Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Hârburile mele
DaciaClub - Forum Dacia > Alte discutii > Jurnal de Bord
Pages: 1, 2, 3, 4, 5, 6
cosmin_2300
Sincer, nu îți pot spune cât a pierdut, pentru că are doar 130 km de la ultimul schimb de ulei. Este evident că și consumă ceva ulei (doar e Dacia), dar cum nu scoate fum nici la 5000 rpm, pot doar să presupun că mai mult pierde (pe la distribuție) decât consumă smile.gif
Oricum, eu deschid capota doar să pun lichid de parbriz icon_mrgreen.gif În rest, fac schimb de mașină cu tata câteva zile și "e ca nouă" icon_mrgreen.gif
marian-j
"nici la 5000 rpm"
Alt "criminal". ph34r.gif
cosmin_2300
Da domnle, îi curăț ... ăăă ... carburatorul! icon_mrgreen.gif
În afara orașului merg cel mai turat, că am 110 (pe jipies) la 3500 rpm wacko.gif
cosmin_2300
Am recalculat consumul prin metoda plin-plin. Pe ultimii 811 km (dintre care 220 km extraurban) am avut un consum de 11,17% icon_mrgreen.gif
cosmin_2300
Azi am plecat la mare. Am mers cu o viteza medie de 83 km/h si un consum de 8,6% (sa moara Argon de ciuda radmasa.gif ). Top speed pe GPS a fost de 140 km/h.
Iulikk
Nu uita sa ma suni biggrin.gif .
cosmin_2300
Iulikk, ai PM.

Duminică am venit în București (serviciul mă-sii!). Nebunie pe autostradă ca acum n-am văzut în viața mea, da' mi-am băgat picioarele (că ăia de pe banda 1 mergeau cu 70 mellow.gif ) și am mers pe banda 2 "în blană", cu 125-140 pe GPS (după cum bătea vântul icon_mrgreen.gif ). Consumul a fost de 9%, ceea ce a fost perfect. Totuși, ieri rabla dădea în nas sub 2000 de rpm, de nu știam ce să-i mai fac dry.gif . I-am schimbat fișele (după ce am "zâmbit" când am pus mâna pe una), iar azi am fost la un mecanic (prieten de familie) și mi-a schimbat platina și a mai pus un condensator la delcou (cică e mai bine așa unsure.gif ). Ce contează e că acum rabla mea merge perfect, chiar mult mai bine ca înainte să merg la mare (dar neavând termen de comparație, am zis că e ok așa).


Apropo, deși am "omorât-o" tot drumul, nu a consumat ulei deloc happy.gif !
cosmin_2300
Bun ... zilele trecute am schimbat arcul stânga spate (s-a rupt).

Azi dimineață mergeam pe Ghencea, am oprit la semafor, da' ăla din spate nu s-a mai oprit. Daune: bara pe spate și traversa. Dacă el a pus frână, Loganu' lui a intrat sub a mea, deci avariile sunt minime (am verificat, nu s-a îndoit tabla sub mașină).
cosmin_2300
Astăzi mi-am făcut ReCeA, la ăia de au reclamă pe forum (mi-a fost lene să merg la kaufland blush.gif ).
Am dat 121 de lei pe 6 luni și am primit și un tichet cadou de 10 lei.

Deci, sunt foarte mulțumit de ei (deși i-am înjurat mult timp).
Iulikk
Baga acum la member title: Membru cu RCA evtin tongue.gif .
cosmin_2300
radmasa.gif


L.E.: Poștașe, dacă ai "război" cu cineva, fă-o pe alte topicuri, nu pe al meu. Între timp, nu mai posta pe aici!


L.E.2: Romică, ce am spus rămâne valabil. Dacă nu ai bunul simț să respecți, asta e, voi șterge în continuare frustrările tale.
cosmin_2300
Când am primit mașina, au fost schimbate bucșile* de la bascule, da' aia pe dreapta iar bătea, așa că s-a schimbat bascula cu totul (am primit moca una bună, la care s-au schimbat bucșile).

Urmează să cumpăr 4 jante și 4 anvelope de iarnă smile.gif


* cre' că așa se scrie corect, dacă nu, corectați-mă! smile.gif
tatabobu
* bucșe, bucșele
RRedman
QUOTE(Laurentziu83 @ 29 Jun 2012, 22:31)
Asta voiam sa zic si eu. Modelul asta de dacie 1310 nu e unul in care sa merite sa bagi bani, pentru simplul motiv ca repari pe o parte, cade pe cealalta, te lasa in drum cand ti-e lumea mai draga si nu iti ofera nici un fel de confort. Am avut si eu una aproape identica in familie (inclusiv culoarea) si i-am facut vant cand am avut ocazia.
Mai degraba as baga bani intr-o Lada din 82 decat intr-o dacie din 98.
Eu, in locul tau, decat sa fi bagat banii astia in ea, mai bine o transformam intr-un cupon de Remat, pe care il vindeam cu cat se putea, mai faceam rost de ceva bani, si imi luam ceva cam cum are Merced. Macar ai caldura iarna, nu te ploua in ea si nici nu se descompun piesele cand incerci sa le repari.
*




Altii nu gandesc asa. Masina te lasa-n drum daca nu o ingrijesti, daca nu te ocupi de ea. Pe mine nu m-a lasat niciodata, cu toate ca uneori mi-a mai facut unele probleme.

