Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Vama Veche
DaciaClub - Forum Dacia > Alte discutii > Cafenea
Pages: 1, 2, 3, 4
Marty
A trecut si concediul pe vara asta. Nasol! Asta e, mai indur o iarna, mai dau niste lopeti de zapada, mai scot apa din birou cind ploua si...se face de concediul pe vara viitoare.
Ca de obicei, in ultimii ani, m-am lasat sedus de farmecul inegalabil al Vamii Vechi si m-am indreptat cu interes si dor catre Magheru de VV, lasind in urma Magheru de Buc.
Toate bune si frumoase, putina schimbare, Chez Alex la locu' lui, Dimbovita (terasa) la locu' ei, Canapelele-acolo, Hamacele-acolo, Shaorma a la Dristor-acolo, locul cu cea mai buna shaorma de pe pamint ever - Big Burger - se numeste Tsunami, clatitele la locu lor, shuberekaria la locu' ei, Bibi - prezent, La Frontiera - prezent....ete MITOCANU'! wub.gif wub.gif wub.gif Hm...urit... mai putine mese, mai multe umbrelute.... totusi, e acolo!
Intru pe plaja....lipsesc terasele. Ba, ce dracu' ? Intru mai adinc pe plaja..... MILITIA!!!!!! Ma uit in jur...VAMA! Ma uit in fata...MILITIA!!! Incepusem sa ma simt ciudat, cam cum se simtea Jim Carey in The Truman Show, aveam impresia ca un regizor prost mi-a pregatit noi challenge-uri in episodul din vara asta. Ma intorc...cad pe spate.... ditamai cortu' cu.. POLITIA COMUNITARA. Ma uit atent, n-aveau zgarde. Hm, si Basescu s-a facut presedinte, nu mai e ecarisaju' ce-a fost odata.
In alta ordine de idei, ma uit putin la dreapta si vad Ca Bianca. Scuip cu obida (tot n-a cazut saracia aia) si ma duc spre o umbreluta de pe plaja, cu gindul sa-mi asigur confortul unui sezlong dupa care sa-mi intregesc confortul cu niscai bere. SHOCK!!!! 150 de mii sezlongul. "Ba, pa tine te maninca circa ???? Vrei sa-ti atragi simpatia mea exprimata prin 150 de pumni in cap ? De unde dracu' ai scos pretu' asta?". Ala, umil, zice :" Domnu', de azi sunt 150 de mii in timpul saptaminii si 200 de mii in w/e" . Ce-i drept, m-am inmuiat putin ca mi-a zis "domnu'". Ma rog, ma intorc plin de obida catre Bibi, imi asigur vreo 2 cutii de bere, ma-ntorc inapoi si ma trintesc linga o umbreluta d-aia. Iar apare patachina dracului: "Domnu', daca stati sub umbreluta trebuie sa luati sezlong sau sa plecati in alta parte". Moment Ariel 2, indulcit cu olecuta de Lenor aka apelativu' "domnu'": "Gigele, bisti de aici ca umbrelutele astea sunt puse aici de primarie, nu de saracia aia de patroneaza (sau matroneaza) Ca Bianca. Unu' si cu unu' fac doua: io-s turist, venit de pe drum adica obosit, macinat de dor de Vama de un an de zile, unde mai pui ca m-ai si scos din calmul meu proverbial cind mi-ai cerut 15 lei pe saracia aia de strapontina cu larghete numita sezlong. Du-te de aici si lasa-ma ca-s suparat, am obida-n suflet si stress in creieri. Lasa-ma, te rog!". Ala, rindas ca si mine, zice retragindu-se:" Bine, da' daca vine sefu'....". I-am comunicat cam la ce unghi mi se fringe de sefu' lu' domnia lui si m-am tolanit confortabil la umbra.
Cind sa-mi cada capul in acelasi loc cu balele (adica-n piept), vin si pretenarii mei: "Baaaa, terminatule, de ce n-ai luat si tu niste sezlonguri?". Ma prefac indiferent si zic c-am uitat. Unul dintre ei se-ntoarce si se duce agale spre rindasul cu strapontine. Aud deodata un raget "CIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIT??? BA, TU ESTI PROST SAU FACI MISTO DE MINE???" (demn de spus ca ambele variante de raspuns ar fi generat invariabil o ploaie de sudalme si eventual niste suturi plasate acolo unde spatele face o curbura mai pronuntata). De data aceasta, socul a fost atit de mare incit pretenarul respectiv a mai intrebat citeva persoane inainte de a ramine timpit in mijlocul drumului, bolborosind fraze neinteligibile si arborind o privire care n-avea nimic in comun cu inteligenta (cel putin nu cu cea umana). Eu rideam in sinea mea, fara sa etalez nici macar un rictus in coltu' gurii. Ma rog, intr-un final, un baiet mai deprins cu arta negocierii, a reusit sa smulga din ghiarele fiarei 3 sezlonguri la pretul de 100 de mii bucata + 50 de mii spaga "la baiat", cu mesajul "Taci ba din gura ca noi le-am platit de aseara. Ce, nu mai stii ?"
Ma rog, revin la starea mea de beatitudine si incerc sa ma asez cit mai confortabil intre strapontinele hailaiferilor. Si incep sa cercetez plaja..... Hmmmm, gagici bune. Nu, nu bune, BUNE!!!! 38.gif Neam de neamu' meu de la alcoolemie 0 la betie crunta n-a vazut asa ceva prin Vama. Continui sa mingai plaja cu privirea si ma-nec cu berea. Ce-i asta??? COPII???? IN VAMA????? Mda, e clar, asta trebuie sa compenseze bucuria de a vedea gagici bune in Vama. Mai baleiez un pic spre stinga si...ce credeti ca-mi vad ochii ???? Niste... cocalari de ultima speta, niste imputiciuni umane, scursuri subculturale, niste chestii lipsite de orice spirit vamaiot...minca pe plaja. Intinsesera baietii Libertatea, scosesera parizeru', ceapa, castravetii si brinza si infulecau de mama focului. "Ba, terminatii aia au venit cu Tsunami sau cu alunecarile de primavara?". Fratilor, era plina Vama de ei. Ce n-am vazut eu de cind sunt prin Vama, am vazut anu' asta. Si nu, fenomenul nu era sporadic, era prezent la tot pasul. Toti ghiorlanii din Mamaia s-au varsat in vama si nu ma refer la hailaiferii de doi lei cincizeci care se duc in discoteca, isi iau o apa plata pe care o completeaza mai apoi cu Poiana Tevii de la toaleta. Ma refer la genul de oameni de care mi-a fost sila toata viata, la aia care ar trebui tinuti in rezervatii speciale, departe de vuietul lumii civilizate si de placerile omului de rind, la aia care veneau cu Barkas-ul la mare si dormeau cite 15 insi in el, dimineata revarsindu-se din biata masina precum apele la Phuket.
Stau si ma-ntreb, privind evolutia negativa a acestui mic colt de rai, in care puteai scapa de prosti si imbecili: incotro Vama Veche?

