Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Problema Usa Dacia 1310
DaciaClub - Forum Dacia > Celelalte modele Dacia - 1100, Berlina, Papuc, Nova > Probleme tehnice - Dacia Clasic
95bogdi
salutare dragi colegi....de curand am intampinat o problema cu usa din spate in partea dreapta....nu o puteam deschide din exterior...si am umblat la acel surub de unde se regleaza deschiderea....si acu nu se mai deschide nici din interior nici din exterior....am dat fata de usa jos...dar nam la ce sa umblu acolo....astept sfaturile voastre....multumesc smile.gif
BN64FLO
Daca ai dat fata de usa jos,incearca sa tragi de sarma care face legatura intre broasca si manerul din interior si ar trebui sa se deschida,daca nu incearca sa ii dai un picior de interior boxing.gif (solutie radicala si nu stiu daca va da rezultate si la tine dar eu asa deschideam usa la sofer cand se bloca,ma intindeam pe scaune,doua picioare in usa si se deschidea singura)
95bogdi
QUOTE(BN64FLO @ 28 Aug 2012, 10:19)
Daca ai dat fata de usa jos,incearca sa tragi de sarma care face legatura intre broasca si manerul din interior si ar trebui sa se deschida,daca nu incearca sa ii dai un picior de interior boxing.gif (solutie radicala si nu stiu daca va da rezultate si la tine dar eu asa deschideam usa la sofer cand se bloca,ma intindeam pe scaune,doua picioare in usa si se deschidea singura)
*


am tras si de sarma...am incercat si sa ii dau cateva picioare.....un prieten era in masina si dadea cu piciorul....eu cu inca un prieten treageam de usa....am si incercat sa o ridic putin in sus si sa trag...fara rezultate...mi-e frica sa dau tare ca poate se indoaie sau pateste geamu ceva.....
cielo99
Desfa balamalele de pe stalp si trage usa 1 cm in fata sa iese de pe cremalieara aia. Poate reusesti si daca doar scoti bolturile balamalelor ca sa nu modifici reglajele.
95bogdi
QUOTE(cielo99 @ 28 Aug 2012, 11:45)
Desfa balamalele de pe stalp si trage usa 1 cm in fata sa iese de pe cremalieara aia. Poate reusesti si daca doar scoti bolturile balamalelor ca sa nu modifici reglajele.
*


la asta ma gandeam acum...ar fi singura varianta...
mersi fain smile.gif
bygy007
la usa ai o clela , daca a sarit aia nu prea mai merge sa deschizi , eu asa am patit
mecanick_maverick
Mäi bäieti , usa nu se deschide cu picioarele ci cu cap . ( se pot scoate bolturile daca deschizi usa din fata , dar e multa complicatie - pentru nimic ).
Cu o sîrma nu prea moale îndoita ca în imagine se trage pintenul de închidere spre exterior în timp ce apesi putin pe usa spre închidere , mai simplu nu se poate .[attachmentid=1627833266]
cielo99
Sper sa inteleaga ca e posibil ca acum in loc sa dea cu picioarele in usa sa dea cu capul. icon_mrgreen.gif
95bogdi
QUOTE(bygy007 @ 28 Aug 2012, 20:12)
la usa ai o clela , daca a sarit aia nu prea mai merge sa deschizi , eu asa am patit
*



sad.gif
QUOTE(mecanick_maverick @ 29 Aug 2012, 01:21)
Mäi bäieti , usa nu se deschide cu picioarele ci cu cap .  ( se pot scoate bolturile daca deschizi usa din fata , dar e multa complicatie - pentru nimic ).
Cu o sîrma nu prea moale îndoita ca în imagine se trage pintenul de închidere spre exterior în timp ce apesi putin pe usa spre închidere , mai simplu nu se poate .[attachmentid=1627833266]
*