Daca tu ai avut o masina care a fost folosita pana a stat sa se descompuna, in care a plouat si in care a fost frig iarna, nu inseamna ca "asa face toate", ca "e" rable, si merita sa ajunga la Remat.

cosmin_2300
QUOTE(tatabobu @ 26 Sep 2012, 12:46)
* bucșe, bucșele
*


Probabil ai dreptate, nu știu, nu te contrazic! smile.gif
Mulțumesc!

QUOTE(RRedman @ 26 Sep 2012, 13:33)
Altii nu gandesc asa. Masina te lasa-n drum daca nu o ingrijesti, daca nu te ocupi de ea. Pe mine nu m-a lasat niciodata, cu toate ca uneori mi-a mai facut unele probleme.

Daca tu ai avut o masina care a fost folosita pana a stat sa se descompuna, in care a plouat si in care a fost frig iarna, nu inseamna ca "asa face toate", ca "e" rable, si merita sa ajunga la Remat.
*


Eh, au și ei dreptate într-un fel, într-o Dacia, dacă ești zgârcit, bagi mereu bani, dacă-ți iei ceva mai ok, bagi doar în revizii (teoretic).


Am făcut fix 3000 km de când am mașina, așa că am tras următoarele "concluzii":
- am alimentat 325,29 L, care au costat 968,8 lei;
- am băgat în piese 738,5 lei;
- consum mediu 10,89%.

Deci, în total, mașina m-a costat 1707,3 lei. Merită? Eu zic că da, pentru că dacă aveam altă mașină oricum alimentam (dacă nu era pe GPL, mă costa mult mai mult), iar cu ~740 de lei am schimbat cam tot (mai am capetele de bară, care "mai merg", da' eu le voi schimba). Deci, am o mașină ok (dpdv tehnic, cel puțin), cu doar 740 de lei icon_mrgreen.gif
argon
MErita, dar pe de alta parte tot degeaba, tinand cont de conditiile de siguranta si confort oferite la nivelul anului 1969.
RRedman
Merita si nu merita, acum depinde de fiecare. Dar, daca ai grija de ea, te duce mult si bine. Oricum, e normal sa fie depasita din multe puncte de vedere. La capitolul siguranta are -5*. Dar, daca nu mergi ca in nefeseee andărgraund, de descurci.
Raduchu
Si daca intra cineva in tine care merge ca in nefese andargraund?
MuciX
QUOTE(cosmin_2300 @ 27 Sep 2012, 20:04)
nu te contrazic! smile.gif
*



Nu vezi asta prea des. up.gif Uite, ca sa poti fi sigur.

bucsa, bucse
RRedman
QUOTE(Raduchu @ 27 Sep 2012, 21:08)
Si daca intra cineva in tine care merge ca in nefese andargraund?
*



Te faci îngeraș.
cosmin_2300
QUOTE(argon @ 27 Sep 2012, 20:19)
MErita, dar pe de alta parte tot degeaba, tinand cont de conditiile de siguranta si confort oferite la nivelul anului 1969.
*


Corect, dar prefer să merg cu mașina asta decât cu RATB ... măcar eu voi avea anvelope de iarnă (și noi, nu SH -fără aluzii-) și mașina perfectă dpdv tehnic, nu ca astea de la RATB, de troncăne din toate încheieturile.
Confortul este ok (excepție lipsa AC), fac drumuri scurte și nu sunt prea pretențios (pentru drumuri lungi, există Cielo și/sau mașină de servici), direcția e decentă fără servo, eu sunt mulțumit. Evident, nu o putem compara cu alte mașini, dar pentru puterea mea financiară e ok. Este singura mașină pe care o pot întreține singur (student fiind și lucrând 2 ore pe zi), fără a cere bani de la părinți.

QUOTE(RRedman @ 27 Sep 2012, 20:46)
Merita si nu merita, acum depinde de fiecare. Dar, daca ai grija de ea, te duce mult si bine.
*


Corect!

