Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: becuri galbene in far
DaciaClub - Forum Dacia > Celelalte modele Dacia - 1100, Berlina, Papuc, Nova > Probleme tehnice - Dacia Clasic
sport1299
daca pui becuri galbene in far ce se poate intampla cand te opreste politia sau rar-ul?

este cineva patit?
ghitza
ti-o trage rolleyes.gif
barbus
Adica?
sport1299
ghitza fi mai explicit... sunt interesat care sunt consecintele

ai patit-o tu sau ai auzit de la altii?
Ov
Teoretic iti ia talonul. Practic stai si tu cu un set de becuri normale si le schimbi pe loc.

citeste si tu aici
sport1299
multumesc Ov
am vazut link-ul catre rar si m-am lamurit smile.gif
pe faza scurta nicio sansa... iar faza lunga nu cred ca este considerata lumina de ceata...
barbus
Azi pe la ora 23:30 in drum spre casa de la munca m-a oprit un echipaj de la rutiera pt un control de rutina.Tin sa mentionez ca am becuri galbene in faruri pe faza scurta(am faruri cu 4 ochiuri ).Mi-au verificat actele,m-au intrebat daca am consumat alcool si mi-au dorit o seara placuta.
ghitza
Ai avut noroc sau nu au avut ei chef de verificari
diaconuliviu
Daciile vechi aveau optiune (legala) de a monta ori becuri clare ori galbene (cica pt vizibilitate mai buna pe timp de ceata). Daca becurile galbene cum spui, sint in farul de scurta, nu se legau de tine. Au existat si probabil mai exista inca becuri cu glob galben.
Posibil ca acum (din cauza altor norme RAR) sa apara ca ilegale...
Desi, aici parerile is impartite..
Daca eu in anii 80 cu un Roman Diesel aveam dreptul la emisii de 1 kg de fum pe km care se pastreaza si acum (adica daca masina a fost si e legala cu fumul tiris), de ce n-as avea dreptul sa circul cu becuri galbene?
Sau, daca se poate ingradi dreptul la becuri galbene, de ce nu si la emisii?

Ma refer la masini construite cindva dupa o norma, nu la cele noi.
Ov
pt ca retarzii au scris clar in norma ca pe fata nu este permisa decat lumina alba smile.gif

in franta pana mai acu' ceva ani (vreo 10-15), becurile galbene erau OBLIGATORII wink.gif
95bogdi
s-a schimbat legea , normal nu ai voie cu asa ceva , dar cel mai mult conteaza cine te opreste !!! pe cand o sa ies cu masina pe sosele am pus in torpedou 2 becuri normale ca sa le schimb pe loc daca e ceva....
ydaniel
Dacia 1300 arata f bine cu becuri galbene,asa ca spor la montat.
sport1299
atunci daca pun becuri galbene la faza lunga (modelul cu 4 faruri) o sa am probleme?
am inteles ca pe faza scurta nu este voie dar daca pun in faza lunga si nu circul cu ea aprinsa atunci pot sa se lege de mine?
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.