pauze mai dese ziua , somn si dupa-amiaza si mancare decenta , altfel drumul de intors va fi un chin si va riscati viata .

- se pot folosi perne mici , in forma de U pentru gat , se gasesc in comert , sunt ieftine si fac diferenta intre un spate / gat / cap zapacit a doua zi sau un somn acceptabil , ca pret cam 10-15 ron .
- daca nu sunt tantari , cu un geam 2-3 cm deschis e super . Daca e nevoei se mai deschide inca un geam , ambele pe aceeasi parte . A se evita parti diferite , va treziti dimineata tapeni de curent .
- masina se incuie cu centralizata pe durata somnului !!!
- se tin la indemana cheile de la masina si celularul .

- sper sa nu se supere cineva ... am scris din experienta personala , poate altii sunt mai norocosi sau nu ...
jaaL
M'aș băga și eu la așa ceva , dar am ~ 200 cm... oare ce șanse am să nu ies strâmb de acolo după un somn de 2 ore ?
Danny20
ms mult de sfaturi. Dupa ce voi testa cu siguranta revin cu detalii .....
neacsugabrie
QUOTE(jaaL @ 28 Jun 2012, 11:58)
M'aș băga și eu la așa ceva , dar am ~ 200 cm... oare ce șanse am să nu ies strâmb de acolo după un somn de 2 ore ?
*


In cazul tau seara scoti parbrizul din cheder si dormi cu picioarele pe bord.
andreiask
Io am incercat acum 3 ani , la tara. Am dormit cu nepotamiu in masina. El pe scaunele din fata, si eu ghemuit pe bancheta spate. Foarte ok !
jaaL
QUOTE(neacsugabrie @ 28 Jun 2012, 15:54)
In cazul tau seara scoti parbrizul din cheder si dormi cu picioarele pe bord.
*



Totuși , prefer patu' !

Și de ce ați vrea să dormiți în solenza? blink.gif Luați'vă un VOLVO ( TIR ) și faceți și bani cu el laugh.gif
Iulikk
Eu am dormit acu' 3 ani. Am dormit o noapte, singur... in parcarea din autostrada. Ma cam durea gatu' cand m-am trezit, dar a fost relativ ochei...
jaaL
Sau luăm un Pick Up [attachmentid=1627820492] și îl transformăm în așa ceva :[attachmentid=1627820493]
alex_DNK
de dormit nu, de culact da.. cam inghesuita, da merge. poate vede nevasta postu ca ma omoara
mecanicosu
Cu ocazia caldurilor de vara,fiindca e prea cald noaptea In casa ,eu dorm In masina destul de confortabil biggrin.gif cool.gif 04.gif
velceani
Ma faceti sa incerc un somn in masina

ph34r.gif
ORIJINAL21
sau va puteti lua o camera la hotel :-p smile.gif
bogdanelkva
Ohohoo,am dormit in solenza la greu!Si cand am oprit pe centura Bucuresti,si pe A2 in parcari,si in varf la pasul Gutai,si in parcarea de la Jidvei (ce pofte mai aveam acolo... tongue.gif ),si...nu mai stiu de cate ori am avut ocazia.Cam greu la cei 190cm ai mei,dar eu prefer sa circul noaptea la drum lung,las pe spate scaunul din dreapta soferului si imi proptesc picioarele prin restul de spatiu liber din masina.Important e,cand te ia oboseala si ti se inchid ochii,sa tragi pe dreapta si sa te odihnesti putin,nu sa fortezi si sa ajungi unde nu trebuie.
cristi_supernova
Urmeaza sfatul lui mecanicosu. Testat de mine intr-o SuperNova cu prietena la munte. Am fost intr-un an la munte mai multi si a fost foarte frig in cort si am incercat sa vad cum e in masina si a fost excelent de atunci nu mai car cortul dupa mine. Dorm in masina.
bogdanelkva
Daca nu esti acasa sa te doboare canicula si esti pe drum lung,cu portbagajul plin cu bagaje de tot felul,cam greu de urmat sfatul lui mecanicosu.
Cam asa calatoresc eu,cortul il folosesc la destinatie.
Danny20
mecanicosu: asta voiam sa vad smile.gif
shake
eu pe langa somn am facut chiar mai multe...