QUOTE(Raduchu @ 27 Sep 2012, 21:08)
Si daca intra cineva in tine care merge ca in nefese andargraund?
*


Teoretic, mori, practic mașina e chiar muuult mai solidă decât mă așteptam eu! Am scris mai sus că am fost lovit în spate, poze nu am, dar avariile la rabla mea erau similare cu cele ale Loganului de m-a lovit.

QUOTE(MuciX @ 27 Sep 2012, 21:12)
Nu vezi asta prea des. up.gif Uite, ca sa poti fi sigur.

bucsa, bucse
*


Acum sunt 100% sigur că am greșit, mulțumesc!

QUOTE(RRedman @ 27 Sep 2012, 21:22)
Te faci îngeraș.
*


Dacă ăla are viteza necesară, nici îngeraș nu te poți face, că nu au de ce să-ți atașeze aripi happy.gif
marian-j
QUOTE(cosmin_2300 @ 27 Sep 2012, 21:55)
Evident, nu o putem compara cu alte mașini, dar pentru puterea mea financiară e ok. Este singura mașină pe care o pot întreține singur (student fiind și lucrând 2 ore pe zi), fără a cere bani de la părinți.
*


Sanatos mod de a gandi!
Respectele mele,tinere! smile.gif
cosmin_2300
Mulțumesc pentru aprecieri Marian! smile.gif
om_bland
Cosmin , buna treaba cu reparatiile efectuate la masina smile.gif ( Nu zic nu) , dar sa vedem si cat o sa tina , luand in calcul drumurile din Ro si calitatea pieselor Dacia.
Dar lasa ca usor usor, iti iei tu o masina mai moderna si rezistenta smile.gif .
cosmin_2300
Mulțumesc! Eu sper să țină cât mai mult, mai ales că am grijă să ocolesc gropile (că uneori dau în altele, e partea a 2-a rolleyes.gif ).
Dacă piesele noi mă țin 20.000 km, eu sunt mulțumit!

Legat de schimbat, să termin Facultatea (poate și Masterul) și abia apoi o să mă gândesc la altă mașină.
argon
Fetele nu stramba din nas cand te vad cu Dacia?
cosmin_2300
Fetele se uită după mine, nu după rablă smile.gif Am găsit și pițipoance cu impresii că nu au mers niciodată cu Dacia, da' nu au mai comentat când aveau de ales să meargă cu RATB sau cu Dacia icon_mrgreen.gif
Filip
Tipic Argon... smile.gif)
RRedman
Pentru fetele cu fitze si stomacul gol exista transportul in comun.

Si daca totusi se urca in Dacie, exista sanse foarte mari ca acesteia, "fara motiv", sa i se defecteze motorul, la marginea unei paduri, sau in alte locuri "nepotrivite".

Depinde de fata, dar Dacia nu iarta pe nimeni.
cosmin_2300
Intrebare: unde gasesc si eu anvelope de iarna mai ieftine? Mentionez ca le vreau noi.
Cel mai ieftin, am gasit la o vulcanizare anvelope Debica Frigo Dir. la 170 de lei + echilibrat (montajul este gratuit).
Iulikk
http://www.anvelopejantepromotii.ro/produs...l=165&h=70&d=13

Eu am cumparat de la ei. Sunt ok.
b76bgaarh
ai ratat promotia grecului de la carfur... cu 142 bucata.
cosmin_2300
Nu am ratat nimic, cele din carefură fiind de 155.
cdadan
Am vazut promotii la gumele de iarna pe la Real si Cora. Daca nu te grabesti, vaneaza ceva promo bun in hyperuri, mai ieftin s-ar putea sa nu gasesti.
Merced
Alea erau 155, lui i-ar cam trebui 165. Vor mai aparea oferte prin diverse magazine, eu parca am vazut ceva acum 2 saptamani in metro, la vreo 170 de lei, da' evident, fara montaj. Asa ca nu mi se pare oferta rea cu Debica alea. Da' nu stiu ce-i de capu' lor, Debica de vara am avut pe Cielo la un moment dat, si pot spune ca Tigar-urile de vara de acum sunt mult mai bune, mai ales carosabil ud, deci m-au cam dezamagit ca producatori.
Misto de tot masina, s-o folosesti sanatos cat iti va trebui! Mai ales ca-i pe gaz, consumul e mai mult decat decent per ansamblu.
Daca nu se rupe de ruginita si nu-ti sare apa in ochi cand dai in balti cum pateam eu cu Dacia, e ok. Eu daca aveam tabla buna pe ea, si o faceam sa bage dracu' caldura cumva(probabil la 1300 solutia suprema era un radiator d-ala in interior) probabil ca o foloseam si in ziua de azi, nu ma aruncam la Pejou' ala. Pentru ca, vorba ta, ai impozit de bun simt, asigurarea e foarte ieftina, se repara usurel, nu te doare s-o tii degeaba in perioadele in care nu-i utila(de Pejo chiar imi parea rau sa-l vad cum sta prafuit in parcare dupa ce in 2012 nu l-am mai folosit aproape deloc, da' Dacia a zacut si cate trei ani, si tot am repus-o repede pe roti, si m-am mai dat cu ea inca trei, fara mila)
Piesele-s proaste, intr-adevar, da' cu putin noroc poate nu ai nevoie sa schimbi cine stie ce nebunii pe la ea. Si la o adica, ambreiaj gasesti si Luk pentru asta, nu tre sa pui japite d-alea originale facute in cel mai bun caz pe la Conex, daca nu s-or aduce si astea de la chinezi mai nou. Sau mai vinde lumea p-aici diverse dracii. Motorul daca are r.k. facut recent duce lejer, cat mai mergi tu cu ea, fara incidente. Doar sa verifici de doua ori pe an jocul culbutorilor, daca tot mergi pe gaz, si sa-i bagi ulei decent, nu 20w40-uri d-alea la pet de doi litri.
Nu m-as arunca la lucrari prea complexe in ceea ce priveste tinichigeria, fa strictul necesar, dar fa treaba cat de bine se poate, ca altfel dupa o iarna, o gasesti iar plina de rugina. Reparate locurile nasoale si vopsit peste ele cum trebuie. Chiar daca o sa ramana putin baltata, ca n-o sa mai fie culoarea identica, decat sa te apuci s-o vopsesti pe toata, mai bine asa.
b76bgaarh
de cand tuseste dacia cu anvelope de 155. plus ca pt iarna cica sunt mai bune mai inguste.