P.S.: Sunt singurul "ciudat" sau ma mai e cineva care simte ca mine??
Lolek
yoy istenem...n-am fost in viata mea in vama da' m-ai convins ca ar fi trebuit sa ma duc (cand era cazul ca acu' nu-mi prea miroase a colt de rai).
MAS
Mwaahahahahahhahahahahhahahahaa

Ba ce stil ai !!!!

M-am cracanat de ris mai ceva ca fotbalistii lu' Jiji la povestea asta
Slider
Phiii si eu care-mi faceam probleme ca n-am ajuns sa vad Vama in vara asta (n-am fost deloc acolo si toata vara....week-end-ul viitor mergem...si tot asa...). se pare ca n-am pierdut nimic...
tatabobu
Marty, zi mercic! Sa inteleg ca n-ai avut de-a face cu specimenul "jmecher mincatas cu ceafa groasa de la carat lantu de aur", care-si trage gipu' pana-n apa (nu glumesc!) si da manele de-i ia durerea de cap pe vamesii bulgari? Ca de, el a venit sa se dea cu schijetu' in VV. Si-i place ala mic si negru, si vrea sa-l auda si din apa. Asta am patit acu doi ani si m-am lecuit de vama. Mai trec pe acolo, dar..
Marty
AOLEOOOOOOO.... uitasem de aia care purtau la git tezauru' Romaniei furat de rusi in WW2. D-aia cu ghiulu' cit pateu' Antrefrig de 200.
afh
bine măcar că nu se aud încă manele în vamă...culmea e că vara asta am dat de manelari la vadu!!!și chiar mai încolo de vadu...
asarban
Martinezule..superb...suuuperb..m-a uns pe suflet...
Si partea proasta ca Portita a aparut in Unica..sa vezi acum tartabloa de gardibloa...(VM pt cunoscatori..)
tatabobu
Poate nu se MAI aud! Acum doi ani era o terasa gard in gard cu Ovidiu, terasa goala non-stop, dar angajatul punea manele. Constiincios baiatu'!
Marty
QUOTE(afh @ 15 Aug 2005, 13:54)
bine măcar că nu se aud încă manele în vamă...culmea e că vara asta am dat de manelari la vadu!!!și chiar mai încolo de vadu...
*


