Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Reparatie menghina
DaciaClub - Forum Dacia > Alte discutii > Cafenea
Pages: 1, 2
victor394
Am o problema cu o menghina de 80 mm. Cineva a spart corpul principal in timp ce indrepta o piesa cu ciocanul. As vrea sa refac menghina prin topire si turnare si va intreb daca stiti o turnatorie care poate face asa ceva. Este o menghina de banc, din fonta, cumparata prin 1986. In imagini sunt doua menghine ca a mea, la care am marcat cu rosu linia de ruptura. Astept sfaturi si sugestii. Oare o sudura in fonta ar tine? Eu nu prea cred.
radian
Cum dracu s-o topesti si s-o torni la loc. Crezi ca torni niste alice de plumb?

La o fabrica care are sectie de prelucrari la cald, ca sa-ti faca o singura piesa (matrita in primul rand) te costa cat nspe mii de menghine noi cel putin. Gandeste-te cata manopera presupune, dupa turnarea propriu-zisa, prelucrari prin aschiere, tratatment termic, etc, etc, etc.

Vezi cine-i producatorul, in caz ca e din Romania si fabrica n-a devenit intre timp cartier rezidential, incearca la ei, desi ma indoiesc sa mai gasesti repere de la ceva ce a fost fabricat cu decenii in urma.

Bacul de prindere spart e detasabil de corpul menghinei sau e corp comun? Nu-mi dau seama din poze. Daca e detasabil, cea mai simpla solutie mi s-ar parea sa iei la rand pietele de vechituri, si daca nu gasesti vreuna la vanzare sa vorbesti cu cei care vand pe acolo, poate iti gasesc ei o piesa sa o inlocuiesti. As incerca sa intru in vorba in primul rand cu cei in varsta, cel mai probabil sunt fosti meseriasi care iti pot da un sfat util.

Daca e corp comun, cea mai buna solutie e s-o duci la fier vechi. Probil scoti de-o bere s-o bei in memoria ei... biggrin.gif
ct-03-tvy
fier vechi ,bere in memoria ei, si incerci sa pui o vorba la un nea caisa cu fier vechi sa iti opreasca o menghina buna, la pret decent, corpu sa fie bun, ca surubu si piulita se mai fac sleep.gif
eventual sa fie mai mare menghina sa nu o mai rupa alt destept!
gabize
De ce nu iei in calcul achizitionarea alteia?
La o cautare rapida pe net, am gasit asta:

http://www.afacerist.ro/oferim/menghina_de...4100_11823.html
vijelie
Partea cu identificarea unei turnatorii e cea mai simpla.
corbex
Nope. Partea cu vizitatul unui tirg de vechituri e cea mai simpla. Ia alta si gata. Si mai bine, viziteaza vreun ateleir vechi din zona, da o spaga si pleaca cu menghina acasa.
vijelie
tur-na-to-rie, corbex, la naiba!
corbex
Nu-l toarna nimeni. Cui ii pasa de o menghina veche?
Markos
tata turnător, mama filatoare mellow.gif
radian
QUOTE(vijelie @ 12 Sep 2012, 21:28)
Partea cu identificarea unei turnatorii e cea mai simpla.
*



QUOTE(vijelie @ 12 Sep 2012, 21:33)
tur-na-to-rie, corbex, la naiba!
*



Facusi vreo noua fixatie? Ai fost vreodata in viata ta intr-o turnatorie? Ai cat de cat idee de ce se inatmpla pe acolo? De procesul tehnologic si de cheltuielile aferente?

Nici dracu nu-ti toarna unicate, poate daca e vreo opera de arta ...

QUOTE(corbex @ 12 Sep 2012, 21:30)
... viziteaza vreun ateleir vechi din zona, da o spaga si pleaca cu menghina acasa.
*



Sfaturi de astea parca nu prea e OK sa dai pe forum... 017.gif
ct-03-tvy
QUOTE(radian @ 12 Sep 2012, 20:52)
Facusi vreo noua fixatie? Ai fost vreodata in viata ta intr-o turnatorie? Ai cat de cat idee de ce se inatmpla pe acolo? De procesul tehnologic si de cheltuielile aferente?

