Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Va rog frumos! Schimbare antigel
DaciaClub - Forum Dacia > Celelalte modele Dacia - 1100, Berlina, Papuc, Nova > Probleme tehnice - Dacia Clasic
cezarb
Am cautat pe forum de mi s-a facut rau... mi s-au lipit ochii pe ecran ca la melc...poate stiti vreun link spre un tutorial limpede, ca dupa Mondiru nu intelegi nimic... Pleeaseee!!!
cristidb
Scoti antigelul vechi. Desfaci surubul de la radiator si cel din bloc pentru asta. Surubul din bloc e sub pompa de apa si are filet conic, asa ca nu il strange tare.
Deschide robinetul de la caldura pe tot timpul operatiei.
Pui vasul de expansiune undeva mai sus.
Pui suruburile inapoi.Torni intai antigelul in radiator(3L), apoi apa distilata cat maie nevoie (tot 3 litri de obicei).
Aerisesti, desfacand cele 2 suruburi de aerisire de la pompa de apa si de la furtunul din dreapta pentru radiatorul de caldura.
E utila o palnie speciala pentru aerisire, care se monteaza pe radiator.
bertro
am povestit eu pe scurt cum am procedat aici: http://www.daciaclub.ro/index.php?showtopi...&#entry16996695
tot prima data cand am facut operatiunea si mi-a iesit foarte bine, datorita si sfaturilor citite pe aici (sunt destule, da un search mai atent)
ydaniel
a si foloseste antigel de fimra si fi atent l;a gradul de diluare cu apa distilata!!!!
cezarb
Multumesc muult!!!
bertro
ca o completare: antigelul care iti ramane sa-l combini cu apa tot in proportie de 1:1 si sa-l pastrezi pentru completari ulterioare ca sa ramana mereu aceeasi concentratie a lichidului de racire.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.