Stai c-a-ncercat un prostalau o miscare d-asta. Isi trasese taraba cu manele direct si de-a dreptu' linga Mitocanu', lasindu-i pe Nicolae Punguta si pe Hadrian Copilu' Miracol sa racneste din toate pleminile lor cit era ziua de lunga. L-a rugat Ovidiu (Mitocanu') o data, l-a rugat de doua ori... Pina la urma a adunat tot ce se putea numi boxa si statie de la Expirat si B52 si l-a tinut pe prostalau cu Rammstein din zori si pina la asfintit. Sa mai spun ca a doua zi n-a mai aparut in zona?
Nu mai retin daca era acu' 3 sau 4 ani.
miki
Io anu asta n-am "prins" manele.... dar in schimb am reusit sa prind "super shoul" facut de KKT-II de la Kiss FM cu mega taraboiul lor de la Club A.
Adica aproape 12 ore de house la modesta putere de 100.000. WATT.
Simtea-i wooferul tocmai de la cherhana...
Pa astia cine puii mei i-a lasat sa se desfosoare.... unde m*** m*** ii este garda de mediu?
PS! Nu mai sint barci cu motor si ski-jeturi... ii amendeaza comunitarii! VV este acum oficial rezervatie!
Marty
Miki, se pare ca ne-am cam intersectat concediile. Din toata mascarada cu Free Dome Parade am desprins 2 lucruri bune: Suie Paparude si remixul lui DJ Pagal la "Viloent" al Parazitilor. In rest... am petrecut noaptea la Mitocanu'.
luxcor
De ce te mai duci ??? si de ce mai crezi, ca si altii, ca lucrurile se pot indrepta si nu strica din ce in ce mai mult ...
De ce, stand in cu totul alta parte, am facut kilometrii buni pana in 2 Mai si Vama Veche si anul asta ???
Pentru ca si eu, ca un timpit incurabil, nu pot scapa de amintiri si sper ... sper ...

Da dar de aici si pana la hotia la drumul mare si inghesuiala infernala din 2 Mai si Vama Veche ar trebui sa fie cale lunga dar nu este asa ... au trecut ore pana am gasit loc la o terasa in 2 Mai, servirea si mancarea au fost deplorabile, preturi "ca la masa acasa", lume pestrita rau (ca sa raman "domn"), masini garla, dezastru muzical, inghesuiala ca la circ ...

Din pacate cred si sper din toata inima sa fi fost ultima oara cand inima si numai ea ma conduce din nou acolo ... desi exista inca un loc cu oameni, atmosfera, muzica, mancare & bautura ca pe vremuri - 2 Mai nudisti - si de aici pana la a se strica si acest loc mai este un singur pas ... pentru ca va rog pentru a mia oara - cand mai gasiti un loc atat de frumos cum au fost 2 Mai, Vama, Portita, Sf. Gheorghe si la intoarcerea acasa va intreaba lumea cum a fost va rog sa raspundeti invariabil - nasol sa nu va duceti niciodata - poate alte locuri vor scapa ...

asarban
Cat o mai fi plaja la nudisti..
luxcor
care plaja ??? mai exista o portiune de deal pe care se campeaza si se expune lumea goala la soare ... ce sa iti spun 30 de corturi maxim ... in schimb crede-ma ca apa din golfulet este excelenta, atmosfera super, muzica (daca ai mai fost pe acolo) a pui tu, mancarea decenta, ... ca doar pentru astea, mergeam pe vremuri in 2 mai sau VV - pentru nisipul fin si altele recomand cu caldura Mamaia -
Marty
In VV s-au dat anul asta amenzi pentru "expunere indecenta", 3 mil. a piece. Eu i-as da in judecata, este o desconsiderare a fiintei umane. Cum sa dai 3 mil. pe genitalul/genitala unei persoane? Mi se pare infim, pentru 3 milioane nu le-as arata nici degetul mijlociu!
luxcor
hai mai marty ca ne se poate amenda fixa ptr. asa ceva radmasa.gif nu de altceva da am eu un prieten nascut 32 de daca ne da militianu' la amundoi 6 milioane inseamna ca lui i-a dat 5 si mie 1 ca na' ...
vv
Mai Marti, da' topless e expunere indecenta? Da' tanga? Da' topless + tanga? Da' cat de decoltat trebuie sa fie slipul ca sa fie indecent? Conteaza daca e rasa tipa sau nu (stii tu unde..)? Sunt curios cum reactioneaza organu' (ala cu cap de creta, stii tu care) la aceste intrebari.
costi
Amenzile s-au dat pina in 20 cm
Peste s-au dat premii !
luxcor
QUOTE(costi @ 15 Aug 2005, 15:12)
Amenzile s-au dat pina in 20 cm
Peste s-au dat premii !
*



da ... da ... asa este ca era milițiancă ... radmasa.gif
Marty
QUOTE(costi @ 15 Aug 2005, 15:12)
Amenzile s-au dat pina in 20 cm
Peste s-au dat premii !
*



Da, un ciucurel de atirnat la mataringa..... De fapt trebuia sa fi dat chiar ciorapel, nu ciucurel. smile.gif
skija
vama veche.... ehee... ce vremuri... ce viata....
El Comandante combinat cu Jack si Ovidiu, vodka puturoasa combinata cu berea ieftina si nudiste combinate cu nudiste (altele)... ehe...
Astea erau odata, de 2 ori...(odata de 3 ori... smile.gif)...