Nici dracu nu-ti toarna unicate, poate daca e vreo opera de arta ...
Sfaturi de astea parca nu prea e OK sa dai pe forum...  017.gif
*



daca ai relati iti toarna, nu o iesi ia ca a originala da o mai iei la flex biggrin.gif

iei 2 bcauri ,. le scobesti cu dalta,.legi cu sarma,. bagi fier topit ,iese tigania radmasa.gif
corbex
E o privatizare de nivel micro. Cam ca Oltchim-ul.
CGB
rezolvarea problemei
maho
Din ce vad in poze, e vorba de partea fixa a menghinei, corp comun cu partea inferioara, de fixare pe banc. Daca va fi solicitata zdravan pe viitor, nu tine lipita (sudata nici atat), fonta fiind casanta, spre deosebire de otel; solutia = alta menghina (sau daca gasesti, schimbata partea respectiva cu una identica).
kxz
Am vazut menghina prin magazine si la 70-80 de lei. Ce hram poarta nu stiu, ca nu ma intereseaza subiectul. Dar e clar ca asta nu merita reparata, decat daca pe viitor vrei sa o folosesti la mecanica fina...
bmwh548
QUOTE(CGB @ 13 Sep 2012, 09:33)


Glumetule...
victor394
Multumesc tuturor celor care au scris aici pentru interesul acordat subiectului. Mentionez ca cel care a spart menghina a vrut sa indrepte o cheie de roti in cruce care s-a strambat prin folosirea la masina, desi i-am atras atentia ca asta se face pe nicovala. El nu a stiut ca menghina este din fonta si e casanta, iar eu nu am stiut ce cheie vrea sa indrepte. Lipitura cu poxipol nu tine, am incercat, desi banuiam ca nu va tine. Solicitarea e foarte mare in acea zona, iar bacul este corp comun cu partea de sprijin. Cateva turnatorii m-au refuzat deja, pentru ca nu au model pentru piesa sau pur si simplu, pentru ca nu o pot face, desi spun ca fac orice piesa dupa original sau documentatie, inclusiv pentru motoare, betoniere etc. De ce nu se mai poate face acum o piesa care s-a facut si acum 30 de ani la noi? Am cumparat menghina prin 1986 din Cluj, cred ca e romaneasca, nu scrie nimic pe ea decat 80 mm. Daca stie cineva unde s-au produs atunci menghine sau stie o turnatorie care nu se sperie de complexitatea acestei piese si o poate reface la pret rezonabil, astept informatii. Problema este ca tin la aceasta unealta, si nici nu a fost mult folosita, eu am lucrat numai pentru gaurire, pilire sau taiere la ea (stiam ca e din fonta), si foarte rar; ar mai fi tinut inca 30 de ani. Menghinele noi la marimea asta, cel putin pe internet costa de la 120 lei in sus. Adaug si o alta poza cu una la fel cu a mea, de pe okazii.ro, care de fapt arata mult mai rau ca a mea, si cerea 185 lei. Ideea cu piata de vechituri mi se pare buna.
kxz
Totusi, sa zicem ca gasesti o turnatorie.... Cam cat crezi ca ar costa reparatia?
ydaniel
La IUS brasov s-au facut meghinele si acuma fabrica alte modele:
http://www.mob-ius.ro/catalog/index.asp?p=149
quick
victor394 costa mult mai mult sa-ti toarne cineva la turnatorie piesa aia decat una SH......menghina din poza pusa de tine nu arata rau, trebuie doar vopsita.....
paul_p
QUOTE(victor394 @ 13 Sep 2012, 19:15)
Menghinele noi la marimea asta, cel putin pe internet costa de la 120 lei in sus.

QUOTE(kxz @ 13 Sep 2012, 19:18)
Totusi, sa zicem ca gasesti o turnatorie.... Cam cat crezi ca ar costa reparatia?
*


Din ceea ce spune, probabil ar fi dispus sa dea chiar si 10-15 lei...
Markos
Ca să nu mai deschid alt topic: am un papuc dezlipit, se mai poate face ceva?
ct-03-tvy
holsuruburii de rigips radmasa.gif
quick
grecule incearca cu prelandez
Iulikk
QUOTE(Markos @ 13 Sep 2012, 20:05)
Ca să nu mai deschid alt topic: am un papuc dezlipit, se mai poate face ceva?
*



Da! Dezlipeste-l si pe celalalt.
b76bgaarh
grecule ia legatura cu the sting.
Markos
Ăla-mi montează luminițe-n papuc.
kato
jucarii pentru tara icon_mrgreen.gif
corbex
QUOTE(Markos @ 13 Sep 2012, 20:05)
Ca să nu mai deschid alt topic: am un papuc dezlipit, se mai poate face ceva?
*


