Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Asezare arbore cotit in cuzineti
DaciaClub - Forum Dacia > Celelalte modele Dacia - 1100, Berlina, Papuc, Nova > Probleme tehnice - Dacia Clasic
Kanutza_77
Buna ziua.

Am o MARE problema. Am rectificat un arbore la R1 (palier marit). Am cumparat cuzineti palier si maneton corespunzatori.. Am vrut sa urmaresc cum calca fusurile pe cuzineti si am constatat ca ating doar in varfuri, deci presiune la ulei nu o sa am in veci... Cum pot sa corectez problema?
ct-03-tvy
de obicei pentru o verificare, se preasambleaza cuzineti in bloc si in capace..se monteaza fara arbore, se strang suruburile la o valoare rezonabila- aproximativ 60-80% din cuplu dat de producator, si se masoara interiorul unde lucreaza arborele, si masori arborele -compari valorile


vazusem niste clipuri, la astia de fac motoare custom, asjustau arborele in functie de cuzineti- sau montau cuzineti un pic mai grosi in functie de arbore, e vorba de valori foarte mici , la puteri de 800-1000 de cai .trebuie perfectiune


se mai poate verifica jocul dintre arbore si cuzineti cu un fel de hartie speciala ,care se aseaza intre arbore si cuzinet ,cand strangi capacu hartia aia parca se coloreaza,din cazua la presiune, si afli valoarea, dar nu stiu unde ai sa gasesti asa ceva,
Kanutza_77
ma astept arborele sa fie problema, cuzinetii sunt romlag, nu cred ca sunt ei de vina...

Cred ca singura solutie care o am este sa adaug staniol sub cuzinet, poate o sa se aseze mai bine....
ct-03-tvy
aseaza 2 cuzineti pe arbore si vezi daca joaca la mana.daca au joc nu e la R1.. cine stie ce chior o rectificat arborele, cand le zici ce sa faca si cum,.ca stiu ei ce au de facut,si fac un rahat,. meserie te halesc, ma halesti pe p--da mati ca nu ma cunosti radmasa.gif

in manuale nu sunt cotele date pentru R1 R2 ,STD ?ale arborelui? cauti valorile si masori arborele
Kanutza_77
Nu am instrument de precizie cu falcile atat de mari...
ct-03-tvy
daca nu ai, cauti ,imprumuti, cumperi, daca vrei sa faci treaba buna, ca la ce meseiasi mai sunt in ro, tot tepe sa iei

o alta metoda de verificare, cred ca ar merge, tot asa preasamblarea arborelui in bloc cuzineti,si capace si stras,. dar intre arbore si cuzineti bagat ceva material moale.gen plastilina, sau chit de geamuri sau nustu,ceva de genu,. sa ramana amprenta la suprafata de contact,si a distantei dintre arbore si cuzineti,.

chestia e ca trebuie sa se si curete, f usor dupa demontare, si examinare.
Kanutza_77
Pai faptul ca nu se aseaza bine e clar dupa urmele de pe cuzineti...
eu incerc sa determin ce este neconform: cuzinetii sau arborele.
recomanati-mi o solutie, nu vreau sa fac lucru de mantuiala.
maho
Vad ca esti "From: Bucuresti-Pitesti-Campulung"; incearca sa vorbesti si sa rezolvi la uzina; daca nu, cred ca rezolvi mai usor (fiind firma mai mica si tot specializata) aici in bv, la Prems.
Kanutza_77
Aveti idee cat costa o rectificare la ei?
maho
Banuiesc ca mult (probabil mai mult la uzina decat la prems), dar decat niste carpaci care se bat cu pumnu-n piept si fac lucru de mantuiala, macar astia sunt specializati. O rectificare de arbore n-o poate face bine orice atelier de lacatuserie. Si bun si ieftin nu exista...
Macar ia legatura cu ei sa vezi ce si cum (cat).
Kanutza_77
deci pana la capat ideea este ca arborele este de vina din ce inteleg de la voi...
Ma gandesc cuzinetii or fi in regula? Sunt romlag
maho
Nu am zis ca sigur arborele e de vina, dar (chiar tu ai spus ca n-ai instrumentele necesare de masura) la astia (uzina, Prems) specializati poti aranja macar sa-ti masoare/verifice atat arborele cat si cuzinetii, si iti vor spune exact care e cu probleme; asta nu poate costa prea mult, apoi, in functie de ce-ti zic ei, hotarasti daca rezolvi problema acolo (preferabil ar fi sa mergi pe calea "oficiala", nu pe sestache cu "Gica de la scularie").
E posibil ca cel care ti-a rectificat arborele sa n-o fi facut corespunzator (constient sau nu), el nu va recunoaste asta.
Posibil ca in uzina (datorita marimii si obiceiurilor mostenite de la stat) sa ai acces mai greoi, incearca cu niste telefoane la Prems (le gasesti pe site), in locul tau as incerca sa iau legatura direct cu directorul tehnic.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.