Anul asta am avut puterea sa nu calc in Vama, cu toate ca masina tot tragea spre Vama iar cu frica trageam spre o alta statiune (una de pensionari)... asta e...

Si o parere personala: Actiunea "SAVE VAMA VECHE" nu a facut decat rau... Reclama in ziare (corturi, NUDISTE, terase, NUDISTE, libertate, NUDISTE, NUDISTE, NUDIS...) atrage in mod normal TZARANUL si TUCIURIUL... Imprumuta ul latz de aur de 15 kile, 3 bratari groase, isi spala dacia si hai fratzie in VAMA VECHE sa "imbarligam" rockiste nudiste... Si asa se duce pe **** Vama noastra... Vazand viitura de boraturi si de capsunari veniti in concediu cu puradeii dupa ei, patronii de terase incearca sa profite si baga umbrelute cu bani, bere scumpa, sau 100.000/100ml de tequla (aia la 250.000 sticla in billa) si asta din cauza "fenomenului SAVE VAMA VECHE"...

Nu shtiu daca era bine sa fie lasat totul asa cum era... dar actiunea SVV, parerea mea este ca a fost gandita gresit...



Asa ca mai bine hai la mare in alta parte... ZIMBAWE, TRINIDAD TOBAGO sau PAPOUA NOUA GUINEE... cred ca e mai bine acolo... si nici nu trebuie sa salvam nimic.... wink.gif

PS: NUDISTELOR VAMAIOTE, IMBRACATI-VA SA SCAPAM DE COCALARI !!! smile.gif)


PACE!
dizzy
Am fost pt ultima data anul trecut in 2Mai.
Aceeasi lume proasta, manele etc-uri de care a zis si Marty.
Prefer sa raman in suflet cu atmosfera de acu 7-8 ani.
Nu mai vreau sa merg acolo. Adio VV, 2Mai, nu mai sunteti si nici nu o sa mai fiti ce ati fost. Chiar daca ar goni manelele si prostul gust tot ar arata ca fata violata si recuperata din gasca de tigani. Poate o faci sa arate bine din nou dar tot violata va ramane.
Asa ca ma gandesc ca ar trebui sa o salveze altii pe VV si pe 2Mai.
Asta e, nu te poti opune comertului si dorintei tuturor de a spune complice: Bah mi-am facut concediul in 2Mai, liniste si relaxare asa ca in comuna primitiva.
Oricum e misto sa-i intrebi:
1) Si cum a fost in dusurile in vazul lumii si cu apa rece?
2) De cate ori ati cantat pe plaja la chitara?
3) La cate "marele tur" ai rezistat?
4) Ti-au furat pantalonii scurti din cort?
5) Ai celular?
Asa ca o sa ma duc in Grecia ca toti ghertzoii.
Macar de aceeasi bani o sa ma simt bine
cosmin_m
Nu stiu cat Save Vama Veche a facut rau Vamii si cat mediatizarea intensa de care a avut parte inainte de actiune...
Si eu am inceput sa merg in sila acolo, asta fiind primul an in care m-am tot fatait pe litoral in loc sa stau in Vama...
Desi eram la fel de acrit de ceea ce s-a intamplat cu Vama, aflati ca se poate si mult mai rau... Dati o tura prin Neptun, sa vedeti ce senzatii va incearca...
BTW, ala nu era Liberty parade (au plecat istericii aia cu fluierele ca nu mai aveau loc in vama) asta e ... ? ... hmmm. Ceva cu Festival in orice caz, organizat de vali barbulescu.
Am aflat din timp de planurile lor si am mers la mare cu o sapt. inainte. Haha

mars
Am fost si eu in Vama, tot in perioada cu Free Dome. M-au terminat psihic 24 de ore cu muzica aia.
In rest manele nu, curatenie nu prea, femei gramada, alcool ieftin, vreme buna, apa calda.
Parca an de an e mai rau. Trebuie sa gasim altceva, dar sa nu spunem la nimeni...
Vlad Georgescu
Am fost o singura data in Vama, anul trecut, si am ramas profund dezgustat. Eu nu stiu ce a fost Vama Veche inainte, dar acum e un mare kkt.

Iar concluzia de anul trecut, dupa ce am fost in mai multe localitati de pe litoral, e una singura:

Nu ai nici o sansa sa faci in tara noastra un concediu decent la mare. E mult mai bine in Grecia, Turcia sau alte tari. Preturile, cu transportul inclus, sint aproape aceleasi.