Incearca cu capsatorul.
Markos
Catrinel Menghina

user posted image
radian
Belesti ochii dupa menghina, te impiedici si-ti rupi pantofii...
iulian'71
@ Markos Chiar e cea mai beton Menghina!
Pentru papuc foloseste sarma sau un haft de sudura biggrin.gif
Victoras2001
"Catrinel Menghina". radmasa.gif radmasa.gif radmasa.gif
radian
Sau suna un prieten (Marty). Poate la marea numaratoare o fi gospodarit si el acolo cateva suruburi, saibe, piulite, pentru zile negre.
Victoras2001
Te duci in Obor si gasesti ce fel de menghina vrei.
Markos
E din Cluj.
radian
Victore, zi-ne tata, esti familist? Sa stim, daca punem mana de la mana si-ti luam o menghina marca "Catrinel" si ti-o trimitem acasa, iti facem un bine sau nu?
Victoras2001
Ma da altruisti mai sunteti. laugh.gif

Oborul ala e cu sensul de targ.
radian
Nu tu ma! Intrebarea e pentru initiatorul topicului. Repede te-ai oferi tu voluntar...
Victoras2001
Astia s-a culcat de tot. Nu mai zice niciunu nimic.
bygy007
QUOTE(Victoras2001 @ 13 Sep 2012, 22:58)
Te duci in Obor si gasesti ce fel de menghina vrei.
*


s-a desființat , cind am fost eu pe acolo taiau aia cu flexul baracile
$$ilvviu
QUOTE(victor394 @ 13 Sep 2012, 19:15)
Lipitura cu poxipol nu tine, am incercat, desi banuiam ca nu va tine.
*



blink.gif Vorbesti serios?
Victoras2001
QUOTE(bygy007 @ 14 Sep 2012, 01:40)
s-a desființat , cind am fost eu pe acolo taiau aia cu flexul baracile
*


In targ ma. Numai eu stiu vreo doua targuri de vechituri in Bucuresti. Ma gandesc ca fiecare oras are macar unu. Inclusiv Cj.


La ce forte sunt in menghina aia si la ce greutate are, nici nu vad cum ar fi tinut lipitura.
bucatzel
QUOTE(Markos @ 13 Sep 2012, 20:05)
Ca să nu mai deschid alt topic: am un papuc dezlipit, se mai poate face ceva?
*



Mergi intr-un picior.

Back on-topic:
Daca poxipol-ul n-a tinut, inseamna ca ai cumparat din vreun lot contrafacut. Eu m-as duce inapoi la magazin sa le fac scandal la vanzatori. Nu se poate sa fure clientii chiar asa...
GIC
QUOTE(Victoras2001 @ 14 Sep 2012, 01:53)
Ma gandesc ca fiecare oras are macar unu. Inclusiv Cj.
*


Ii zice Oser la la piata din Cluj.
CGB
120 lei noua
si stiu ca acu' fro' 3-4 luni am cautat si io o menghina si gasisem cu 80 lei noua (cam la fel ca asta a ta ca aspect). la unu' din supermarketurile astea de scule...dedeman, brico....etc. nu mai stiu exact la care.

aia a ta nu mai merge reparata nicicum. doar returnata piesa intreaga, lucru care costa cat o duzina de menghine noi.
victor394
Am citit tot ce ati scris. M-am lamurit ca refacerea prin turnare si lipirea cu poxipol nu sunt solutii viabile. Voi cauta si menghina noua, si o piesa veche pentru inlocuire si o sa va spun ce am rezolvat. Intre timp, dupa discutiile cu voi, mi-a venit si o alta idee pentru reparatie (am fost intrebat daca bacul este detasabil sau nu - o intrebare de nota 10). Dupa ce o sa incerc, o sa va spun ce am facut si daca a tinut, si prin urmare vom vedea daca si solutia mea va fi de nota 10, dar vor trece luni de zile pana atunci. In concluzie, si discutiile astea pe forum au o valoare.
Markos
Asta știam.
GBC
QUOTE(victor394 @ 14 Sep 2012, 09:27)
Intre timp, dupa discutiile cu voi, mi-a venit si o alta idee pentru reparatie (am fost intrebat daca bacul este detasabil sau nu - o intrebare de nota 10)


Daca te gandesti sa prinzi cu suruburi bucatile rupte cred ca ar fi bine sa renunti.
Fonta e greu de gaurit, trebuie sa dai gaurile pe langa ax si nu prea mai ramane destul material ca sa aiba si rezistenta necesara daca vrei sa strangi menghina asa, mai cu convingere etc.
In orice caz ... succese!
l@u
Se poate incerca o sudare cu alama si apoi o prindere chimica,dar nici asa nu este sigur rezultatul.Oricum cea mai ieftina solutie este una noua/sh.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.