Merced
Sunt sigur mai bune inguste. Da' arata mai bizar. smile.gif
bucatzel
QUOTE(b76bgaarh @ 21 Oct 2012, 11:16)
de cand tuseste dacia cu anvelope de 155. plus ca pt iarna cica sunt mai bune mai inguste.
*



Pai banui ca nu le are in talon. Daciile mai noi n-au (de obicei) decat 165 in talon. Alea mai vechi, invers.

Plus ca azi primavara, cand m-am pus sa caut caucioace de vara pentru a mea, am zis ca dau in streche pana sa gasesc ceva mai bun decat debica pe 155. Pe 165 mai gaseam, da' eu n-am decat 155 in talon.
Merced
In acest caz, nu cred ca se ia cineva vreodata de tine, daca pui pe Dacie mai veche 165 si pe una mai noua 155. Eu chiar la un ITP pe vremea cand aveam Dacia am vorbit cu omul de acolo si mi-a zis ca nu sunt probleme.
bucatzel
Ia intreaba-l pe marian-j daca are chef de scandal cu RAR-ul in caz ca-i blocheaza masina pe stand pentru o "inspectie surpriza".
Merced
Nu cred ca asta ar fi scandalul in cazul blocarii unei Dacii pe stand.
marian-j
Ba ar fi!Fara doar si poate.
Sau,ma rog,ar fi unul dintre ele. sleep.gif
QUOTE(Merced @ 23 Oct 2012, 23:38)
[...]pe vremea cand aveam Dacia [...]
*


De atunci s-au schimbat multe!
Treaba e cat se poate de simpla si de clara:ai gumele trecute in CIV?OK!Esti valabil!
Nu le ai?Ceau!Hai,pa!Esti liber!
Ori iti treci (si) dimensiunile alea in terfeloaga masinii,ori iti pui pe troaca gumele ce le ai deja specificate.
Si asta egal daca-i Dacie sau alt neam de otomobil!
Mai simplu de atat nu stiu sa explic.
argon
Toata stima pentru gandirea asta, dar cu ea mori de foame in ziua de azi, mai ai clienti la ITP?
marian-j
Am parc propriu pana-i hau',nu-ti bate capul. smile.gif
Victoras2001
Cu o floare nu se face primavara. wink.gif
cosmin_2300
N-am mai postat de mult pe aici. În curând, mașina o să intre la tinichigerie și la vopsit.

Ce vroiam să vă întreb, se potrivește volanul de DSN pe Dacia 1310? Este mult mai frumos ca aspect și mai "practic" la condus, plus că actualul are o mică "gaură" (probabil de la verigheta fostului proprietar).
argon
Se potriveste perfect.
cosmin_2300
Mulțumesc pentru răspuns argon.
Victoras2001
Jurnalele de bord sunt viata lu' Argoneata. N-ar putea trai fara ele. laugh.gif
cdadan
QUOTE(cosmin_2300 @ 2 Feb 2013, 20:50)
Ce vroiam să vă întreb, se potrivește volanul de DSN pe Dacia 1310?
*


Daca tot vrei sa-l schimbi, pune si tu ceva calumea, cu piele si butoane. happy.gif
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.