Chiar daca te cazezi la un hotel foarte bun pe litoral, gen Savoy, si maninci numai acolo (daca maninci in alta parte ai mari sanse sa te strici la stomac), nu ai cum sa scapi de o multime de lucruri urite: oameni cu comportare dubioasa, apa foarte murdara sau plina de alge, etc.
adso
pai cam tre s'o punem de'un mic blitzkrieg. macar pana prin pelopones. ca pana pe acolo, plaje neatinse de turismul supermarket... sad.gif
ashu
Mda, ce-a scris Marty e ceea ce numesc io tragedie optimista. Desi e foarte comica atunci cand citesti, dupa ramai cu un gust amar. Oare chiar nu se poate gasi nici un loc in tara asta unde sa nu fii invadat de melteni si de prost gust? Io nu inteleg ce-i atrage. Anu asta n-am ajuns in vama, dar in ultimii ani am fost absolut stupefiat de unele specimene vazute in vama: gibonu manelist jmecher cu lant de bicicleta galben la gat, mamaie de la tara cu costum de baie antebelic si basma in cap, familie de melteni cu tata proletar, mama casnica telenovelista si 2 copii nereusiti. Bai frate, e loc pentru toti sub soare, e plin litoralul de statiuni facute special pt ei. Neptun pt. cocalar, Mamaia pt. familia ceausista stas, Eforie Sud pt. batrana in cautare de namol de dat la shale si incheieturi. Ce-or cauta mai fratilor aia in Vama?! Io chiar nu am inteles. Nici lor nu le face placere, nici noua. Pe bune de n-am fost la un pas sa ma duc sa-i intreb ca sa-mi lamuresc misterul. E de neinteles. Daca-i intrebi ce parere au ei de multimea de rocari beti de pe plaja, cu siguranta se declara dezgustati. SI ATUNCI DE CE VIN ASTIA FRATILOR???? Daca mergem in Mamaia si punem rock pe plaja, stam goi si ne distram, oare liota de familisti nu se va oripila? Cu siguranta. Pai si atunci ei de ce vin ma nene in vama, de ce? Daca gaseste cineva raspunsul io il declar geniu.
De vreo cativa ani cei ce cauta vremurile de alta data din vama au inceput sa se duca in Sfantu Gheorghe. Din pacate, festivalul de film inaugurat anul trecut si re-editat si mult prea promovat anul asta, va face ca mai devreme sau mai tarziu sa se intample si in Sfantul ceea ce s-a intamplat in Vama. Singura speranta eaccesul mult mai greu, ca acolo nu se poate ajunge cu masina si ideea de distractie de uichend cade din start, din moment ce numai drumul cu vaporul din Tulcea in Sfantu dureaza 4-5 ore. Om trai si om vedea.
adso
ashu, haladui prin delta aproape in fiecare an din 1994 incoace.

daca in 96' puteai haladui pe grind la carorman vreo doua saptamani fara sa intalnesti fata de om, acum, oriunde te-ai da, dai de ei. si nu vorbesc de portita (unde se pare ca acum fara inel bvlgari nu mai calci) ci de crisan, mila 23, rosu-rosulet...

si e chiar mai rau decat ce spuneti voi. tata proletar, cu mama telenovelista... parfum. ce am vazut eu erau samsari de masini combinati cu coifeze.
Marty
Cred c-a venit timpul sa-mi indrept atentia si catre litoralul bulgaresc al Marii negre. Varna, Albena...zice lumea ca e cul si mai eftineaua decit la noi. Din cite am vazut eu la tilivizor, arata chiar cul, ceva cam ca la Greci.
maddan
uite d'aia imi fac eu concediul la mare in IUNIE, singura perioada in care si Vama mai seamana cu ce era.

Doar ca eu mi-l fac la Olimp.... unde nu mai calca cocalarii si parvenitii dintr-un motiv foarte simplu: nu mai e distractie! Tocmai ma intrebam unde s-au mutat cu totii (in afara de groapa aia cu apa imputita si gunoiul cel mai fin numita Mamaia)

Marty mi-a dat raspunsul... 04.gif

Zone "virgine" din astea n-o sa mai fie, din pacate. Asta este!
Marty
A ma duce la mare in Iunie este egal cu a face baie in lacul Sf. Ana in August! Unde mai pui ca ma omoara caldurile bucurestene.