nu stiu de ce va tot plangeti smile.gif)
fuzzzy
Pai tu ai stiut sa iti faci loc... altii sunt mai mici si degeaba, ca tot n-ar avea loc nici intr-un tir... smile.gif))
marius80_eugen
sunteti rai voi mai , sunt unii care au loc , dar nu au cu cine , altii au cu cine dar nu au unde , altii au si cu cine , au si unde , dar ... nu stiu ce si cum sa o faca radmasa.gif
Danny20
...s-a testat!!! Dormi excelent. Nu se compara placerea de a dormi in masina cu nimic, plus ca am economisit ffff. multi bani asa. Concluzia: abia astept sa plec iarasi smile.gif
buntom
QUOTE(Danny20 @ 4 Aug 2012, 13:51)
...s-a testat!!!  Dormi excelent. Nu se compara placerea de a dormi in masina cu nimic, plus ca am economisit ffff. multi bani asa. Concluzia:  abia astept sa plec iarasi smile.gif
*



radmasa.gif

deci sa inteleg ca aveai masina in parcare, ai luat cateva paturi si ai dormit in masina? blink.gif

offtopic: eu am dormit intr-un Renault 21 nevada la mare, chiar daca ai 200 de cm dormi acolo lejer cu bancheta rabatata biggrin.gif
Danny20
...dar ce loc ai in Renaultul ala ...... poti avea 2,5 m smile.gif)
buntom
cand am dus-o la un service, mecanicu: "Domle',cei asta? Masina-vapor?" laugh.gif
LuluMOB
Inseamna ca n-ai condus Volvo 740...
buntom
pana acum, la 16 ani, am crescut cu Dacia si Renault, despre Volvo stiu ca rezista, rezista, rezista....
Sir Andrew
Foarte tare topicul...felicitari initiatorului. Am aflat si eu ceva nou. Nu m-am ganditi niciodata la chestia asta.
totaldeacord
vin si eu cu impresii dupa un somn in masina.
am dormit fara vreo patura sub mine, doar cu parasolarul facut sul si bagat intre tabla portbagajului si bancheta rabatata,acolo fiind un sant care ar putea sa te jeneze.
desi am dormit fara nimic jos, nu pot spune ca a fost rau. m-am odihnit si e mult,mult mai racoare decat in casa, poti lasa un geam deschis si e foarte ok.
poti dormi cu incredere...merita sa economisesti bani in felul acesta daca vrei
Maskatu
QUOTE(LuluMOB @ 7 Aug 2012, 08:49)
Inseamna ca n-ai condus Volvo 740...
*


Sau ford scorpio. blush.gif
Fyrestarter
Oare in Logan mcv merge? smile.gif
Iulikk
Oare in Mercedes Travego merge?
cielo99
Am dormit in Logan Van ca am ramas inzapezit noaptea, jalnic. Are 2 locri, scaunele nu se lasa pe spate ca e separat spatiul de marfa de cabina, m-am intins de-a latul peste scaune, frana de mana nu o puteam trage ca-mi intra in coaste, in viteze nu o puteam lasa ca trebuia sa opresc motorul si ramaneam fara caldura. o jumate de ora ama cautat un bolovan sub zapada sa pun la roata.
Altfel cat de cat e ok. Pe manerul usii din dreapta am pus o haina sa fi moale si am pus capul si cu picioarele pe geamul din stanga.
marius80_eugen
QUOTE(cielo99 @ 9 Aug 2012, 09:11)
Am dormit in Logan Van ca am ramas inzapezit noaptea, jalnic. Are 2 locri, scaunele nu se lasa pe spate ca e separat spatiul de marfa de cabina, m-am intins de-a latul peste scaune, frana de mana nu o puteam trage ca-mi intra in coaste, in viteze nu o puteam lasa ca trebuia sa opresc motorul si ramaneam fara caldura. o jumate de ora ama cautat un bolovan sub zapada sa pun la roata.
Altfel cat de cat e ok. Pe manerul usii din dreapta am pus o haina sa fi moale si am pus capul si cu picioarele pe geamul din stanga.
*


