Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Probleme cutie de viteze 5 trepte
DaciaClub - Forum Dacia > Celelalte modele Dacia - 1100, Berlina, Papuc, Nova > Probleme tehnice - Dacia Clasic
horsepower
Va salut,sunt nou pe aici si vin si eu cu o problema la cutia de viteze

am schimbat planetarele pentru ca cele vechi bateau rau si am constatat ca pinionul din dreapta are joc si pierd si ulei pe acolo...care ar fii problema si ce ar fii de schimbat in acest caz avand in vedere ca in momentul in care bag in mansalier caraie pana intra si se mai aude un carait scurt cand schimb din a 2-a in a 3-a
sobolan
aia e o piulita reglabila cu simering in ea....n-ar fi prea bine sa umbli la aia din dreapta(ai un pic de joc in sateliti)....verifica si la axul planetar din stanga(la sofer) si daca are joc mare si acolo il strangi putin din piulita aia mare dar lasa un joc minim.....din stanga reglezi jocul dintre coroana si pinionul de atac....
se gaseste piulita aia cu tot cu simering in ea,cumperi 2 si le schimbi...numeri filetele atent atent.....
caraitul scurt din 2-3 este de la sincron/manson.....sincer mai bine ai cauta o cutie buna pe la remat.
spor !
B17XGG
Jocul este cauzat de uzura mare in lagarul caseta sateliti - pinion planetar, lagar care nu este cu rulment. Probabil s-a folosit cutia cu ungere deficitara. De obicei se inlocuieste tot ansamblul casetei pe care se monteaza ulterior coroana fiindca sigur nici satelitii cu axul lor nu sunt in buna stare. Mai exista un lucru care trebuie bine observat: jocul sa nu fie al intregii casete in rulmentii 30207 (asta numai daca cineva nepriceput s-a apucat sa umble la piulitele crenelate de reglaj al grupului conic, interventie total contraindicata).
Selectarea marche-arriere se face numai cu ambreiajul decuplat si roata oprita. Daca caraie inseamna ca nu decupleaza bine ambreiajul si cutia este antrenata, chiar cu alunecare, de catre motor.
horsepower
se pare ca problema incepe sa se cam agraveze...astazi am plecat cu masina pana la un prieten si pe drum am observat ca in momentul in care apasa ambreiajul sa schimb vitezele se aud 2 lovituri infundate pe dedesupt , in plus a inceput sa se auda si un zgomot usor de la cutie ''cred''...nu stiu ce sa mai cred si ce sa-i mai fac

Am dat-o in ziar la vanzare...sper sa scap de ea si sa imi iau ceva pe gpl avdn in vedere ca benzina continua sa se scumpeasca!!!
ghitza
Si daca o faci pe asta si ii trantesti o inatsalatie GPl nu e bine?
horsepower
pai cred ca ma costa mai mult sa o fac pe asta si sa-i pun gpl decat sa o vand si sa imi iau una de-a gata.

cat m-ar costa sa pun gpl pe dacia mea pe injectie?
ghitza
Cutia sa o dai jos si o repari mai exact o verificare ca la carte nu cred ca sari de 200 roni asta daca si trebuie schimbat cevapiese importanta cu tot cu manopera daca nu o desfcai tu ,daca o desfaci si o dai jos mai putin,poate nu problema mare dar stii ca e ca noua pe urma
In legatura cu GPL-ul iei o instalatie second cu acte in regula o montezi tu si gata treaba ,o instalatie second gasesti la bursa si la 300 roni + 100 trecerea in acte si ai gpl,poti sa pui fara probleme si de carburatie doar mixer sa ai,si uite asa cu MAXIM 500 roni ai cutia ca noua si GPL
horsepower
daca e asa ar fi bine....o sa ma interesez si o sa vad ce gasesc
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.