P.S.: Sunt un fraier dublu, mi-a luat vreo 30 de secunde. biggrin.gif
adimicu
singurul loc decent ramane in 2 Mai in golf.Chiar daca sunt locuri putine totul este aproximativ ca inainte.Acest loc nu a fost promovat asa ca este inca bine.
Cat despre Bulgaria, la ~50 Km de vama veche exista o statiune Balcic (nu mai stiu cum se scrie exact) unde este super bine.Incercati cu incredere.
asarban
Mda...daca esti si prieten cu Calin...e si mai bine..
bertro
Marty, bine ca nu ti-a fost dat sa vezi asa ceva

blink.gif blink.gif nu ma mir ca se duce tara asta pe garla...
dizzy
Ba chestii de-astrea le cam vedeai in vama
sau cel putin le auzeai seara.
Dar de-aia era vama VAMA.
Smudo
De croatia ce ati auzit? Daca aveti timp interesati-va. Se merita de nu e adevarat si e super ieftin. Plus ca sint vreo citeva "statiuni" ca VV renumite de prin anii '70, doar ca mult mai curate si civilizate. E nasol daca nu stiti limba, dar localnicii vorbesc aproape toti germana, cite unii chiar si engleza de balta...
ashu
QUOTE(bertro @ 15 Aug 2005, 21:52)
Marty, bine ca nu ti-a fost dat sa vezi asa ceva

blink.gif  blink.gif nu ma mir ca se duce tara asta pe garla...
*


Mda, sorry bertro, dar postul tau e ca nuca-n perete. Pozele sunt de anu trecut, de fapt e o gluma ca aia doar mimeaza, n-are nici o legatura cu subiectul ce sa mai. Socant cu adevarat sunt comentariile de sub poze, ala chiar ca e semn ca se duce tara asta de rapa. Atata agramare si inabilitate in a-si exprima ideile...incredibil.

QUOTE(Smudo @ 15 Aug 2005, 22:12)
De croatia ce ati auzit? Daca aveti timp interesati-va. Se merita de nu e adevarat si e super ieftin. Plus ca sint vreo citeva "statiuni" ca VV renumite de prin anii '70, doar ca mult mai curate si civilizate. E nasol daca nu stiti limba, dar localnicii vorbesc aproape toti germana, cite unii chiar si engleza de balta...
*


Ce am auzit de Croatia pot descrie printr-un singur cuvant: pensie. Nu multumesc, Eforie Sud sau Herculane am si aici.
ZaiR
anyway pt. mine alt loc de dus la mare in romania si sa ma anarhizezsi sa ma simt cat decat bine nu e decat in vama veche, cat o mai fi, eu a colo merg de vreo 7 ani si regret sa spun ca imi pare rau de ceea ce a ajuns, .....cand am auzit ca patronul din Crystal sa gandit el sa deschida La Frontiera .... am zis "uite o tzata de muls", ma bucura faptul ca a disparut fata de anul trecut mizeria aia de langa stuff la care ascultam blondie si hadrian , acum week urm. este Stuffstock si sper sa fie cel putin ce a fost anul trecut,daca nu mai tare.bafta .....la anul cred ca scrie Portita pe mine cu toate ca nu imi prea surade ....
AND
Din propria experienta , consider ca este aproape imposibil sa scapi de toti figurantii astia care au pus stapanire pe locurile noastre de vacanta. Nu e de ajuns ca ne "luptam" cu ei zi de zi in oras ! Nu am mai fost anul asta in Jupiter , insa din cate am vazut este cea mai linistita statiune de la noi. Eforie Nord..nu am mai fost de cativa ani acolo , insa inainte era frumos , decent , statiune pentru familisti .. acum nu stiu daca s-a schimbat sau nu. In rest , astea mai populare Neptun , Mamaia ( unde obisnuies sa merg ) sunt pline de aceste specimene cu lantu la gat , maneaua la max in bmw cabrio , insa incerc sa-i ignor cat se poate. In Vama de muuuult n-am mai fost sad.gif
Spre munte e mai linistit , sunt mai putin din astia. Ultima oara cand am fost la moieciu nu existau specimene p'acolo ; Anul asta a fost cineva?
@Marty : Daca tot te gandesti la litoralul bulgaresc , mai bine faci un efort in plus si ajungi in Grecia. Nordul Greciei mai exact , Salonic , Asprovalta , Meteora etc ... pot sa numesc pana acum Asprovalta ca locul meu preferat de vacanta. smile.gif A fost cineva pe acolo?
laur
In '98 am fost prima data la Vama. Ce m-a uimit anul asta a fost altceva: locurile clasice (relativ la muzica) erau goale; circiuma aia cu sombrero (imi scapa numele) era GOALA !!!!! cu toate ca se cinta life, si era o muzica super. Erau 3 oameni la o masa..... S-a schimbat pina si stilul muzical a terasei aia cu stuf deasupra din fata Mitocanilor.....In schimb toata noaptea se auzea muzica de discoteca, o noapte nu am putut dormi ca lumea (eram cazat la o vila de linga "La felinare"). Apropo de "La felinare"....ce dezamagire ca a devenit Club A, era mai fain inainte....
De ce se duc unii din cei ce ne deranjeaza la Vama? De ieftin (cazarea e totusi mai ieftina decit la hotel), de curiozitate (reclama excesiva la stiri....)....nu-mi mai place, dar e totusi singurul loc de la mare de la noi unde as merge, pt. ca la banii de Mamaia ma duc la greci.
Marty
QUOTE(laur @ 16 Aug 2005, 08:18)
De ce se duc unii din cei ce ne deranjeaza la Vama? De ieftin (cazarea e totusi mai ieftina decit la hotel), de curiozitate (reclama excesiva la stiri....)....nu-mi mai place, dar e totusi singurul loc de la mare de la noi unde as merge, pt. ca la banii de Mamaia ma duc la greci.
*