AICI e topic despre SOLENZA . Nu intereseaza pe nimeni de frigidere si salupe ! Exprimati-va parerea pe topicurile acelor masini si poate gasiti si solutii la dormit pe doua locuri sau frana de mana prin coaste .
O fi la DIVERSE topicul , dar prea multi bat campii si arunca posturi pe aici !
Danny20
multumesc mult "Sir Andrew" ...
Danut 88
Am dormit si eu exact ca Danny20. Eu am dormit bine dar, prietena s-a cam vaitat. Ce-i drept sub noi am pus doar o patura. In solenza am dormit 3 persoane.
marius80_eugen
la cum ati pregatit culcusul , voi ati vrut sa incercati si amortizoarele spate radmasa.gif
Maskatu
Dar de ce nu va luati voi cort?? huh.gif 120 lei cort de 2 persoane (in care incap 3 daca te chinui) in deichman. Mai cumperi doi saci de dormit, o saltea sa tina de cald jos si nu sari de 300, si le ai cel putin 5 ani.
romanvs
Eu am dormit de mai multe ori in Solenza si pot spune ca se doarme foarte bine.
Metoda:scaunele fata impinse inainte la maxim(pe acestea se pot pune toate bagajele din portbagaj)sibancheta spate rabatata.E bine sa existe o plapuma care sa fie pusa jos ca sa nu existe dureri de spate.Sezutul spate se va muta mai in fata de pe locul lui.Mai trebuiesc doua perne si si o patura si se doarme bine.Eu am 1.80 inaltime si pot dormi drept ,deci e destul spatiu.
Pacat ca nu am facut nici o poza.
Danny20
pai asta spuneam si eu smile.gif
http://www.jetScreenshot.com/demo/20120906-5vf-155kb.jpg
totaldeacord
e foarte buna si varianta lui mascatu'. la 120 ron gasesti un cort chiar bun care tine la ploaie. exista si variante mai ieftine (42lei Praktiker).
avantaje masina: poti folosi plasticul acela care tine polita de la hayon pe post de noptiera;)).
de la ultima postare am mai avut ocazia sa "cazez" doua persoane pe timp de noapte doua seri la munte in solenza. Au zis ca au dormit foarte bine si ca nu isi cumpara cort atata timp cat am eu PatMobilul smile.gif)

jaaL
aha blink.gif si eu unde dorm daca am ~ 195cm ? dry.gif
mafiozzo
Mai dormiti numa cu geamurile deschise, a patit un prieten, eram la un lac si avea geamu deschis din fata, si noaptea , nu se stie cine cand, i-a aruncat un bagaj numit pampers, plin plinut, dimineata tot se uita daca o facut pe el sau nu, pana sa vada bonusu
buntom
urat, dar... traim in Romania

o optiune ar fi sa ai paravanturi si sa deschizi geamu cat sa intre aer, dar nu si mana
shade4free
QUOTE(jaaL @ 6 Sep 2012, 14:28)
aha  blink.gif  si eu unde dorm daca am ~ 195cm ? dry.gif
*




Mai taiem din picioare da-le naibii radmasa.gif
GLUMEAM OMULE,GLUMEAM biggrin.gif
buntom
QUOTE(jaaL @ 6 Sep 2012, 14:28)
aha  blink.gif  si eu unde dorm daca am ~ 195cm ? dry.gif
*



poti sa dormi cu genunchii indoiti
totaldeacord
daca ai 1,95 m poti dormi cu picioarele intre scaune...e incomod dar asta e smile.gif
in cazul asta un cort ar fi de folos
Ryco1
QUOTE(Maskatu @ 30 Aug 2012, 08:16)
Dar de ce nu va luati voi cort??  huh.gif 120 lei cort de 2 persoane (in care incap 3 daca te chinui) in deichman. Mai cumperi doi saci de dormit, o saltea sa tina de cald jos si nu sari de 300, si le ai cel putin 5 ani.
*


Cum misuna acum ursii prin muntii patriei, nu stiu pe cine ar mai lua somnul la cort.
Buna idea asta.Am s-o incerc si eu.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.