Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: probleme noxe dacia berlina li an 2000
DaciaClub - Forum Dacia > Celelalte modele Dacia - 1100, Berlina, Papuc, Nova > Probleme tehnice - Dacia Clasic
ionutbrf
domnilor am intrebat fel si fel de oameni si nimeni nu mia dat un raspuns definitiv ce valori de noxe trebuie sa aiba o dacie berlina pe injectie cu catalizator valori admise de lege .


am fost prins de un filtru cu dacia li mi sa dat verdictu noxe peste limita legala in turatie da nu stiu cata turatie ia dat cei de la rar ca ma tinea de vorba politaiu si mi-au scris pe foaia aia
turatie min 2000rpm- 0,72%co si inca ceva 1043 lamda semnu ala ca un y intors .


cat de mult sunt acesti 0,72 %co.in turatie?
si cat este limita legala ?
si ce trebuie sai ii fac?

va multumesc daca ma intelegeti si imi dati un rsp.
daniel1994
sunt patit cu treaba asta....dar la mine la relantiu imi ieseau noxele bune si nu imi ieseau bune cand o tinea turata...dar ce sa vezi:!!!>..

Normal noxele se iau cu masina turata la 2000 de ture insa la mine au accelerato de-i sareau pistoanele numai ca sa ma parleasca ei..Cand am fost cu masina la RAR mi-au iesit noxele bune fara sa-i fac vre-o reparatie...

Va dau un sfat...daca va opreste astia de la control spuneti ca nu aveti actele la voi si va luati decat amenda pt acte,ca la control poti sa ai tu mercedes ca tot iti gaseste ei ceva si iti iei si amenda si talonu luat...

Cat despre tine nu baga bani in masina ca bagi degeaba...te duci frumos la rar,,,ii dai lu nenea d acolo 50 de lei si iti pune parafa ca e bine apoi te duci la politie si iti iei talonul inapoi...
maho
QUOTE(daniel1994 @ 6 Aug 2012, 10:17)
Va dau un sfat...daca va opreste astia de la control spuneti ca nu aveti actele la voi si va luati decat amenda pt acte,ca la control poti sa ai tu mercedes ca tot iti gaseste ei ceva si iti iei si amenda si talonu luat...

Cat despre tine nu baga bani in masina ca bagi degeaba...te duci frumos la rar,,,ii dai lu nenea d acolo 50 de lei si iti pune parafa ca e bine apoi te duci la politie si iti iei talonul inapoi...
*


Mai bine las-o balta cu sfaturile de genul asta excl.gif
L.E.: oricum o dezmembreaza...
tatabobu
Maho, nu vezi ca da sfaturi din marea lui experienta de maxim 7 luni de soferie? O fi facut vreo 5-6 sute de kilometri pana acu' rolleyes.gif
forcrims
Nu aveam nici o idee despre asta..dar am dat un search pe google, si am gasit ceva pe un site despre normele de poluare. O sa postez doar ce te intereseaza pe tine , si anume EURO 2:



,,Pentru autovehiculele EURO 2 concentrația de CO la ralantiul motorului nu trebuie să depășească 0, 5 % din volumul de gaze arse, iar in regim de accelerație a motorului la cel puțin 2000 rotații pe minut pentru autovehiculele cu EURO 2 conținutul de CO nu trebuie să depășească 0,3 % din volumul de gaze arse.''


Se pare ca tu ai scos putin peste dublul limitei legale de CO la 2000rpm. Tare sunt curios cat o scoate a mea, ca in cateva luni expira itp-ul.
marian_6963
In RNTR1 sunt mentionate nivelele la emisiile de noxe, la pag 128.
ionutbrf
da dar pe foaia aceea scrie la co 0,7 si in ca ceva 1 sau 2 nu se intelege bine ceva de genu 0,72%co si inca ceva ce a pus ei testeru ala pe un surub de deasupra la motor si scrie 1043 la y intors si inca ceva nustiu cat de mare e 0,72 asta sau daca a scris ei din burta ca au fost multe masini oprite nu numai eu au fost oprite 880 de masini in 3 ore motoru era foarte cald si nici nu stiu cat a turato politaiu ala ca pe mine ma luase altu sai prezint portbagaju si aia siau facut de cap cu masina .Acum nistiu ce sa fac sa o dezmembrez!Sau sa ii fac noxele si mam intrebat cat de mare este 0,72 asta .Si daca mai merge sa ma duc tocmai din 26 aprilie tocmai acum sai recuperez talonu.?


le multumesc celor care ma inteleg.

6 Aug 2012, 20:57:
da daniel cu actele clar nu am actele la mine si imi da amenda dar nu inteleg ceva nu prea ma oprit politia in aproape 2 ani si cand ii zic ca nu am actele nu imi cere numele plm si ei nu da numaru la masina prin statie si vede ca am luat talonu suspendat si etc???
piston
Unchiul Sam de pe bancnota de 100 de lei este un tip respectat si foarte cunoscut,ziceti ca va trimis el cu o recomandare...
daniel1994
QUOTE(tatabobu @ 6 Aug 2012, 09:30)
Maho, nu vezi ca da sfaturi din marea lui experienta de maxim 7 luni de soferie? O fi facut vreo 5-6 sute de kilometri pana acu'  rolleyes.gif
*




bai baiatule eu am 52 de ani si am ani de soferie mai multi decat ai tu de viata....sunt trecut prin zeci de filtre RAR si stiu cu ce se mananca asa ca nu va mai dati voi zmei pe aici pe forum ca nu sunteti decat niste amarati de tilicari care v-a cumparat si voua mamica sau taticu o dacie...n'ai tu fire de par in cap cati kilometrii am mers eu cu masina