De ieftin ??? Sigur stii ce vorbesti ?????? blink.gif Pai hai sa-ti explicitez ceva. Inainte de a ajunge in Vama, am poposit citeva zile la un amic, in Costinesti. 150 de mii patul pe noapte. Berea Ursus la sticla, PE PLAJA - 25 de mii. Sezlong pe plaja - 75 de mii (ca in Mamaia). Cu 150 de mii mincam de chemam lumea sa ma ia cu roaba de la terasa (1 platou cald continind cascaval pane, piept de pui, ficatei, ciuperci, cirnati, oua prajite) si o salata la alegere.
Sa comparam cu VV: 400 de mii locul de cazare, 40 de mii Ursus la sticla, 150-200 de mii sezlongul. La mincare nu ma bag pentru ca aveai posibilitati variate.
Am facut comparatia asta pe produse similare. Bineinteles, in ambele locuri gaseai aceleasi produse/servicii mai ieftin/scump, plus ca ambele locuri iti lasau libertatea sa improvizezi (merdenele/suberek, iaurt, shaorma, etc.)
luxcor
corect marty ... eu am comparat cu bowlingul din Neptun (cand am fost la o bila) si cu o masa servita seara la o terasa in Olimp (evident din cele fara program ca ma intalneam cu Base) si tot am iesit la max. 75 % din pretul din VV ... e cul si scump sa traiesti in VV ... hai la Balcic !!!
laur
QUOTE
De ieftin ??? Sigur stii ce vorbesti ??????  Pai hai sa-ti explicitez ceva. Inainte de a ajunge in Vama, am poposit citeva zile la un amic, in Costinesti. 150 de mii patul pe noapte. Berea Ursus la sticla, PE PLAJA - 25 de mii. Sezlong pe plaja - 75 de mii (ca in Mamaia). Cu 150 de mii mincam de chemam lumea sa ma ia cu roaba de la terasa (1 platou cald continind cascaval pane, piept de pui, ficatei, ciuperci, cirnati, oua prajite) si o salata la alegere.
Sa comparam cu VV: 400 de mii locul de cazare, 40 de mii Ursus la sticla, 150-200 de mii sezlongul. La mincare nu ma bag pentru ca aveai posibilitati variate.
Am facut comparatia asta pe produse similare. Bineinteles, in ambele locuri gaseai aceleasi produse/servicii mai ieftin/scump, plus ca ambele locuri iti lasau libertatea sa improvizezi (merdenele/suberek, iaurt, shaorma, etc.)


Marty, nu vreau sa ma contrazic cu tine, fiecare poate fi subiectiv.....In Costinesti nu merg nici sa ma cazeze careva gratis. Anul trecut am fost in Eforie Nord (vorbesc aici numai despre virful de sezon: 15-20 iul-10 aug) la vila, 700.000 camera, nu mai merg in viata mea la Eforie N decit cu cazare gratis, anul asta la Vama tot 700.000 camera (baie in camera, apa calda la ambele). La orice hotel decent de 2 stele, indiferent de statiune, pret mai mic de 1,2 mil/camera nu am gasit (iti dau o cartulie cu oferte de la majoritatea hotelurilor de pe litoral, are cca 150 pag).
Berea Tuborg la magazinasul din curtea vilei era 30.000, la terase nu mai stiu ca nu pot tine minte asa ceva.....DAR: am fo la terase in Neptun si Mamaia, si crede-ma ca nota de plata era cu cca 30-50 % mai mare decit cea de la Vama, in conditii relativ similare de consumatie, si prietenii cu care eram au aceeasi parere.
Sezlongul nu m-a interesat, eram 6 adulti si 4 copii si nu vad cum le-am fi folosit.
In Neptun era 150.000 sezlongul, la Vama nu stiu ca nu era afis dar tu ai zis mai jos ca era tot 150.000.
Inca ceva: 60.000 un Frape in Neptun la terasa....mai scump ca-n Grecia !
Marty
In Costinesti m-am dus din obligatie, d-aia nici n-am ramas acolo.
Am zis mai sus ca poti improviza cu masa, nu e neaparata nevoie sa maninci la terasa. Spre exemplu, eu ma delectam dimineata cu suberek si lapte batut, la prinz bagam o shaorma (nu de saracie, doar ca-mi place enorm shaorma de la Tsunami), seara...free style, aveai de unde alege.
Am zis mai sus ca sezlongul era 150 de mii, incepind cu ziua in care am ajuns eu. Ca aia au luat sezlongurile cu 100 de mii, asta se datoreaza puterii de convingere a pretenarului care l-a convins pe Keeper of the Chair ca noi rezervasem alea din ziua precedenta.
Stefan.A
Exista inca locuri unde poti fi singur cu marea.Totul e sa vrei sa le gasesti si sa ai grija sa nu fii urmarit, sa sa nu se imputa repede.
In nordul Costinestiului pe faleza inalta sunt cabane de 1-2 camere fara drum de acces si unele fara curent electric. Langa Tuzla exista un golfulet asemanator cu 2 mai unde vin cativa localnici si fosrte putini turisti.
Parintii unui coleg au o cabana pentru care trebuie sa mergi 1 ora pe drum de camp si unde nu ai lumina. Ai marea in fata si camp pustiu in spate. Daca stai acolo un an intreg nu vezi picior de om. Daca ai cu tine berea de rigoare si pe cine trebuie, nu cred ca iti trebuie mai mult pt un concediu de tinut minte.