hmmm....o sa incerc faza cu sarma...daca nu....o scot din balamale.....o sa revin cu rezultate peste o saptamana jumate ca o sa fiu plecat la mare.....multumesc pentru schita !
PH-06-BOA
Nu se poate sa nu mearga, numai sa ai loc sa poti baga sarma, intre usa si aripa spate. Partea scurta indoita a sarmei, lateste-o cu ciocanul, si sa fie lunga, cat grosimea cremalierei. Nu va fi simplu de deschis daca o desfaci din balamale, pentru ca partea de dedesubt a broastei, "imbraca "cremalira. Solutia simpla si sigura, e tot sarma indoita, dar latita, prntru a se putea trage si trece intre broasca si varful cremalierei, in special la a doua treapta. Nu uita si ce spune mai sus Mecanik, sa impingi in usa, in timp ce salti pintenul, pentru ca altfel nu-l vei putea trece peste primul varf al cremalierei, datorita chederului, care impinge usa. Imi pare rau, n-ar fi trebuit atatea detalii, si as vrea, daca se poate, sa fie sters dupa ce citesti, in speranta ca nu va citi,sau sa nu citeasca, cine nu trebuie.
Lucian MC
Stai relaxat boa ca astea is pamfleturi. Incuietorile de dacia la ce bune is si ce sigure eu le deschid cu o rigla:))
ghitza
Asta nu inseamna ca la toate le desfaci cu rigla
B17XGG
Fiti linistiti, ce este aici = gradinita. Hotii = facultate.
r3d
va spun io ca nu la toate se desfac asa usor a mea nu a mai vrut sa se deschida sad.gif nici cu levieru nu am razbit smile.gif).pana la urma am faramat cremaliera cu chiu cu vai.
PH-06-BOA
Eu m-as fi dus in fata la Jilava, si solicitam asa in gluma, un serviciu de cateva secunde unuia din expertii de acolo, si plecam si cu usa intreaga.
r3d
cam greu de desfacut usa mea,adica usa are joc in balama si sta usa sprijinita pa cremaliera de mea tocit din broasca.cum pot sai iau si io jocu adica sa gasesc balamale se fac pa strug??.sau mai exacr ce se uzeaza?>tin sa precizeze ca atunci cand salt usa sus jos are un joc destul de mare.acum mai nou am vazut ca imi toceste vopseaua dupa stalp va dati seama ce e acolo .
nikuniku
r3d se alezeaza(mareste)gaura de bolt si la balamaua de pe usa si cea de pe stalp si se face un bolt la dimensiunea gaurii facute ,ambele balamale se alezeaza impreuna nu pe rand(se poate descentra gaura si nu mai intra boltu)
asta este treaba de strungar,are tot cei trebuie plus ca face si boltu,care este strungar meserias stie
PH-06-BOA
Iar tu, care nu esti meserias, ai doua variante:
Ridici cu putere de usa, in pozitia intredeschisa, pentru a forta in balamale, sa revina la pozitia normala la inchidere (dureaza trei secunde), si cealalta, la fel de rapida, care ia si jocul din balamale, este torsionarea usoara a balamalei de pe stalp. Aici ai doua variante: sa slabesti doua din cele trei suruburi si sa rotesti de balama cat se poate, apoi sa restrangi suruburile, sau daca nu merg piulitele de rugina, cu o cheie franceza, "gura de lup" sau chiar o reglabila mai mare, la fel torsionezi balamaua pana i se ia jicul in bolt. O sa spui ca-i labareala. Gandeste-te dupa cat timp a facut acel joc, dupa acelasi timp. va ajunge iar la fel.Mai ti masina, atat?
nikuniku
PH-06-BOA mestere de unde stii de aceasta metoda,cu torsionatu balamalelor,am folosito eu si merge de minune,nu mai am joc la usa de la sofer
doar ca trebuie sa fie 2 persoane una sa ridice de usa si alta sa stranga suruburile la balamale
una am,,ridicato,, si cea de jos am,,lasato,,
PH-06-BOA
Nu trebuie s-o sti de undeva, doar sa-ti mearga mintea. Ca ai facut si tu, inseamna ca n-ai dormit in viata asta si ca experienta vietii nu te lasa la nevoie. Esti unul din cei care, la fel ca si mine, n-am pus niciodata o intrebare pe acest forum, legat de ceva care n-as sti. Te mai miri de unde stiu? Esperienta! Am peste 30 de ani de auto lucrati, nu stat in baruri, filme, sex la vip-uri,am citit numai carti tehnice si practice, nu iluzii. Suntem aici, sa "luminam" cat putem, pe cei ce, societatea a reusit sa-i distruga. Ma refer la tinerii care n-au avut sansa care o aveam noi, p-atunci.Au putine secrete in fata mea, fiarele.
nikuniku
PH-06-BOA multi inainte cu fiarele,dar fii atent ca vin dupa tine ca vechime tot cu fiarele,asa ca nu sta pe loc cheers.gif cheers.gif
PH-06-BOA
Eram sigur, nu trebuia s-a spui.
95bogdi
am deschis si eu intr`un final usa radmasa.gif

a fost blocat mecanismul...am pus altul bun si merge ok acum smile.gif se inchide si usor usa
val2011
95bogdi ce cheie ai folosit? Cred ca nu o sa reusesc cu o inelara, nu? Pentru ca aceiasei usa ca si la tine s-a lasat mai jos, si atinge usa de aripa. Eu ma gandeam sa o mai ridic din balamale.
95bogdi
cheie de 13 tubulara smile.gif
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.