Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Probleme franare.
DaciaClub - Forum Dacia > Celelalte modele Dacia - 1100, Berlina, Papuc, Nova > Probleme tehnice - Dacia Clasic
Alexio
Buna ziua tuturor!

Este vorba despre o Dacia 1310 Berlina 1998.

De ceva vreme, masina are o problema la sistemul de franare. Mentionez ca placutele sunt noi si discurile de frana sunt noi.

In momentul in care franeaza, masina trage in stanga si franeaza cu un efect gen: prinde-scapa-prinde-scapa-etc. Se simte si in volan pentru ca se misca volanul, stanga-dreapta-stanga-dreapta.

Ce s-a observat este ca in zilele astea mai reci, in primele 2-3 franari nu a facut iar apoi a inceput sa faca. Cand era cald facea tot timpul.

Ce ar putea fi? Lichidul de frana nu a fost schimbat niciodata, este cel original.


Multumesc!
burlacu marian
Este posibi ca discul de frana sa se fi ovalizat (sau are bataie axiala) Verificati si piulita de strangere a planetarei.
STORMTROOPER
Eu as zice sa schimbi lichidul de frina in primul rind. De obicei se schimba la 2 ani pentru ca isi pierde proprietatile. Dupa ce ai facut asta verifici planeitatea placutelor si a discului/discurilor. Apropo ce marca sunt discurile?Daca sunt ASAM/CONEX/Master Sport pregateste bani sa le schimbi pentru ca cel mai probabil unul dintre ele s-a ovalizat. Mai verifica si etrierul sa culiseze cum trebuie . Succes
horsepower
problema ta este la discurile de frana...si aici iti dau un sfat bun...schimbale pe amundoua ca nu costa mult si este vorba de siguranta ta in plus este o operatie rapida si sigura si o sa ai si frane mult mai bune
Alexio
Sunt noi smile.gif.

Problema este dinainte sa le schimb smile.gif, ma refer la discuri. Ori sa se ovalizeze din 800km... Sunt frantuzesti nu connex sau alte aberatii proaste.

Franeaza in pasi doar daca franez incet si la viteza mica, 40 km... daca apas la orice viteza mai puternic nu mai franeaza in pasi.
horsepower
verifica si eventualele jocuri la roti gen pivoti si capete de bara...nu cred ca sistemul de franare de la pompa pana la etrieri ar fii de vina tot la partea mecanica incepand de la discuri...pe acolo pe undeva ma duce cu gandul ca ar fii problema
stabil777
Probabil ai dereglat rotile ,convergenta,iar pe fata nu cred ca ai frine ,ai?Ca daca nu ai , fie etrierii se blocheaza pentru ca sunt nefolositi,fie nu ai lasat sa curga lichid destul ,fie nu ai strins suficient cit sa atace furca pedalei pistonul pompei de frina.

Dar te sfatuiesc sa citesti inainte de a mai bijbii , posturile/titlurilelegate de frine ale acestui meserias foarte bine documentat
.
http://www.daciaclub.ro/index.php?act=Sear...e=posts&st=1775
Ca sa se gaseasca hiba trebuie sa stii exact si pe unde ai mai umblat inainte.
Alexio
Yeah, era blocata o tija pe spate, roata dreapta, dat jos, curatat, spalat si spraiat, reglat si cablu de frana de mana si gata merge masina.

Aia era problema, nici nu au vrut sa-mi ia banii la service pentru treaba asta banala.

Nu avea nici aer pe instalatie, etrierele sunt perfecte, totul e ok.


Mersi pentru ajutor.
burlacu marian
Era blocat a o tija ??? pe spate si te tragea stangacand franai? Mai pune ceva!
stabil777
Pun eu , poate nu era blocata decit, partial mergea infrinat pe spate!?
ghitza
in primu post zice ca trage volanu ,adica are probleme pe fata
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.