7 Aug 2012, 16:15:
QUOTE(ionutbrf @ 6 Aug 2012, 19:50)
da dar pe foaia aceea scrie la co 0,7 si in ca ceva 1 sau 2 nu se intelege bine  ceva de genu 0,72%co si inca ceva ce a pus ei testeru ala pe un surub de deasupra la motor  si scrie 1043  la y intors si inca ceva nustiu cat de mare e  0,72 asta sau daca a scris ei din burta ca au fost multe masini oprite nu numai eu au fost oprite 880 de masini in 3 ore  motoru era foarte cald  si nici nu stiu cat a turato politaiu ala ca pe mine ma luase altu sai prezint portbagaju si aia siau facut de cap cu masina .Acum nistiu ce sa fac sa o dezmembrez!Sau sa ii fac noxele si mam intrebat cat de mare este 0,72 asta  .Si daca mai merge sa ma duc tocmai din 26 aprilie tocmai acum sai recuperez talonu.?
le multumesc celor care ma inteleg.

<span class='edit'>6 Aug 2012, 20:57:</span>
da daniel cu actele clar nu am actele la mine si imi da amenda dar nu inteleg ceva nu prea ma oprit politia in aproape 2 ani si cand ii zic ca nu am actele nu imi cere numele plm si ei nu da numaru la masina prin statie si vede ca am luat talonu suspendat si etc???
*




Nu ai inteles...acum oricum trebuie sa iti iei talonul inapoi....data viitoare cand te mai opreste vre-un control RAR si sti ca nu ai masina in regula spune-i ca nu ai actele la tine...ei o sa dea prin statie de acte si daca le ai in regula o sa vada ca e in regula...iti da doar o amenda ca nu le ai la tine si te lasa sa pleci...dar scapi de control si nu iti mai ia nici talonul...eu la asta m-am referit....treaba asta am invatat-o de la un tehnician RAR de ani buni de zile si sunt trecut prin chestii de astea...stiu eu ce vorbesc ca nu dadeam sfaturi aiurea!!!
ionutbrf
NU este prea tarziu sa ma duc la rar cand mia luat talonu a fost pe 26 aprilie ?


Si inca ceva io nu o sa pot sa radiez masina fara talon nu ?
maho
QUOTE(daniel1994 @ 7 Aug 2012, 17:10)
bai baiatule eu am 52 de ani si am ani de soferie mai multi decat ai tu de viata....sunt trecut prin zeci de filtre RAR si stiu cu ce se mananca asa ca nu va mai dati voi zmei pe aici pe forum ca nu sunteti decat niste amarati de tilicari care v-a cumparat si voua mamica sau taticu o dacie...n'ai tu fire de par in cap cati kilometrii am mers eu cu masina

...data viitoare cand te mai opreste vre-un control RAR si sti ca nu ai masina in regula spune-i ca nu ai actele la tine...ei o sa dea prin statie de acte si daca le ai in regula o sa vada ca e in regula...iti da doar o amenda ca nu le ai la tine si te lasa sa pleci...dar scapi de control si nu iti mai ia nici talonul....treaba asta am invatat-o de la un tehnician RAR de ani buni de zile si sunt trecut prin chestii de astea...stiu eu ce vorbesc ca nu dadeam sfaturi aiurea!!!
*


1. Cred ca ...te-ai dus la scoala de la 6 ani wink.gif
2. Varsta iti da cu virgula, de la profil, deci ori minti acolo, ori aici:
QUOTE
Birthday      18 October 1991

3. Probabil te referi la ARR, care nu e acelasi lucru cu RAR (RAR-ul se ocupa cu altceva, nu cu opritul masinilor in trafic);
4. ARR-ul nu retine acte si nu da amenzi, doar echipajul de politie care il insoteste;
5. Daca tot dai sfaturi pt. comiterea de ilegalitati...vezi poate ursul tau are nevoie de o plimbare.
Danut 88
Tu ai depasit limita legala foarte tare in turatie.Ai avut CO-0.72%(maxim legal 0.30%), si semnul ala "y" intors este lambda; iar valoarea aia de 1.043y la tine trebuia sa fie intre 0.970 si 1.030. Deci talon retinut pentru noxe mari. Valoarea sondei lambda este data de valoarea nivelului de CO (dioxid de carbon) si valoarea Oxigenului, iar la tine valoarea de CO este mare automat a crescut si valoarea sondei lambda. Incearca sa inlocuieste catalizatorul.
krapcarasu
CO e monoxid de carbon, bioxidul e CO2 si este vreo 30% din gazele de ardere
Danut 88
Scuze, nu prea mi-a placut chimia. smile.gif
ionutbrf
si doar vina catalizatorului este sau si sonda lamdaa
bv-08-fgm
Daca era sonda iti aparea o eroare,si se schimba si mersul la motor.
mstaniloiu
Controlul RAR poate fi refuzat legal - din motive personale, cu pretul unei contraventii egale cu aceea de neprezentare a actelor.

Conditia este sa spuneti din capul locului - din momentul in care va saluta politistul si va spune de ce v-a oprit (ca v-a oprit pentru un control in trafic) - voi sa spuneti clar si cu hotarare ca refuzati controlul.

Numai bine - drumuri bune !

P.S. - Si eu am fost oprit in trafic de RAR+Pol.Rutiera in 2009 , mi-au luat Cert. de Inm. in conditiile in care aveam ITP-ul valabil facut in urma cu 2 luni la RAR Voluntari sad.gif .
razvan1985
pentru refuz de verificare tehnica in trafic,se suspenda permisul de conducere;iar legat de RAR(registrul auto roman),ei sunt aceia care impreuna cu politia formeaza echipaje de verificare tehnica in trafic. wink.gif
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.