Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Cateva probleme si nelamuriri...
DaciaClub - Forum Dacia > Celelalte modele Dacia - 1100, Berlina, Papuc, Nova > Probleme tehnice - Dacia Clasic
forcrims
Dacia pe INJECTIE (2000)

Trebuie sa fac si eu niste reglaje pe la masina, sau sa ii mai schimb cate ceva si am nevoie de niste sfaturi. Nu sunt multumit de consum.
Inainte sa ii pun termostat am bagat benzina de 70ron, ~12 litri si am facut 123km in localitate, fara semafoare, fara mers la relanti, fara mers subturat, fara mers agresiv...pur si simplu mers normal. Dupa ce am pus termostat, motorul lucreaza la temperatura lui optima..89-90 grade. Am pus aceeasi cantitate de benzina si am facut un drum in exterior, mers cu 80-85km/h si cu ~12l de benzina am facut ~150km. Ceea ce tot mi se pare un consum maricel, pentru ca am prieteni cu dacii pe carburator care le consuma mult mai putin. Toba mea este cam afumata, are ceva funingine pe ea..si nu stiu de ce, ca nu merg subturat. Am scos sonda lambda , era si ea acoperita de un strat subtire si negru de funingine, dar acele orificii nu erau astupate. Tachetii sunt reglati de mine la 0.20 cu 0.25 la rece. Motorul merge rotund, masina se infige bine la demaraj zic eu, deci catalizatorul nu cred ca e infundat, cu toate ca ma gandesc sa il dau jos si sa pun o teava in locul lui.Azi am scos si bujiile, 1 si 2 erau negre tuci , iar 3 si 4 erau maro. Acum ceva vreme cand am umblat prima data la ele am vazut ca aveau distantele cam mari..mai bine de 1mm cred, si nu erau toate egale. Le-am reglat pe aripa la masina, care ar trebui sa fie de 0.6, plus stratul de vopsea..are undeva la 0,7..deci asta e distanta bujiilor acum si vreau sa o mai maresc, dar nu stiu exact la cat.Am aprindere electronica, nu am delcou. o sa atasez si o poza. Daca aveti vreo idee, de ce imi afuma , bujiile , interiorul tobei si consumul este marit...va ascult.

Later edit: Releul de tensine se prinde cu 2 suruburi de contra-aripa, dar un surub era rupt si se tinea doar intr-unul..iar luminile imi palpaiau la relanti. Ieri am remediat problema. Oare si asta putea sa influenteze consumul?
krapcarasu
afumat era totul pt ca ai mers fara termostat,catalizatoru,lbujiile si sonda trebuie curatate. Nu strica sa te uiti si la filtrul de aer
forcrims
Filtrul de aer e nou..are cateva sute de km. Bujiile le-am curatat si relglat la 1mm..o sa le verific iar in curand, sa vad daca s-au afumat.
G I M
Normal, dacia ta trebuia sa aiba relau de 50A cu releu regulator montat pe el.
r3d
ca sa nu te sperii din prima cu uzura setului sau ceva mai ieftin segmenti uzati/sau cel de ungere spart.verifica intai starea bujilor sa aiva o distanta corespunzatoare,sa nu fie intrerupte.verifica fisele sa nu fie intrerupte.
forcrims
Ulei nu consuma absolut deloc. 100% , nu e setul..inca. Bujiile sunt bosh..nu stiu ce vechime au , ca erau pe masina cand am luat-o. Electrozii din varf nu sunt topiti cum am vazut la alte masini.
Totusi o sa schimb si bujiile cat de curand. Momentan le am reglate la 1mm , ieri le-am reglat asa.Inainte le aveam pe la ~0.6-0.7 si cand mergeam cu a 2-a la relanti, scadea foarte mult in turatii cam pe la 400-500 zic eu..si mergea asa intrerupt, se zgaltaia masina..cred ca si murea motorul daca o lasam asa. Acum cand o las intr-a 2-a sa mearga la relanti..motorul sta in 800-900 de ture..si merge bine. Oare sa imi fi crescut si consumul mai mult acum, daca am marit distanta?
Stiu ca atunci cand distanta este prea mare ..consumul creste. Dar daca distanta este prea mica..este posibil sa duca si asta la un consum mai mare?
maho
Daca ai aprindere electronica, poti mari distanta de la 0.6 - 0.7, la 1 mm, e chiar recomandat, se pare ca pe-acolo ar fi scanteia ideala; nu e recomandata nici prea mica, nici prea mare (distanta intre electrozi).
ghitza
si eu am tot la 1mm reglata distanta si merge fara probleme
forcrims
Maine o sa fac un drum mai lung, de vreo 30km..o sa verific bujiile cand ajung acasa, sa vad daca s-au afumat. Nu m-am mai uitat la ele de cand le-am reglat la 1mm,,dar nici nu m-am mai plimbat..doar vreo 6km si aia facuti din bucati..nu toti o data.
forcrims
Am facut azi un drum de ~30km...am verificat bujiile la intoarcere si toate 4 sunt caramizii, asa cum ar trebui..consumul nu am idee inca. sper sa fi scazut.
Cand bujiile erau negre tuci(2 din ele), nu le-am curatat, doar le-am reglat la 1mm si le-am bagat la loc..se pare ca s-au curatat singure din cauza temperaturii.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.