Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Furtun retur rezervor
DaciaClub - Forum Dacia > Celelalte modele Dacia - 1100, Berlina, Papuc, Nova > Probleme tehnice - Dacia Clasic
Andrii
De ceva timp aproape la o luna se rupe sau se fisureaza furtunul de retur de la rezervor, si curge benzina de mai mare dragul.
Daca operatiunea de inlocuire ar fi usoara , nu ar conta prea mult pentru ca un furtunas de retur costa 1 leu greu, dar toata operatiunea de inlocuire este destul de greu de facut de o singura persoana ( trebuie dat bineinteles rezervorul jos, si nimerite furtunasele de tur si de retur printr-o gaura, care duce la conducte).
In concluzie daca furtunul nu se freaca de nimic metalic, sub rezervor, de ce se crapa sau se rup?
Mentionez ca a doua oara cand le-am inlocuit am cumparat dintr-alea mai bune (respectiv mai moi, pt ca primele erau mai rigide) cica, recomandate de un mecanic!
Astept un raspuns ca fac deja 3 saptamani astea noi si trebuie sa ma pregatesc sufleteste sa ma bag iar sub rezervor smile.gif) !!!
viulian
Man, poate ai fost doar ghinionist, nu stiu ce sa zic smile.gif

Si mie mi s-a intamplat asta acum cam 2 saptamani, sa se fisureze, am fost si mi-am luat unele noi si gata.. Mi-a luat cam 2 ore sa fac operatia ca nu stiam exact ce si cum, dar m-am descurcat.

Prima data pentru furtunul de tur mi-a dat ceva asa de moale si subtire, ca nu statea indoit la 90 de grade, se gatuia. Noroc ca m-am prins si am cerut altu. Vad ca e ok, si nu cred sa se fisureze usor. Sunt groase de vreo 2-3 mm (vreau sa zic cauciucu de jur imprejur). Si le-am cumparat sa fie lungi de vreo 20-25cm (nu stiu daca asa trebuie sa fie un furtun de tur si unu de retur) pentru ca sa le bag usor prin orificul acela de trecere si apoi doar sa las rezervoru la loc, sa nu fiu nevoit sa trag de ele de prin compartimentul rezervorului.

Ce am observat eu e ca poti foarte usor sa le torsionezi cand le infigi definitiv (cel putin la mine a trebuit sa imping ca nebunu pana au intrat pe pozitie) dar am avut grija sa ramana netorsionate..
Seba
Furtune de calitate proasta. Am patit si eu. Dupa cate imi amintesc sunt facute la 90 grade si nu trebuie dat jos rezervorul ci numai scutul.
simon
Cind aveam berlina am rezolvat toate furtunele de benzina in felul urmator: am cumparat furtun GATES la metru si am taiat pe masura inlocuind tot ce era pentru benzina. Pune si coliere noi. Ani de zile nu vei mai avea probleme.
Andrii

Colierele sunt noi. De unde pot sa il cumpar?
simon
Imi pare rau, nu-ti pot spune un magazin in acest moment. Ceea ce am povestit
s-a intimplat acum citiva ani cind aveam berlina. Am dat insa cu google si iata ce am gasit: amiauto
Succes!
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.