Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Scartait la frane fata
DaciaClub - Forum Dacia > Celelalte modele Dacia - 1100, Berlina, Papuc, Nova > Probleme tehnice - Dacia Clasic
ator1967
Am o Dacia 1410 din 1998 si pe timp de vara in special se aude un scartait atunci cand pun frana ( la frana pe fata ). Mentionez ca placutele de frana sunt 50% consumate , deci nu sunt nici noi nici tocite de tot. Ce as putea fac sa nu mai faca zgomotul acesta deranjant ( ii trezesc pe toti de la bloc seara ).
ag02cws
Ce placute folosesti? Cat de uzate sunt discurile?
ghitza
placutele scartaie ca trenu in gara ,pune placute de origine si nu mai ai probleme ,eu am avut FERMIT si scartaia ca toti draci le-am aruncat si nu mai am probleme
Black%Snake
Cumpara un set nou de placute, le schimbi si gata, materialul e vinovat ca sunt de proasta calitate. Nu costa o avere asa ca le poti schimba sa nu mai trezesti vecinii.
BILIXON
corect! si eu am avut fermit si faceau ca la tren.Cele de origine sunt super ok si parca franeaza mai bine.
CGDBZ
Si eu am fermit si nu fac zgomot . Daca ai discurile uzate neuniform (au mici santuri) poti sa pui mama placutelor ca tot vor scartai.
Kanutza_77
Nu vad care e legatura intre santurile din discuri si scartait...

Scartitul se produce datorita compozitiei placutei de frana.... PUNCT
CGDBZ
Atunci de ce acelas tip de placute nu scartaie la toate masinile ?
Kanutza_77
Sincer sa fiu eu stiu ca scartaie doar Fermit si unele chinezarii/turcisme/etc. Mult mai rar la straineze.
Din cauza asta pun accentul pe placute. Calitatea este atat de indoielnica incat un set de placute nu are aceleasi proprietati ca altul... Daca te uiti pe suprafata de lucru al unei placute unele au insertii metalice, de obicei ele sunt de vina pentru sunetele neplacute.
CGDBZ
Te inseli, eu am Fermit si nu scartaie. De altfel la 307 am schimbat placutele si fata nu scartie dar spatele da, deosebirea este ca pe fata am schimbat si discurile si am pus "straineze".
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.