Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Tremura schimbatorul in marsarier si...
DaciaClub - Forum Dacia > Celelalte modele Dacia - 1100, Berlina, Papuc, Nova > Probleme tehnice - Dacia Clasic
Alexio
Buna seara tutror!

Am probleme la o dacia 1310 berlina 1998.

Cutia este buna, ambreiajul este bun, uleiul este nou... dar cu toate astea de o vreme mai lunga... cand o bag in marsarier tremura schimbatorul foarte tare si se si aude foarte tare cum trepideaza. Trepideaza daca tin apasat ambreiajul si ea in marsarier, daca decuplez si plec de pe loc cu spatele nu mai trepideaza...

Uneori insa nu intra in a1a, si daca o fortez pana la urma intra dar zici ca trebuie sa rup ceva ca sa o bag... insa daca nu sunt la semafor si nu sunt grabit si ii daut "catarea" intra.... la fel si in a2a...



Dar de cele mai multe ori merge ca unsa... insa marsarierul tot tremura foarte tare!

Cineva imi spusese ca problema nu e din cutie ci de la nu stiu ce bucsa sau tija de sub schimbator care se schimba foarte usor...


Stie cine ce ar putea fi? imi cer scuze daca m-am exprimat ambiguu insa nici eu nu stiu ce are.


Multumesc, eventual si cat costa sa schimb si cum se numeste si cum vad daca este chiar acea piesa defecta!

5 Sep 2012, 18:22:
PS: cand m-am referit la treaba ca daca am timp si ii caut catarea intra in viteza... m-am referit la faptul ca nu iau piciorul de pe ambreiaj, pur si simplu dau de schimbator in stanga-dreapta si pana la urma dupa 3-4 secunde intra.
sebymesteru
Nu mai forta,ca-i sa rupi tija schimbatorului pana la urma. Trage-o pe un canal sau ceva ca sa te poti baga sub ea si pune un prieten sa miste de schimbator stanga-dreapta si sa bage in viteze. Iti vei da seama foarte usor de unde ai jocul. Ai doua locuri unde sa te uiti: la imbinarea tijei cu bieleta cautatorului(locul de unde iese tija din podea sub masina si se articuleaza in forma de L cu o alta tija care se prinde de cutie,asta din urma e bieleta cutiei de viteze) La imbinare,sunt niste bucsi de bronz sau alama care daca nu sunt gresate,se uzeaza in timp si iti dau jocuri in timoneria c.v. Apoi la imbinarea de la intrarea in cutie e un cuplaj asemanator cu cel de la cuplajul de sub bord al volanului cu coloana de directie. Diferenta e ca acest cuplaj are silensbloc doar unde se leaga de bieleta c.v.,pe cutie cuplajul fiind asigurat cu un cui spintecat din 2 parti(ca cel de la planetare). Bieleta cv poate fi asa [attachmentid=1627834944]
sau asa [attachmentid=1627834945] ,nu conteaza,e aceasi branza,in capatul din stanga sunt bucsile de care spuneam. Ele se pot inlocui,dar la cat costa o bieleta noua,nu se merita chinuiala. Iata si cuplajul de pe cautator [attachmentid=1627834947] . Asta e timoneria cv,fara tija schimbatorului. Atentie si la ea,poate fi si partea care intra in bieleta uzata. Rezolva astea si scapi de problemele cu "mestecatul" in cutie si probabil si cu marsarier-ul care tremura(avand joc in timonerie,cuplajul din cutie nu se face suficient cat sa se zavorasca treapta de mers inapoi). Mai poate fi si din tampoane de la cutie rupte sau slabite,dar atunci ar trebui sa se auda cutia lovind de podea cand dai cu spatele.
ghitza
Pune din poza 2 si nu mai ai treaba ,cel din poza 1 are rahatu ala de tampon care si ala iti va face probleme ,iar jos unde ai acea siguranta zeger(daca o mai ai)dai gaura si bagi un splint de 2,sau 3,si scapi de joc la bucse,eu asa ma de mai bine de juma de an si adio joc intre maneta si bieleta
Alexio
Interesant... o sa ma uit sub ea sa vad ce e defect...

5 Sep 2012, 21:06:
Chiar o sa va anunt ce este defect la ea...
deceneu32
Ai gasit defectul?
Xfact0r
Si eu am avut aceeasi problema, numai ca la mine intra foarte greu sau deloc intr-a 5-a... era de la suportul motor care se rupsese.
ciuca2
Si eu am avut aceiasi problema,in plus mai avea si un joc ingrozitor la cutie.
Rezolvarea:Am sudat cuplajul de axul cutiei. Acum merge cutie impecabil.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.