Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Schimbare burduf planetara.
DaciaClub - Forum Dacia > Celelalte modele Dacia - 1100, Berlina, Papuc, Nova > Probleme tehnice - Dacia Clasic
Lucian MC
As vrea si eu un mic instructaj cum sa schimb burduful de la o planetara daca tot sunt cu masina desfacuta si tot pun totul nou pe ea. Am avut 2 planetare noi de uzina ca rezerva dar dealungul anilor burdufele de pe ele s-au crapat datorita faptului ca le-am tinut in pod si nu le-am dat importanta planetarelor . Acum vreau sa le pun burdufe noi si sa le pun pe masina. Problema e ca vreau sa schimb doar burdufele de pe partea care intra in fuzeta caci celelalte s-au mentinut in stare perfecta si nu vreau sa le schimb. Intrebarea este cum fac acest lucru fara sa distrug planetara sau cum fac acest lucru corect. Multumesc mult.
tynn
Treaba nu e foarte complicata, dar necesita atentie si ceva scule: ai nevoie in primul de o menghina, in care sa prinzi planetara intr-o pozitie oblica (asta ca sa lucrezi mai usor) . Dupa care scoti siguranta burdufului de la capul dinspre cutie si inelul de cauciuc care stange burduful pe ax si il dai mai jos pe arbore, ca sa ai acces la cap. Ca sa poti scoate capul, trebuie sa indoi spre exterior marginile de tabla ale capului, care impiedica galetii tripodei sa iasa din cap. Dupa ce faci aceasta operatiune, va trebui sa pozitionezi planetara vertical in menghina (cu capul de la cutie in sus) si sa scoti cu grija capul, avand grija sa nu iasa vreun galet de pe tripoda. Acestia sunt de fapt niste rulmenti cu ace si nu au nicio siguranta care sa-i tina pe pozitie, deci n-ar fi indicat sa stai sa aduni acele role de pe jos apoi si sa te chinui sa pe pui la loc...Urmatoarea faza ar fi scoaterea sigurantei care tine tripoda pe axul planetarei, cu un cleste special, iar apoi sa scoti tripoda de pe ax. In acest moment poti scoate ambele burbufe pe pe arborele planetar.
Daca nu am fost destuul de explicit, poti sa cauti si in manualele de la tutoriale indicatii si sa vezi eventual ceva imagini.
Spor la treaba!
marius100
Salut. Daca ai planetara deja data jos este destul de simplu. Pentru a inlocui burduful dinspre fuzeta trebuie sa te apuci sa demontezi dispre capatul care intra in cutie. Imagine de ansamlu (poz 1) Faci in felul urmator : scoti colierele care tin burduful dinspre cutie, tragi durduful spre capatul care intra in fuzeta ca sa-ti faci loc si sa poti sa lucrezi, apoi pui planetara in pozitie verticala si lovesti usor cu ciocanul in capacul de la tripoda in zonele marcate cu rosu de mine(poz 2). Planetara trebuie sa fie complet in aer, nu spijinita, ca sa poata iesi capacul respectiv. Imediat cum ai scos capacul, cu planetara in pozitie verticala legi cu o carpa de jur imprejur tripoda cu rulmentii pe ace sa nu iasa camasile rulmentilor ca se imprastie acele pe jos si-ti faci singur de treaba. Am scos eu o camasa ( poz 3)sa-ti arat in ce pozitie sunt acele in caz ca Doamne feri se intampla sa-ti scape camasa sa stii cum sa le pui la loc. La mine era vaselina intarita si nu au cazul acele, dar la tine se vor imprastia pe jos, au patit-o destui ca este vaselina moale. Dupa ce ai legat carpa poti sa pui planetara in pozitie orizontala si scoti siguranta care tine tripoda, tragi usor si scoti tripoda, scoti colierele de la burduful dinspre fuzeta , dai afara ambele burdufe. Daca se vede mizerie in vaselina de la burduful rupt cureti si pui vaselina noua, pui burduful nou, pui colierele si ai terminat pe partea dinspre fuzeta. Urmeaza partea dinspre cutie, bagi burduful si colierele sa nu uiti de ele apoi pui tripoda vezi ca are o tesitura (poz 4) care trebuie sa fie la exterior, sa-i dea voie la siguranta sa intre, apoi pui siguranta ( este bine sa ai una noua ca aia veche se cam duce daca nu folosesti cleste special de sigurante atunci cand o scoti) Capacul de la tripoda il pui vertical, planetara o tii vertical, scoti carpa pe care ai pus-o pe rulmenti si apesi planetara un pic inclinat (poz 5) sa intre tripoda pe ghidajele din capac, daca este nevoie lovesti usor de sus in jos tot ansamlul de un lemn pana intra complet, apoi cu un ciocan indrepti tabla de la capac in cazul in care s-a deformat (saltat) atunci cand ai scos tripoda, lovesti in zonele marcate de mine (tot poz 5), apoi bagi vaselina, tragi burduful pui colierele si gata. Cand pui planetarele pe masina vezi sa le pui la gauri sa poti baga splintul ca la a mea a lucrat un mester bun si nu apus-o la gauri si a trebuit sa le scot. Pentru mine cel mai greu a fost montarea colierelor mari ca erau dintr-o sirma foarte tare dar am insistat si a mers pana la urma. Spor !

LE Din motive pe care nu le cunosc ordinea pozelor este inversa deci poz 1 este in dreapta.
schumi_86
Salutare! Pun si eu o intrebare aici ca sa nu deschid alt topic, de cautat am cautat dar nu am gasit nici un raspuns concret.
Am cutie in 4 trepte cu planetare scurte, pot pune una lunga in locul celei scurte. Am una de la un prieten si se prezinta intr-o stare mult ma buna fata de a mea doar ca este lunga.
Precizez ca am masina f.joasa si cred ca s-ar compensa lungimea in plus doarece am observat ca au alta pozitie planetarele de cand am coborat masina.
Lucian MC
Nu incerca pentru ca vei distruge cutia . Nu merge acea planetara pentru ca la cele cu planetare lungi ,planetara intra putin in cutie.
bucatzel
Nu poti pune la plezneala planetare lungi sau scurte. Daca tin bine minte, difera satelitii din cutie de la un tip la altul.
B17XGG
Da, difera pinioanele satelite. Diferenta de lungime intre cele doua tipuri de planetare este de cca. 13mm. NU se poate monta axa planetara inadecvata indiferent de garda masinii (sa nu uitam ca mai exista hopuri si hartoape, ca nu suntem in raiul sfantului Sisoe !).
schumi_86
Am inteles, pana la urma nu am montat-o pe cea lunga pt. ca mi-am dat seama ca nu se va potrivii. Am pus-o inapoi pe cea a masinii pana voi gasii alta. Multumesc pt.raspunsuri oricum wink.gif
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.