Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Clante de cosmar
DaciaClub - Forum Dacia > Celelalte modele Dacia - 1100, Berlina, Papuc, Nova > Probleme tehnice - Dacia Clasic
crisan
Am o berlina din '99. De cand ma stiu masina a avut probleme cu clantele (asa s-or chema?). Le-am si schimbat de cateva ori - la toate cele 4 usi. Problema apare dupa cateva luni. Deschisul unei usi este o adevarata aventura. Trebuie sa am ambele maini libere, cu una trag clapeta cu cealalta trag usor usa in sus. La sofer e nevoie si sa imping usor usa cu genunchiul, undeva sub nivelul clantei. Am desfacut usa si am constatat ca atat clanta cat si yala sunt facute din materiale de 2 lei.
Eu sunt destul de multumit de masina in rest, insa problema asta imi mananca zilele. Cred ca pe Solenze au pus acelasi tip de clanta. Sunt mai fiabile? Daca v-ati lovit de problema asta si ati gasit o solutie, va rog sa mi-o spuneti si mie. Multam!
diaconuliviu
Usa nu are joc in balamale? Dupa cum spui ca trebuie sa ridici de ea, poate fi "cazuta".
crisan
QUOTE(diaconuliviu @ 15 Aug 2005, 10:40)
Usa nu are joc in balamale? Dupa cum spui ca trebuie sa ridici de ea, poate fi "cazuta".
*



Problema e ca dupa ce le schimb, merg ca lumea 1 luna - doua, dupa care problemele reapar. Cand apas pe clanta, yala se opreste cam la "jumatate" de cursa, si d-asta e nevoie sa "iau usa pe sus". Sincer sa fiu, m-am gandit sa ridic putin usa, pt ca are un pic de joc, dar nu m-am prins cum as putea sa fac rapid chestia asta si am renuntat la idee.
raptordivx
Treaba nu e greu de rezolvat. Iti trebuie insa niste cremaliere noi, si niste bolturi la fel de noi. Dai usa jos, si cremalierele vechi. Schimbi bolturile, verifici sa nu aibe joc, pui noile cremaliere, dupa care pui usa la loc, insa sa ai grija sa cada pe aceeasi linie cu portiera din spate ca altfel se vede urat. Eu asa am facut la a mea masina. Spor la treaba.
florinutzu
Ce fel de maner ai la deschis usa?
Ca la daciile vechi din ala cu buton, sau din acela cu "clapa" ridici de ea in sus si se deschide?
Daca e din acela cu clapita (din acela am eu),trebuie sa dai jos sistemul cu clapita.Acesta are un sistem de brate care se termina cu o lama ce se misca in jurul unui punct fix. Lama asta are pe mijloc o tesitura in care intra o chestie de la balama(o rotita). Daca e roasa tesitura mai mult decat trebuie atunci degeaba schimbi balamalele de la usi ca tre sa faci ca acea lamela sa apese pe rotita respectiva care e prinsa de clentusul care tine usa inchisa.
Daca lamela aceea nu impinge pina la capat rotita tespectiva clentusul nu face toata cursa si nu se deschide usa.
Poti incerca sa pui pe tesitura respectiva niste lita (sarma subtire), doua trei infasurari, in asa fel incat sa obligi rotita sa apese pe clentus mai mult.
Explicatia e cam "imbarligata" dar mai revino cu intrebari si detaliez.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.