Cum spuneam, trebuie doar sa cauti cu incapatanare si nu sa mergi la bulgari. Unde apropo, n-as mai merge neam. Bulgarii au resorturi unde esti tratat bine, fara sa fie mai ieftin ca la Mamaia, insa poate esti tratat ceva mai bine. In afara acestor resorturi e aproape Hiroshima. Cand am revenit in Vama eram in Las Vegas.
Ma enervez cand banii de vacanta ai multor romani se duc afara si ei n-au vazut mai nimic la noi.Pentru ca romanu' nu stie sa vanda turism. Cum nu stie sa vanda nimic din ce conteaza.

Vindem insa foarte bine manele, fufe, telenovele si Logan. Cu Logan sunt ok, da' restu'?


Marty
QUOTE(Stefan.A @ 16 Aug 2005, 10:39)
Ma enervez cand banii de vacanta ai multor romani se duc afara si ei n-au vazut mai nimic la noi.Pentru ca romanu'  nu stie sa vanda turism. Cum nu stie sa vanda nimic din ce conteaza.
*



Si chiar daca ar stii sa vinda, de ce crezi tu ca m-as duce intr-un loc in care sa impart acelasi petec de nisip cu toti cocalarii, meltenii, hailaifarii de spatele blocului si familiile cu copii? Chiar asa jalnic cum este, litoralul nostru era impartit cum trebuie: Mamaia pentru besinosi, melteni si cocari; Eforiile pentru anchilozati si cocari; Costinestiul pentru melteni, rapandule si adolescenti scapati de sub tutela; Neptun/Olimp pentru pensionari si melteni; Jupiter, Saturn, Venus pentru nucleul societatii, familia! Parerea mea....
2 Mai si VV erau singurele locuri unde mai puteai sa respiri linistit, sa n-auzi oracaieli la tot pasul, sa stai linistit noaptea pe plaja si sa asculti si tu o muzica in compania unei beri/vodci/sticle de vin.
Stefan.A
Pai tocmai am zis ca mai sunt locuri de-astea. Si pt ca sunt greu accesibile cred ca vor dura puutin mai mult ca Vama. Gata, tre' sa uitam vama cum era asa cum am uitat liceul, facultatea, copilaria. E bina ca o poti trece la "..been there, did it".
Multumim mediei si sper ca macar unii fac bani cu asta. Da BANI.

Nu ziceam ca nu stiu sa vanda litoral, ci turismu de la noi. Sunt locuri superbe unde iti blestemi zilele ca sa ajungi. Ca de, asfaltu e scump. Vezi apuseni.

O sa divaghez putin da' am vazut cateva case uitate prin apuseni unde curge paraul prin curte si e sarbatoare cand vad aia om strain. 'Tre sa rupi masina zeci de km pe forestier sa ajungi la ei. Sunt locuri unde te poti duce doar sa respiri AER. Da nu le promovam, le tinem pt urmasi. 'Da poate e mai bine asa, sa nu pateasca precum vama.

paul_s
pai asa era inainte ca acum e "cool"sa mergi in vama - cel putin in we e dezastru - da io tot sper ca or sa se convinga ca nu le place si or sa se care dracu inapoi in mamaia , costinesti sau dracu stie pe unde
vv
Stefan!!! PSSSSST!!! Ce 243.gif te-a pus sa scrii pe-aici? Lasa apusenii in pace, te rog, acolo e nasol, nu sunt drumuri, si n-are nici un sens sa mergi acolo.
Ce naiba mai, tu ai fost pe muntele Gaina in timpul/respectiv dupa "targul de fete". Si daca da, ce te-a apucat sa promovezi zona aia pe-aici, vrei sa avem parte de aceeasi chestie prin toti muntii si prin toate zonele fru.. err... nasoale?
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.