Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Probleme bord CN
DaciaClub - Forum Dacia > Celelalte modele Dacia - 1100, Berlina, Papuc, Nova > Probleme tehnice - Dacia Clasic
fullhouse
Dupa cum descrie si titlul, ma confrunt cu o problema la bordul meu CN 3. Am achizitionat o carcasa de bord CN 4, si m-am pus sa demontez vechiul bord, care e crapat si invechit. Toate bune pana am ajuns la cele 6 suruburi de sus, de sub parbriz. In nemarginita mea inteligenta le-am fortat si-am smult piulitele alea cu carcasa de plastic. Imi dau seama ca acum va trebui sa dau neaparat bordul jos sa pot lucra. Intrebarea mea ar fi daca mai am sanse sa gasesc pe undeva piulite din alea bagate in carcase de plastic? Ca de nu, va trebui sa recurg la improvizatii, sa gauresc prin ambele table si sa-l prind cu suruburi normale.
Mersi anticipat.
stoicacostin
probabil undeva la dezmembrari sa gasesti ca slava domnului ca programul rabla a inmultit numarul lor la remat...ar fi pacat sa gauresti aiurea
ghitza
Se gasesc sigur la magazine ,cauta si pe net pe bestautovest.ro sigur au
fullhouse
Problema e ca nici nu stiu cum le zice, am cautat si eu pe net, asa fugitiv, dar n-am gasit nimic concret.
ghitza
http://www.okazii.ro/recomandate/51215209/...colivie-m5.html uite asa ceva
fullhouse
Ghita, mersi mult biggrin.gif
ghitza
smile.gif ,bafta cu proiectu
payty
n-am gasit un topic pe tema asta:


stie cineva cum se demonteaza butoanele acelea patrate care sunt in partea de sus de la bordul CN?

La mine nu merge cum trebuie cel de dezaburire si as vrea sa vad ce e cu el.

Ma refer la demontarea propriu zisa a butonului, nu scoaterea lui din bord. La magazin in mod sigur, daca gasesc de schimb, nu are si simbolul de dezaburire pe el si as vrea sa ii pun macar capacul original.


ghitza
prin spatele butonului ajungi la bec ,are un capac acolo care acopera becu si mai departe nu cred ca ai ce sa ii faci,dar nu gasesti buton cu semnu pe el?
nikuniku
uite niste poze cum se desface un buton CN
pe o parte are un sistem de blocare inchis/deschis,pe partea opusa bagi cu atentie o surubelnita mica si apesi in intreioru butonului,tragi de partea mobila a butonului si va iesii,la montare sa fii atent cu sistemu de blocare inchis/deschis, ca se poate rupe acel minuscul pinten de blocare si atunci poti sa arunci butonu la gunoi
payty
demontat, reparat, montat la loc - rezolvat, asa ca n-a mai trebuit sa cumpar altul.


merci mult!

giuscam
Mi se aude un fisiit sub bord, o fi de la capsulele vacumatice? Astept citeva sfaturi.
vecinuu
da, sau de la repartitor, are prostul obicei sa se desfaca de la mijloc si deaia se aude asa. Fasaie continu sau doar cand dai pe o anumita parte? Ca daca fasaie in continu e de la repartitor.
giuscam
Da fisie incontinu
vecinuu
Tragi de manetele alea 2 ca ies afara din locasul lor, scoti acea grila unde culiseaza manetele si dai de repartitor si verifici daca p-acolo fasaie. Daca da, il scoti frumos si te duci la magazin si cumperi altul
fullhouse
Intai de toate trebuie sa verifici daca nu ai vreun furtun spart, iesit de undeva, capsulele sa fie in stare buna. Daca nu ai nici una din problemele enumerate, doar distribuitorul poate fi cauza, il schimbi sau incerci sa-l repari, bafta.
giuscam
Mersi pt. sfaturi baieti , va tin la curent.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.