Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Turometru digital
DaciaClub - Forum Dacia > Dacia Solenza > Imbunatatiri - Dacia Solenza
MG
salut!
dupa ce am citit cam tot ce e pe aici despre turometre nu am reusit sa-mi montez si eu unu sad.gif
va rog sa-mi explicati daca aveti timp/buna vointa cum dumnezeu sa leg un turometru digital.
turometru este asta
unde dumnezeu sa leg firul verde? sau care e bobina de inductie..

PS: am solenta.. varianta fara turometru/indicator apa in bord.

mersi fain!
robert.s
salut !
La inceput m-am gandit sa-mi iau si eu din asta , dar dupa ce am studiat schema electrica m-am razgandit ...

Ideea e ca este facut pentru masini cu sistem clasic de aprindere si nu mai corespunde cu sistemul de aprindere de pe slz ( bobina dubla de inductie 1/4 si 2/3 ) . Poti lua semnal de la senzorul de turatie , dar s-ar putea sa ai doar o tensiune sau curent variabile iar pentru tipul asta de indicator iti trebuie impulsuri .Sau poti modifica montajul in asa fel incat sa elimini partea in integrare a impulsurilor si sa dai semnal de tensiune sau curent variabil direct pe intrarea integratului dupa o adaptare corespunzatoare ... in orice caz dupa cum ai pus intrebarea nu o sa poti face modificarile asa ca apeleaza la un prieten care se pricepe .
Oricum trebuie etalonat daca faci asta ...
Succes !
MG
QUOTE(robert.s @ 17 Aug 2005, 15:37)
salut !
La inceput m-am gandit sa-mi iau si eu din asta , dar dupa ce am studiat schema electrica m-am razgandit ...

Ideea e ca este facut pentru masini cu sistem clasic de aprindere si nu mai corespunde cu sistemul de aprindere de pe slz ( bobina dubla de inductie 1/4 si 2/3 ) . Poti lua semnal de la senzorul de turatie , dar s-ar putea sa ai doar o tensiune sau curent variabile iar pentru tipul asta de indicator iti trebuie impulsuri .Sau poti modifica montajul in asa fel incat sa elimini partea in integrare a impulsurilor si sa dai semnal de tensiune sau curent variabil direct pe intrarea integratului dupa o adaptare corespunzatoare ... in orice caz dupa cum ai pus intrebarea nu o sa poti face modificarile asa ca apeleaza la un prieten care se pricepe .
Oricum trebuie etalonat daca faci asta ...
Succes !
*




in schema de conectare arata si posibilitatea de conectare la intrarea taho de la aprinderea electronica.. la SLZ nu exista asa ceva? sau ceva echivalent?
Mircea Visan
Eu am avut la dacia un turometru digital. L-am luat din italia prin 91. Daca imi aduc bine aminte, parca montam un fir la bobina de inductie si celalt fir cred ca la masa. Nu prea mai tin bine minte. Dar stiu ca mergea brici.
Este in general pentru dacii clasice. Nu stiu daca la solenza merge
Oricum intraba un electrician. Eu am avut o schema la el. Dar chiar nu mai tin minte.
Mircea
kingviper
MG

Mai bine dai 150 lei si iei bord cu turometru cu tot, si scapi de problema
bygy007
din 2005 o fi rezolvat omu problema
slider2
QUOTE(bygy007 @ 5 Feb 2009, 23:39)
din 2005 o fi rezolvat omu problema
*


e al 8-lea topic din 2005 pe care il reinvie, i-am mai zis si eu intr-un topic, dar...
Banu1974
QUOTE(slider2 @ 5 Feb 2009, 23:44)
e al 8-lea topic din 2005 pe care il reinvie, i-am mai zis si eu intr-un topic, dar...
*


Ii spunem degeaba.
A luat omu" o solenza...si a prins pe Dzeu de picioare... radmasa.gif
slider2
nici chiar asa, e doar intuziast. ce n-as da eu sa am macar o solenza sad.gif , momentan fiind pieton. masina din semnatura e a tatalui meu, iar eu o conduc ffff rar.
andr3y_yoo
cred ca a citit toate tipicurile de la imbunatatiri laugh.gif
gata viper stiu ca ti-am zis sa mai citesti dar nici chiar asa
macar citeste dastea mai noi icon_mrgreen.gif
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.